Jump to content

Początki akwarium roślinnego


DarekG
 Share

Recommended Posts

Witam . Jestem tutaj nowy wiec i proszę o wyrozumiałość . Chciałbym założyć akwarium roślinne . Jako ze nigdy nie miałem do czynienia z tego typu akwarium , mam kilka pytań . Czy przy takim zestawieniu nie będę mieć problemow ze wzrostem roślin ? Co sadzicie o takim zestawieniu ?

 

Akwarium 112 L ( wymiary 80x35x40 ) 

Oświetlenie 2x 20W T8 ( świetlówka FloraGlo i PowerGlo ) oraz 2x 24W T5 ( i tutaj kolejne pytanie jakie świetlówki ew. mam dołożyć? )

Podłoże Aqua Art Substrat II + ( warstwa okolo 6 cm )

Zestaw CO2 wraz z komputerem PH ( Butla CO2 4litry i tutaj kolejne pytanie na jak długo mniej więcej wystarczy tego gazu ? ) 

Filtr zewnętrzny AQUAEL Unimax 250 professional ( max 650L/H )

 

Proszę o porady , czego mi jeszcze brakuje , a może coś trzeba zmienić? Z góry dziękuje za odpowiedzi .

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Akwarium 112 L ( wymiary 80x35x40 )  Oświetlenie 2x 20W T8 ( świetlówka FloraGlo i PowerGlo ) oraz 2x 24W T5 ( i tutaj kolejne pytanie jakie świetlówki ew. mam dołożyć? ) Podłoże Aqua Art Substrat II + ( warstwa okolo 6 cm ) Zestaw CO2 wraz z komputerem PH ( Butla CO2 4litry i tutaj kolejne pytanie na jak długo mniej więcej wystarczy tego gazu ? )  Filtr zewnętrzny AQUAEL Unimax 250 professional ( max 650L/H )   Proszę o porady , czego mi jeszcze brakuje , a może coś trzeba zmienić? Z góry dziękuje za odpowiedzi .

 

 

Same świetlówki chyba są w miarę dobre choć sam ich nie używałem to są dosyć popularne na forum, natomiast ich łączna moc prawie 0,8W to według mnie sporo za dużo, zwłaszcza dla początkującego akwarysty (glony tak jak rośliny lubią światło i możesz mieć problem z ich opanowaniem).

Co do CO2 to osobiście posiadam butlę 2L czyli  o połowę mniejszą niż twoja i przy dozowaniu 24h/7 ok. 2/3 bąble na sekundę wystarczy mi na trochę ponad miesiąc.

Edited by lesiu681
Link to comment
Share on other sites

Sławek121 Twój artykuł na temat oświetlenia odpowiedział mi na wiele pytań . Martwię się trochę tym co pisze lesiu681 czyli GLONAMI ... 

Jeszcze jedno pytanie na temat CO2 , a mianowicie z tego co mi wiadomo nocą roślinki pobierają tlen a więc dozowanie CO2 24 godziny na dobę jest konieczne ?

Jak to jest z tym komputerem sterującym pH i podłożem aqua art substrat II+ . Jeżeli komputer ma za zadanie stabilizacje pH na pewnym poziomie i według tego dozuje CO2 ( jeśli się nie mylę ) , a podłoże ma również właściwości stabilizujące pH to czy jedno z drugim się nie wyklucza ? 

Link to comment
Share on other sites

Dozowanie CO2 całą dobę ma tą zaletę, że stabilizują się wartości PH w zbiorniku tzn. samo CO2 obniża delikatnie PH więc w momencie kiedy wyłączamy go na noc  Ph za jakiś czas znowu podskakuje do góry. Co do podłoża i jego stabilizacji Ph to nie mogę się wypowiedzieć ponieważ nigdy nie używałem substratu.

 

 

 Martwię się trochę tym co pisze lesiu681 czyli GLONAMI ..

 

Nie jest oczywiście przesądzone, że musisz mieć "glonarium" ;-)  zamiast akwarium jednak przy takim oświetleniu będziesz musiał podawać roślinom nawozy a  z nimi można łatwo przeholować zwłaszcza początkującemu akwaryście. Poczytaj na forum w dziale o nawożeniu tam jest pełno ciekawych tematów.

Link to comment
Share on other sites

 

 

przy takim oświetleniu będziesz musiał podawać roślinom nawozy

Czyli przy mniejszej ilości światła stosowanie nawozów nie jest konieczne ?  

 

 

 

Zresztą rośliny chyba się nie uduszą.

Rośliny nie , ale planuję mieć tam również kilka rybek. 

Link to comment
Share on other sites

Wyznacznikiem akwarium roślinnego jest zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków do wzrostu, które rośliny nie limitują. NAWOZY to podstawa tak jak światło, co2, ro jeśli masz twardą wodę (do dyskusji).

 

Obowiązkowo czytaj

 

http://forum.superakwarium.pl/nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html
http://forum.superakwarium.pl/post495582.html?hilit=przepis%20na%20akwarium%20ro%C5%9Blinne#p495582

Edited by tomeksup
Link to comment
Share on other sites

Właśnie wróciłem ze sklepu i zakupiłem następujące produkty aqua art : PLANTA GAINER K+ , PLANTA GAINER macro GREEN ,  PLANTA GAINER Macro RED ,  PLANTA GAINER CARBO ,  PLANTA GAINER Ferro + , PLANTA GAINER Hydro Mineral , PLANTA GAINER Micro .

 

 

Czy taki zestaw nawozów jest wystarczający czy czegoś mi brakuje?

Jak to jest z tym filtrem odwróconej osmozy ? Jest on konieczny , czy mogę np użyć wody mineralnej ?? ( chyba zbliżone parametry choć nie takie same , może się mylę... )

Edited by DarekG
Link to comment
Share on other sites

Każda woda mineralna daleko odbiega od wody z filtra RO - woda z RO to po prostu woda - 99,99% wszystkiego co tam było przed filtrem już w wodzie RO nie ma. 

 

Plusem wody RO jest jej czystość - znaczy nie ma w niej nic co może zaszkodzić, minusem jest to samo - nie ma w niej nic - twardość zero - dlatego trzeba stosować mineralizator - ja uzywam Plana gainer coś tam. 

 

Jak się już ma filtr RO (najprostszy ok 100-120zl) to wodę można używać i w kuchni i do akwarium - całkowicie czysta woda da większe panowanie nad tym co się leje do akwarium. Kranówa - jak się ma szczęście i dobry skład wody w kranie na pewno nie zaszkodzi - ale jak się zdarzą jakieś modernizacje i leci z kranu niby woda a pełno tam różnego świństwa - może to trochę namieszać w zbiorniku. 

Link to comment
Share on other sites

Jak to jest z tym filtrem odwróconej osmozy ? Jest on konieczny , czy mogę np użyć wody mineralnej ?? ( chyba zbliżone parametry choć nie takie same , może się mylę... )

Masakra z twoją wiedzą. Mineralka i ro to przeciwieństwa pod względem twardości kh i gh.

 

Co do nawozów to ładnie utopiłeś kasy. Wystarczyło kupić sole za 20 zeta i pomieszać. Proste, skuteczne i możesz dawkować precyzyjnie. A teraz masz coś czego składu chemicznego nie znasz. Za chwile będziesz pisać posty typu: Co przedawkowałem ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...