Skocz do zawartości

UV diody zamocowanie u wylotu filtra


Kirysio123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Właśnie się głowiłem nad kupnem lamy uv do mojego akwa.

I stwierdziłem że się nie opłaca kupować.

Więc zrobiłem sam :) 3 diody od pilotów do tv założyłem do wężyka który potem założyłem u wylotu filtra.

Diody świecą zasilane z baterii aa które są ładowane przez solara a ja mam eko lampę uv.

Czy to będzie zabijało bakterie?

 

post-16636-0-10759700-1381769773_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UV to UV. Nie ważne jest źródło tylko skutki uboczne. Promieniowanie UV zabija życie. Zabije również bakterie nitryfikacyjne czyli "cykl azotowy".

Lampy można stosować okresowo lub o małej mocy do dużych przepływów aby likwidować tylko małą część problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UV to UV. Nie ważne jest źródło tylko skutki uboczne. Promieniowanie UV zabija życie. Zabije również bakterie nitryfikacyjne czyli "cykl azotowy".

Pozwolę sobie dodać małą dygresję. Czysto informacyjnie, bo warto wiedzieć, że jedno UV innemu UV nie równe.

W sumie to samo, co pisałam kiedyś w innym temacie: http://forum.superakwarium.pl/topic/39361-%C5%9Bwietl%C3%B3wka-uvb/

 

Istnieje kilka rodzajów promieniowania UV (A, B, C), z których właściwości bakteriobójcze posiada wyłącznie UV-C. Generalizowanie jest więc mylne... Przykładowo, promieniowanie UV-B w pewnej ilości jest wręcz wskazane dla żywych organizmów (witamina D).

Sama korzystam w jednym ze zbiorników z żarówki emitującej UV -B (5%) i -A (30%). Nie mam żadnych problemów: zwierzęta są zdrowe, rośliny rosną, ekosystem żyje.

 

 

Natomiast odnośnie tematu... Mam nadzieję Kirysiu, że jednak odpuściłeś ten pomysł z diodami.

Takie kombinowanie nie ma sensu, wybijesz sobie pożyteczne bakterie i zaczną się kłopoty. Im mniej ingerowania w życie zbiornika, tym zdrowsza obsada i mniej problemów ;)

Jeśli jednak zrealizowałeś projekt to pokaż nam efekt końcowy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałam swoją wiadomość tylko po to aby sprecyzować to co powiedziałeś. Pisałam z resztą, że to czysto informacyjna dygresja ;)

Na przyszłość precyzuj o jakim typie UV mówisz, bo Twoja wypowiedź zabrzmiała jakby każdy typ miał takie same właściwości. To samo sugerowałeś w podanym przeze mnie linku, gdzie pytałam o świetlówkę UV-B, dlatego się odezwałam.

 

Do oświetlenia to i owszem ale na rurze jak do dezynfekcji to nie bardzo jest zrozumiałe.

 

Nie rozumiem jak z mojej wypowiedzi może wynikać, że montowałam UV-B/A w innej formie niż jako oświetlenie. Napisałam przecież, że UV-C ma działanie bakteriobójcze i wiem jak działają wspomniane rodzaje promieniowania. Ale jeśli zagalopowałam się i faktycznie ujęłam coś niejasno to przepraszam ;)

 

A na marginesie w jakim celu stosujesz te lampę?

 

Szczerze mówiąc... To czysty eksperyment ;p

Po oddaniu żółwia nie miałam co zrobić z tym oświetleniem, więc chciałam zawiesić lampkę z tą żarówką nad akwarium bojownika, bo pomyślałam, że może mieć pozytywny wpływ na rośliny. Ale dla świętego spokoju wolałam najpierw dodatkowo ją sprawdzić. W końcu to mniejsze i niższe akwarium, więc działanie promieniowania byłoby bardziej odczuwalne dla obsady.

Zauważyłam, że christmass moss hodowany w kałamarzu bezpośrednio pod lampką ładnie bąbelkował. Poza tym stosowanie wcześniej UV-B/A w akwaterrarium nie przyniosło żadnych negatywnych skutków ani dla flory ani dla fauny, żadnego wysypu glonów, chorób - nic :) Więc uznałam ją za bezpieczną nie tylko w  teorii ale i w praktyce.

 

 

W każdym razie temat nie dotyczy moich eksperymentów tylko projektu mającego na celu sterylizację środowiska w akwarium ;p

Wracając więc do wątku, ja również doradzam... W zbiorniku znajdują się przecież także bakterie niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diody UV i sterylizatory UV raczej nic nie dają - ja testowałem u siebie sterylizator 11W zamontowany przy wylocie filtra kubełkowego 1200l/h i prawdę mówiąc nie zauważyłem różnicy jak go nie było. Teraz leży u mnie w szafce i czeka na jakiś inny pomysł z oświetleniem UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...