Skocz do zawartości

Atak glonów (zielenice + glon nitkowaty)


Spirit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co2 to nie carbo. Test jbl ? Po4 masz prawidłowy. Teraz ustaw no3 na poziomie 15-20 nawet 25mg/l. Alternatywnie czekaj aż po4 spadnie do 1mg/l. Jest prawie ok.

 

Napowietrzasz wodę ? Rośliny zawsze potrzebują węgla.

 

Skoro boisz się carbo, to możesz podawać ocet spirytusowy.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 249
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Mam jeszcze trochę carbo, ale od kilku dni nie podawałem wcale.
Teraz będę podawał. I mam podawać według tego co jest napisane na opakowaniu, czyli 1ml/50L?
Wody nie napowietrzam. Tyle co przez ruch tafli wody.

A testy jakie mam to Zoolek Aquatest.

Kiedy NO3 zbije do tej wartości, którą podałeś to mogę liczyć na ustąpienie glonów, czy jeszcze coś powinienem zrobić?

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz albo nie. Zdecyduj się. 1ml na 50l to dawka standardowa. Możesz lać nawet 3-4ml. Wtedy popalisz trochę glonów. W przypadku przedawkowania istnieje także ryzyko rozpuszczenia/popalenia roślin. Alternatywnie możesz lać 5ml dziennie octu spirytusowego 10% (najzwyklejszy, bezbarwny). Zakwasi ci trochę wodę i dostarczy węgla tak jak carbo. Sam używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję.
Nie chcę ryzykować z paleniem glonów bo i tak te rośliny chyba ledwo żyją w tych warunkach.

Teraz mam taki wysyp glonów, że to tragedia. Zrobiłem zdjęcia(zaraz wstawię). Jutro zrobię testy ponownie. Myślałem, że jak ustabilizuje parametry wody to to trochę ustąpi, ale jest ich dużo więcej niż było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przez kilka dni przed podmianą nie podawałem nic bo straciłem nad tym syfem kontrolę a tutaj nikt już nie odpisywał.

Dzisiaj zrobiłem podmianę wody.
 

PH = 8
PO4 = 1mg/L
NO3 = 5mg/L

Podałem dzisiaj pierwszy raz 5ml octu.
Potas mi chyba skisł w butelce bo pływają w nim jakieś nitki z czarnymi końcówkami.
Jak mam rozrobić teraz potas? Bo 25g na 500ml było za mało.

Teraz zgodnie z tym co pisałeś wcześniej powinienem podnieść NO3 do 10mg/L. Ale jak?

Mam całe stado gupików i strasznie srają, jutro pozbędę się części z nich. Ale ile powinienem ich mieć żeby nie nastąpiło przerybienie?

W ogóle te glony zaczną same znikać czy efekt będzie taki, że nie będzie nowych, a te które są muszę sam usunąć?


 
Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas mi chyba skisł w butelce bo pływają w nim jakieś nitki z czarnymi końcówkami.

 

Mam podobnie. Nie przejmuje się, ale nie wlewam syfu.

 

Jak mam rozrobić teraz potas? Bo 25g na 500ml było za mało.

 

17g + woda destylowana =250ml . Dawka dzienna 5ml

1x5=1,52mg/l

7x5=10,67mg/l

 

Teraz zgodnie z tym co pisałeś wcześniej powinienem podnieść NO3 do 10mg/L. Ale jak?

 

Masz idealny stosunek. Możesz zostawić. Po4 podnosi się poprzez KH2Po4 a no3 poprzez KNO3.

 

Mam całe stado gupików i strasznie srają, jutro pozbędę się części z nich. Ale ile powinienem ich mieć żeby nie nastąpiło przerybienie?

 

Skoro masz takie no3 i po4 to nadprodukcji pierwiastków z przerybienia nie ma. Osobną kwestią jest ilość szt. ryb na akwarium.

 

Z szyb glony usuwaj, nitki także.

 

Możesz spróbować kąpieli roślin w kwasku jeśli da radę łatwo je wyciągnąć z podłoża.

 

 

Ale poczekajmy tydzień aby zobaczyć efekty tego co jest teraz.

 

 

Mikro podajesz ?

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w 250ml 17 g mam rozrobić? 17g + woda destylowana = 250 ml dziwnie wygląda.

Wiesz, NO3 i PO4 takie jak podałem miałem zaraz po podmianie wody i jakimś drobnym odmuleniu, ale po kilku dniach te parametry na pewno wzrosną wraz ze zwiększeniem ilości odchodów.
Kiedyś gdzieś widziałem zasadę dobierania ilości ryb do litrażu akwarium. Wczoraj szukałem, ale co człowiek to pisze inną teorię na ten temat i sam już nie wiem.

O jakim kwasku mówisz? 

Mikro w substracie. Nic dodatkowego nie podaję.

Mimo wszystko martwi mnie stan tego akwarium. Niby te parametry wody się poprawiają, ale glonów ciągle przybywa. Ten nitkowaty trochę przystopował bo już mi po dwóch dniach frędzle nie sięgają lustra wody. Ale te ciemne pędzelki, zielona trawka na korzeniu i kamieniu mają się świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem przepis, jest ok. Dlaczego masz wątpliwości ?

 

 

O jakim kwasku mówisz?

 

Kwasek cytrynowy ze sklepu - chyba 8g wsypujesz do miski i dajesz 4-5l przegotowanej wody w temp. akwariowej. Pakujesz rośliny na kilka godzin. Później płuczesz i do akwarium. Niektóre roślin mogą nie przeżyć. Poczytaj o tej metodzie w internecie. Generalnie kwasek wypali chociaż część glonów. Alternatywną, chociaż bardziej niebezpieczną metodą jest woda utleniona, ale nie mam doświadczenia, bo ostatnio spaliłem całą pelię.

 

Z glonami jest tak, że wymagają cierpliwości.

 

Masz wysokie pH, które sprzyja glonom. Masz filtr zewnętrzny, warto dać torf kwaśny w rajstopie do filtra. Zbije pH i obniży kH i gH. Te wysokie parametry są rajem dla glonów.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem przepis, jest ok. Dlaczego masz wątpliwości ?

Nie chodzi mi o zawartości ;) Tylko o sposób zapisania wzoru ;)

 

 

Kwasek cytrynowy ze sklepu - chyba 8g wsypujesz do miski i dajesz 4-5l przegotowanej wody w temp. akwariowej. Pakujesz rośliny na kilka godzin. Później płuczesz i do akwarium. Niektóre roślin mogą nie przeżyć. Poczytaj o tej metodzie w internecie. Generalnie kwasek wypali chociaż część glonów. Alternatywną, chociaż bardziej niebezpieczną metodą jest woda utleniona, ale nie mam doświadczenia, bo ostatnio spaliłem całą pelię.

 

Trochę mało mam tych roślin więc jeszcze trochę powalczę tymi standardowymi sposobami.

 

 

Masz wysokie pH, które sprzyja glonom. Masz filtr zewnętrzny, warto dać torf kwaśny w rajstopie do filtra. Zbije pH i obniży kH i gH. Te wysokie parametry są rajem dla glonów.

 

Myślałem, że pH=8 nie jest jeszcze "wysokim" wskaźnikiem. Ale jeśli wsadzę kwaśny torf do filtra to on mi na pewno zakwasi wodę poniżej pH=7. Mam rację? Nie wiem ile czasu powinien ten torf tam leżeć.

Już myślałem o kH i gH i może kupię testy (już mnie trochę nerwy biorą bo te testy trochę kosztują), bo tak po omacku nie ma sensu niczego robić. 

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapis wzoru jak najbardziej poprawny - chodzi o to że masz otrzymać 250ml roztworu, a nie 250 ml wody + sole.

Wsypujesz sole do pewnej ilości wody, rozpuszczasz, po czym uzupełniasz wodą do zamierzonej ilości roztworu.

Różnica w zasadzie żadna bo nie osiągniemy i tak dokładności laboratoryjnej w naszych działaniach, ale jednak. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli wsadzę kwaśny torf do filtra to on mi na pewno zakwasi wodę poniżej pH=7. Mam rację? Nie wiem ile czasu powinien ten torf tam leżeć.

 

Trzeba wyczuć ile go tam dać. Torf będzie zbijać pH, a akwarium je podnosić. Ja ostatnio przegiąłem i mi zbiło z 7,4 do 6,2.

 

Co do testów kH i gH to kup sobie najlepiej uzupełniacze zooleka. Dostaniesz kH i gH za 10zł. Będzie bez instrukcji i buteleczki i strzykawki. Przynajmniej zapłacisz 10zł a nie 18zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę w tym tygodniu nie miałem czasu i zaniedbałem akwarium.
Niestety glony jak były tak są. Zdjąłem warstwę żwiru bo już potężny trawnik się zrobił z glonów.
Tak ten syf wygląda przed czyszczeniem w całości:
http://imageshack.us/photo/my-images/4/xwqv.jpg/ 
A tu reszta glonów:
http://imageshack.us/photo/my-images/22/5qdp.jpg/ 
http://imageshack.us/photo/my-images/843/wrhq.jpg/ 
http://imageshack.us/photo/my-images/7/mfag.jpg/ 
http://imageshack.us/photo/my-images/51/98eo.jpg/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje glony to szantransje. Sprzyja im:

-wysokie ph

-zły stosunek no3:po4

-twarda woda

-brak podmian

Sam jesteś sobie winien

 

1. Podmiana 50%. Za kolejne 4 dni 40%. Woda ma by odstana.

2. Trzymamy stosunek 10:1

3. Zmiękczamy wodę. Jęśli torfem to co tydzień zmieniamy torf.

4. Zakaz grzebania w podłożu

 

Jest masakra ale do opanowania. Dbaj o akwarium !

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności: pH i twardość wody zmniejszę torfem?

Mogę podawać dawki potasu i NO3 od razu takie żeby dały mi stężenie w wodzie docelowe?

Aktualne testy po podmianie 50%:

pH - co najmniej 8

PO4 - 0,0 - 0,25 mg/l
NO3 - 5mg/l
Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak: 6g+woda=250ml. Woda destylowana. Dawka 10ml. Dlaczego tak ? Żeby zużyć przed zepsuciem.

 

Dawka dzienna to 10ml roztworu

 

Azotany, NO3-

dziennie 1,47

tygodniowo 10,31

 

 

Potas, K+

dziennie 0,93

tygodniowo 6,49

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dzisiaj potasu nie podałem, za to podałem azot (KNO3) w dawce podbijającej do około 10mg/l.
To jak teraz podawać ten potas?
Oprócz tego podałem fosfor do 1mg/l i 5ml octu.

Ciągle podmieniać 40% co cztery dni?

Substrat to JBL Aquabasis Plus.

P.S. Jesteś pewny, że moje glony to te szantransje? Wydaje mi się, że nie tylko one się zagnieździły.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz razem z azotem dziennie podajesz 1,47mg/l potasu. Po tygodniu dajesz 6,49. Zakładając, że potas chcesz mieć 10mg/l musisz dodać 4,15mg/l potasu tygodniowo. Taką dawkę uzyskasz dawkując 14,61ml. To dzielisz przez 7 dni a to daje ok. 2ml/dzień.

 

Jeśli dawkowałeś potas 1x5ml i podnosiłeś dziennie o 1,52mg/l. To teraz zmniejsz do 2ml dzień. Potas z kno3 + potas z k2so4 da Ci razem 10mg/l tygodniowo.

 

Jeśli dajesz sam potas to dawka 1x5ml.

Jeśli potas i azot to kno3 x10ml i potas x2ml

 

 

Sam policz. To proste.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...