Skocz do zawartości

Atak glonów (zielenice + glon nitkowaty)


Spirit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio w akwarium pojawiły mi się nowe glony, prawdopodobnie zielenice i glon nitkowaty.
Jeżeli chodzi o nitkowaty to dosyć ładnie się rozrósł bo stworzył coś na wzór kulki i ustawił się nad mchem.
Niestety nie mam tego na zdjęciu bo go usunąłem.
Coś podobnego stało się na roślinie po prawej stronie z tym, że tam bardziej oplótł się o łodygi.

Jeżeli chodzi o zielenice to pojawił się zielony nalot na szybie, kamieniu i korzeniu.
Trzeci glon to chyba okrzemki, jego widać na jasnym żwirku.

Teraz dane akwarium:

Litraż: 112L
Oświetlenie: 2x24W (Sylvania 6500K i Sylvania 10000K), świecę około 9 godzin dziennie.
Podłoże: JBL Aquabasis Plus + czarny bazalt + żwirek kwarcowy
Nawożenie: K2SO4 1ml/dzień + CO2 w płynie 2,1ml/dzień.
Obsada: Gupik moskiewski (co najmniej 40 sztuk), 4xkrewetka Red Cherry, około 10x Anetome Hellena.
Napowietrzanie: 24H zwykłym "brzęczykiem".

Zdjęcia stanu obecnego:
http://imageshack.us/photo/my-images/841/sxnp.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/24/l0g4.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/545/j9c7.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/812/hs79.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/820/fivh.jpg/

Zdjęcie sprzed miesiąca kiedy miałem problem z okrzemkami:
http://imageshack.us/photo/my-images/513/ypsb.jpg/

 

Jak z tym walczyć?

Z góry dziękuję za zainteresowanie,
Pozdrawiam.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 249
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Napowietrzanie: 24H zwykłym "brzęczykiem".

Sądzę, że to nie jest potrzebne. Wybija dwutlenek węgla z wody którego potrzebują rośliny. Najpierw lejesz węgiel w płynie a potem napowietrzasz. Trochę mija się to z celem. 

 

Na zdjęciach widać małą ilość roślin. Postaraj się posadzić ich więcej. Materiał już masz. Użyj roślin z własnej przycinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z no3 i po4 ? Gdzie mikro ? Zrób porządek z nawożeniem.

 

Zdjęcia mi się załadowały. Woda wygląda tragicznie. Pełno kłaków.

 

Jaki robisz podmiany ?

Jak czyścisz filtr ?

 

Miałem po okrzemkach nawozić tylko K2SO4 i węglem. Kolega z poprzedniego mojego tematu powiedział, że mikro mam w substracie. Dodatkowo mam wsadzone kulki torfowe, które są w tym wypadku zbędne, no ale są.

Jeżeli chodzi o NO3 i PO4 to nie znam ich stężenia w akwarium bo nie mam takich testów. Co za tym idzie, też nie nawożę.

 

Jeżeli chodzi o wodę to te zdjęcia są zrobione świeżutko po odmulaniu i podmianie wody, dlatego to wszystko pływa. Teraz już woda jest klarowna. I te "kłaki" to właśnie resztki z tego glona nitkowatego, który ściągałem z roślin.

 

Filtr czyściłem przed startem akwarium, potem dodałem do niego syfu ze starego filtra żeby bakterie nitryfikacyjne się ostały i więcej do niego nie zaglądam bo podobno tych zewnętrznych się tak często nie czyści.

 

Jeżeli chodzi o podmiany to poprzednim razem niestety zapomniałem odstawić wodę, ale generalnie podmieniam 10% raz w tygodniu odstaną wodą.

 

 

Sądzę, że to nie jest potrzebne. Wybija dwutlenek węgla z wody którego potrzebują rośliny. Najpierw lejesz węgiel w płynie a potem napowietrzasz. Trochę mija się to z celem. 

 

Na zdjęciach widać małą ilość roślin. Postaraj się posadzić ich więcej. Materiał już masz. Użyj roślin z własnej przycinki.

Wsadziłem ten "brzęczyk" bo po wlaniu węgla ryby mi podpływały pod powierzchnię. Więc nie wiem już czy go w końcu mieć czy wyciągnąć.

 

Co do roślin, to fakt, jest ich mało. Miałem dokupić, ale przez ten glon postanowiłem się wstrzymać. Nie wiem czy to był dobry pomysł.

Mikrozorium już troszkę rozsadziłem na korzeniu a tą roślinę z prawej strony (nazwę zapomniałem, gdybyście mi przypomnieli to byłbym wdzięczny) oczywiście rozsadzę.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadziłem ten "brzęczyk" bo po wlaniu węgla ryby mi podpływały pod powierzchnię. Więc nie wiem już czy go w końcu mieć czy wyciągnąć.

Co do roślin, to fakt, jest ich mało. Miałem dokupić, ale przez ten glon postanowiłem się wstrzymać. Nie wiem czy to był dobry pomysł.

Mikrozorium już troszkę rozsadziłem na korzeniu a tą roślinę z prawej strony (nazwę zapomniałem, gdybyście mi przypomnieli to byłbym wdzięczny) oczywiście rozsadzę.

 

Słusznie więc wprowadziłeś napowietrzanie. Jeśli w ciągu dnia ryby nie wykazują objawów przyduchy to napowietrzaj tylko w nocy.

 

Nie wstrzymuj się z posadzeniem nowych roślin. Od samego początku powinno być ich najwięcej jak to tylko możliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więcej do niego nie zaglądam bo podobno tych zewnętrznych się tak często nie czyści.

Racja, ale możesz przepłukać wkłady gąbkowe, nie zaszkodzi. Zwiększy się przepływ. Można wyczyścić węże, które zarastają i przepływ spada.

 

Podmieniaj 20% - stawiam na problemy no3 i po4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz przy następnym odmulaniu zajrzę do tego filtra i węży. Ale myślę, że z gąbek nie będzie czego płukać.
Rozsadzę te rośliny i dokupię ze dwie, trzy nowe. Ale to w czwartek. Jutro albo we wtorek zrobię testy NO3 i PO4 i podam wyniki.
Wyłączyłem napowietrzanie i ryby dobrze zniosły węgiel, ale domyślam się, że to kwestia tego, że woda jest w tej chwili napowietrzona a jutro lub po jutrze znowu zaczną podpływać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie zauważam takiej reakcji ryb na dwutlenek, a nie napowietrzam wcale.

Zrobiłem testy PO4 i NO3. Wyniki to:

PO4 - 0,0 - 0,25 mg/l
NO3 - 40mg/l

NO3 na pewno trzeba zbić. A PO4? Na tej ulotce jest napisane, że nie powinno przekraczać 1mg/l, ale optymalnie byłoby 0,08mg/l.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzedzę Tomka i napiszę że powinieneś trzymać stosunek NO3:PO4 - 10-16:1. Taka dygresja. ;)

 

Masz dużo azotanów bo masz dużo ryb i Ci zwyczajnie dużo srają. 10% podmiany przy tym akwarium to zdecydowanie za mało.

Z kolei za dużo dajesz carbo. Co masz na etykiecie? Dawkowanie: 1ml/50l akwarium średnio zarośnięte? Twoje jest mizernie zarośnięte. Węgla dla roślin wystarczy z tego co wyprodukują ryby tak naprawdę.

W skrócie: masz bogate podłoże, dużą obsadę, brak roślin, niewielkie podmianki, dużo światła.

Glony mają się dobrze? Zużywają tlen z wody? To ryby się duszą.

Zwiększ podmiany, wrzuć garść rogatka (niech sobie pływa i zużywa NO3 i CO2 produkując w zamian tlen). Dostosuj podawanie nawozów do tego co masz w zbiorniku. Ewentualnie ogranicz obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na etykiecie jest tylko napisane, że 1ml/50L.
Podmiany będę robił 20%.

Ile tych roślin mogę jeszcze dokupić żeby nie przesadzić z ilością?
Gdybym dokupił już docelową ilość to nie ograniczałbym K2SO4 a węgiel ograniczyłbym do 1,5ml (?) na początek, póki rośliny by się nie rozrosły.
Tego rogatka w ogóle nie sadzić w podłożu tylko puścić na taflę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiana najpierw 40-50% w celu zbicia no3 a później podnieś po4 do 1,0mg/l. Woda dostana 24h. Zrób test no3 i po4 w kranie. Polska norma dopuszcza no3 do 50mg/l i do chyba 4mg/l po4 w kranie.

 

Zastanów się nad solami (nawozami).

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniłem teraz 20%. W przyszły czwartek podmienię 40%.
Wsadziłem rogatka i zobaczymy co z tego będzie.
Teraz chciałbym zaciemnić akwarium na 3-4 dni żeby te glony zdechły. I dwutlenek odstawię całkowicie.
Jeżeli chodzi o sole to mam ich całą gamę w domu, ale korzystałem tylko z K2SO4. Ale nie wiem czy jest sens ich używać jeśli mam mało roślin. Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli masz niedobory to używaj ! Jeśli nadmiary to ostawiasz! Pomyśl.  Masz 0,25mg/l Po4 ? Wypadałoby podnieść do 1,0mg/l. Daje Ci to coś do myślenia ? Masz tak robić aby utrzymać stosunek NO3 do Po4 10:1, czyli na każdy 1mg/l po4 przypada 10mg/l no3.

2. Ile wlewasz k2so4 ? Nie interesuje mnie ile ml, a jak rozrobiłeś i jakie stężenia podajesz.

3. Zaciemnienie na zielenice ? Powodzenia, może wykończysz glony, ale rośliny dostaną po dupie. Odciemnisz, a glony wparują i rozwalą wszystko, bo osłabiłeś rośliny. Zacznij od zrobienia porządku z no3 i po4. Jeśli dajesz żelazo, to odstaw lub dawaj 30% zalecanej dawki. Mikro odstaw na dłuższy czas lub ostro ogranicz.

 

Sens używać ? Zawsze jest pod warunkiem, że wiesz co robisz. Nie wiem skąd jesteś, ale w kranie u Ciebie może być nawet do 50mg/l no3 i do 5mg/l po4. Zerknij na stronę wodociągów i sprawdź czy podają parametry wody, jeśli nie to robisz obowiązkowo testy. Potasu, żelaza w kranie też może być trochę. Potas powinieneś podawać pod warunkiem, że wiesz ile podajesz i nie lejesz na pałę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Tylko w jaki sposób zwiększyć PO4 a jak obniżyć NO3? Rozumiem, że PO4 zwiększę podając KH2PO4, ale jak obniżyć NO3?

Ad.2 Rozrobiłem 25g na 0,5L wody. A podaje 1ml/100L. Stosuje się do tego poradnika: http://podforak.rzeszow.pl/printview.php?t=8709&start=0&sid=9a9d4725eb0c22ad08dfcb5e7fffeab9

Ad.3 Nie podaje żelaza. Ileś tego żelaza jest w substracie. W pierwszym poście napisałem co daję do akwarium. Mikro mam w substracie, zgadza się? Więc go nie mam możliwości odstawić.

Z tym zaciemnieniem tak mi przyszło po prostu do głowy bo to taki stary sposób. Ale najpierw chciałem oczywiście zrobić porządek z tym PO4 i NO3.
Zaraz zrobię test kranówy i zaktualizuje post.

Edit: PO4 - 0,0 - 0,25mg/l
        NO3 - 5-10mg/l

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. W 500 ml 25g k2so4? Dajesz o wiele za mało. Podawaj 6-7ml dziennie ! Głodziłeś rośliny. Podawałeś 1,57mg/l potasu tygodniowo, a potrzeba 10mg/l. Dawka 6ml dziennie da 9,41mg/l potasu tygodniowo oraz 1,34mg/l dziennie.

 

1. Wrzuć trochę więcej pokarmu to podniesie się ale nie przeginaj. Alternatywa to KH2PO4.

 

W kranie jest ok - naturalny nawóz, ale trzeba troszkę korygować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie zjedziesz no3 do tego co masz w kranie.Kontroluj co tydzień no3. Chyba, że ryby za dużo produkują. Podmiany 20% na odstaną wodę. Możesz dać na początek 30% podmiany.

 

Jeśli dobrze mi podałeś mi przepis to musisz lać tyle co napisałem. Policzę jeszcze raz. 6ml da Ci 9,47mg/l potasu tygodniowo.

 

KH2PO4 - zależy jaką wagę masz. Jeśli z dokładnością do 1g to:

 

1g KH2PO4 +  tyle wody destylowanej aby razem dało 250ml. Nie ma sensu rozrabiać 500ml. Dawka dzienna to 5ml.

1x5ml da 0,14 mg/l fosforu dziennie

7x5ml da 1,00mg/l.

 

Na początek bym podniósł fosfor o 1mg/l. Masz 0-0,25mg/l po4 teraz? Więc podajesz od razu dawkę tygodniową 7x5ml.

 

Spadnie ci stosunek ze 120:1 do 40:1 (przy no3 40mg/l i po4 0,25). Potas zwiększony pomoże roślinom.

 

Nie wiem jak podłoże, bo ono może mieć już sporo po4 zmagazynowane i testy będą nas okłamywać. Zrób pomiar po4, wlej dawkę tygodniową 7x5ml, zrób pomiar po4 i za dwa dni kolejny. Jeżeli zniknie całe po4 nagle to  dużym prawdopodobieństwem podłoże łyknęło. Druga opcja to zagłodzone rośliny będą łykać po4 na potęgę. Po 2 tyg. ustabilizuje się.

 

 

Jak skończy się carbo i masz dobry filtr i ustabilizowany zbiornik to przejdź na ocet spirytusowy - taki z kuchni. Dawka 5ml dziennie. Sam używam i wszystko śmigało bez bimbrowni. Ocet rozkłada się przez bakterie. Końcowym etapem jest węgiel pożyteczny dla roślin.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta mała ilość mnie zastanowiła. A powiedz mi, czy podanie od razu dawki tygodniowej nie zaszkodzi? Czytałem kiedyś, że nie powinno się podawać od razu docelowej dawki.

E: Podałem dawkę tygodniową. Teraz mam zrobić test PO4 i za dwa dni kolejny?

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak byłoby najlepiej. Ewentualnie możesz zrobić test teraz (poczekaj aż filtr wymiesza wodę) i za tydzień - określisz tygodniowe zużycie. Myślę, ze teraz rośliny będą chłonęły fosfor na potęgę (alternatywnie może podłoże chłonąć - nie wiem jak się zachowa), zacznie znikać no3 i potas. Po 2tyg. ustabilizuje się tempo.

 

Dawka tygodniowa po4 nie zaszkodzi. niektórzy mają wyższe stężenia w wodzie pitnej i piją całe życie nie wiedząc o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...