Jump to content
S'Sayan

Skalary

Recommended Posts

Akwarium: 210l

Filtracja: Eheim 2026

 

Kupiłem 6 skalarów. 4 młode osobniki + 2 dorosłe, większe <podobno parka>.

 

Problem polega na tym, że 4 młode skalary pływają w grupie natomiast pozostałe 2 przeganiają je. Nie jest to walka ponieważ są momenty jak niektóre z młodych skalarów pływają z tamtymi i wszystko jest okej lecz idzie bez problemu zauważyć, że 4 mają swoje życie i pozostałe 2 swoje.

 

Jest opcja, że z czasem zaczną pływać w grupie czy nie ma na co liczyć?

 

Pozdrawiam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak to para to raczej będzie chciała zdominować zbiornik, tym bardziej, że są większe od pozostałej czwórki. Jak już dorosną te mniejsze to możliwe, że wtedy będzie to zgodne stadko, do momentu tarła oczywiście.

Edited by szymekja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie byłbym tego taki pewien. Z tego co pamiętam Skalary jak to pielęgnice dobierają się w pary, są terytorialne. Już nie wspomnę o zachowaniu przy tarle. Kupuje się więcej w celu dobrania w pary a resztę się oddaje. Moge podawać nieścisłe informacje bo dawno już nimi się nie interesowałem. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parę się bierze, jeśli nie możesz sobie pozwolić na lepsze warunki bytowania. W odpowiednio dużym akwarium skalary wykazują cechy stadne, co stawia je pod tym względem na równi z Uaru, Mesonauta, Symphsonichthys i pozostałymi Pterophyllum. Ta dwójka to dominatorzy, a reszta musi się podporządkować żeby dołączyć do stada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie są stadne, mam u siebie 4 i są razem cały czas, nawet kolor zmieniają razem w tym samym momencie. Wystarczy, że jeden zmieni barwę i reszta robi to samo. Podczas karmienia widać który osobnik dominuje bo przegania wtedy resztę. Moje to p. scalare sp. "altum peru".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×