Skocz do zawartości

Co z tym glonem?


S'Sayan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka. 

Akwarium: 210l

Filtr: Eheim 2026

Światło: 2x54W (2x6500K)

Parametry: NO3: 20mg/l, PO4: 0,25mg/l

 

Mam mały problemik z takim czymś:

DSCN1991_zps8a152011.jpgDSCN1992_zpsd40c7553.jpgDSCN1993_zpsc195fc06.jpgDSCN1994_zps54c953fd.jpg

 

Pierwsze co pomyślałem - okrzemki. Nie ma takiej opcji, to jest bardziej maź i łatwo schodzi.

Kolejny glon - brunatnice. Wszystko pasuje, główny powód to niedobory oświetlenia i tu jest problem. Mam ponad 0,51 w/l i nawet przy mniejszej ilości światła w moich akwariach nigdy to "coś" nie występowało.

 

Wie ktoś co to jest i jak z tym walczyć? Nie ma tego dużo i rozmnaża się dosyć wolno <kiedyś szybciej> i to wszystko.

 

Z góry dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że ta maź to nierozłożona materia organiczna z bakteriami coś jak DOC. Widzę jakieś martwe liście. Coś się musi dziać z materia którą wprowadziłeś do zbiornika. Czy jakieś rośliny gniją? Czy są w akwarium szybko rosnące rośliny? Sądzę że ta rozkładająca się materia nie jest przerabiana w odpowiednim tempie przez rośliny i gdzieś się musi gromadzić.

 

Od razu informuję, ze ja sam na to nie wpadłem. Przeczytałem to na innym forum, gdzie akwarysta opisywał podobne zjawisko i wtoku dyskusji (nie uczestniczyłem w niej) jego argumenty mnie przekonały.

 

Jeśli filtracja przez gęste medium (wata z apteki) i węgiel poprawi sytuację to bank to jest to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materia organiczna ? A Po4 ma 0,25mg/l - mało. Gdyby było dużo materii, to po4 byłoby pow. 2mg/l. 

 

Niekoniecznie. Fosfor kumuluje się w podłożu. Może autor nich rozmiesza to coś w wodzie i sprawdzi PO4?

Edytowane przez blacksubmarine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ? Jaki jest cel ?

 

Co to za podłoże i czy ma zdolność do magazynowania fosforu ?

 

W celu sprawdzenia czy w szklance z mazią roztartą i rozmieszaną z wodą będzie większy poziom fosforu, bo napisałeś że to nie DOC bo ma niski fosfor a akwarium.

 

W każdym podłożu kumuluje się fosfor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...