Jump to content

Prośba o weryfikację docelowej obsady 200l


nol
 Share

Recommended Posts

Witam,

to mój pierwszy post (mam nadzieję, że nie ostatni) na tym forum. Zabieram się za założenie akwarium towarzyskiego 200l. Do tej pory miałem do czynienia jedynie z malutkim akwarium z gupikami wiele wiele lat temu. Przybyło trochę lat i coś mnie tknęło, żeby założyć trochę większe akwarium. Znalazłem miejsce, w które idealnie wkomponuje się standardowe akwarium 200l (100x40x50). 

 

Do "zalania" zostało mi pewnie jeszcze kilka tygodni ale nie da się nie myśleć o tym, co będzie tam mieszkało. Jeżeli chodzi o wodę to moja kranówka ma ph ok. 7,5 i twardość ogólną, jeżeli wierzyć dostawcy, 10,4 DH. Pokupuję testy to sprawdzę dokładniej. 

 

Tutaj  pytanie: czy poniższa docelowa obsada zda egzamin w takim akwarium ? Ryby starałem się dobierać na podstawie informacji które znalazłem w internecie . Trochę obawiam się tych pielęgniczek. Nie miałem z nimi nigdy do czynienia a z tego co wyczytałem to ich zachowanie może być ciekawe do obserwowania ale może też skończyć się problemami dla innych mieszkańców (takie odnoszę wrażenie po kilku dniach lektury różnych wypowiedzi). Czy moje obawy są słuszne ?

 

Proponowana obsada:

 

10 x Pstrążenica marmurkowana

20 x Neon Innesa (edycja: jeszcze zwinniki blahera rozważam w to miejsce)

2+2  Pielęgniczki Ramireza 

10 x jakieś kiryski (chyba spiżowe)

2 x Zbrojnik niebieski 

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie  i obiecuję pochwalić się postępami :)

Edited by nol
Link to comment
Share on other sites

Pomiary kranówki wyszły następująco:

PH - 7,6

KH - 13

GH - 13~14.

 

Super nie jest. Pytanie - jest szansa na zakwaszenie i zmiękczenie takiej wody do wartości odpowiedniej dla tej obsady metodami naturalnymi (torf w filtrze EX700 + ew szyszki ) ? Parametry nie wydają się tragiczne a nie chcę inwestować w RO jeżeli nie będzie takiej potrzeby. Wiele wątków na ten temat czytałem ale jakoś nie trafiłem na taki, w których by występowały konkretne liczby jeżeli chodzi o efekty zmiękczania (a jeżeli już to tyle, że nie da się zmiękczyć z bardzo twardej). Jeżeli uda się zbić Ph < 7,5  i KH <12 to na podstawie danych z książki Schliewena "Akwarium - praktyczny poradnik" to woda byłaby jedynie za twarda dla pielęgniczek.

Prośba o weryfikację obsady pozostaje aktualna   :)

Edited by nol
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...