Jump to content

KrisTr
 Share

Recommended Posts

Witam

Chcę założyć akwarium o wymiarach 170x50x100, jak wyliczyłem sama woda ważyć będzie ok 850 kg, czyli całość ok 1 tony. I tu mam pytanie, czy takie obciążenie stropu w bloku wymaga jakiś specjalnych ekspertyz?

Pozdrawiam.

KrisTr

Przemyśl kwestie wymiarów bo są one totalnie beznadziejne.

Zbiornik o takiej długości powinien być już szerszy- 60cm to minimum.
Wysokość- po co aż 100cm? To tylko pogarsza sprawę (grubsze szkło, inne klejenie, więcej wzmocnień); jesteś pewien, czy się ktoś podejmie klejenia takiego akwarium?

Blok z "płyty"? Powinien wytrzymać 800-900L spokojnie. Kwestia umiejscowienia zbiornika (najlepiej przy ścianie nośnej i odciążenie podłogi mocowaniem stelaża z baniakiem do ściany).

Możesz też poprosić w spółdzielni o papiery jak to wygląda u Ciebie z wytrzymałością podłóg.

U mnie, facet zakładał 800L z Paletami, 2 piętro. Blok. Spółdzielnia chciała ekspertyzy jakiegoś speca od konstrukcji. Zapłacił 50zł (jak dobrze pamiętam) i koleś mu wskazał odpowiednie miejsce na akwa. Wraz z obciążalnością stropu. Potrzebne było to do ubezpieczenia mieszkania.

Do takiego obciążenia lepiej mieć ekspertyzę konstruktora. Konstrukcja bloku powinna wytrzymać ale jak takich zapaleńców będzie kilku w bloku to obciążenie może być przekroczone i wtedy tragedia. Standardowo nośność stropu to 300 kg/m2 i wbrew temu co się wydaje obciążenie najlepiej przenosi się na środku podłogi (belki) niż pod ścianą czy w narożniku.

Zbiornik o wysokości 1 m nie będzie mógł mieć praktycznie żadnej roślinności. Gigantyczne halogeny byłyby potrzebne.

Jeśli akwarium miałoby mieć wymiary 170x60x100 (dł/gł/wys) to bez sensu pomyślane.Specjalnie przygotowałem ci 2 wersje baniaków, jeden takich rozmiarów jakich napisałeś, drugi natomiast 170x60x70.Przy twoim pomijając kwestie estetyczne i czyszczenia  to tylko halogenami to oświetlisz. Zastanów się lepiej.

post-14358-0-17448700-1381234098_thumb.pngMoja opcja

post-14358-0-33076700-1381234088_thumb.pngTwoja opcja

Edited by mati007

Przemyślałem. Rzeczywiście max wysokość 60 cm, pozostałe wymiary bez zmian. Akwarium będzie miało ok

500 l + dodatki to coś 600-650kg. Chyba ciągle experta trzeba. Ale 50 zł przeboleję.

Dzięki za podpowiedzi co do wymiarów, nie myślałem o trudnościach z oświetleniem (laik ze mnie), a wydawało mi się, że takie akwarium ładnie by się prezentowało.

Pozdrawiam

KrisTr

Prezentowałoby się ładnie. Szczególnie gdyby było morskie (jakaś rafa). Wtedy trzeba_by z 5 kW świetlówek.

Przy 60 cm tez mogą być problemy z bardziej światłolubnymi roślinkami ale akwarium może już funkcjonować.

A może doświetlić LED'ami? Ja mam 50cm, z czego 6cm do ProSoil. 10cm pokrywy, czyli 50 od świetlówki do rośliny. Na samych świetlówkach było fajnie, ale od kiedy zamontowałem 2x10W Power LED, dno jest wyraźniejsze i lepiej doświetlone. Nawet przy tych 20W w LED, gdy je zgaszę widzę, że dużo oświetlają.