Skocz do zawartości

Ile razy w ciągu godz. filtr ma przepompować wodę w akwa?


Kirysio123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Producenci wydajność pompy podają na jałowym biegu - bez wkładów. Na przykład JBL napisał o tym wyraźnie w instrukcji. Zapewniam Cię, że ten z wydajnością 260l/h nie nadaje się nawet do akwarium o pojemności 45l.

 

Zrób proste doświadczenie. Niech te dwa filtry wraz z wkładami filtracyjnymi pracują w jednym akwarium. Na oko oceń jaki strumień wody wypluwa każdy z nich na początku eksperymentu. Po tygodniu, dwóch sprawdź ponownie. Na oko zauważysz spadek wydajności a w tym mniejszym nie będzie wypływał już strumień wody, tylko będzie ciekła cienka strużka.

 

To zjawisko tym szybciej wystąpi im gęstsze medium filtracyjne zastosujesz.

 

Do mojego akwarium 72l producent dołączył "odpowiedni" filtr 300l/h. Po kilku dniach przepływ spadał prawie do zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wkładami przepływ zmniejsza się o jakieś 2 razy.

Nie przesadzajmy. Nie mówię o wkładach typu torf, które dosyć mocno zmniejszają przepływ ale wkłady "podstawowe" takie jak gąbka czy ceramika na pewno nie zmniejszą przepływu o 2 razy. Jak doprowadzisz to stanu, że będzie sam syf to przepływ spadnie do zera lecz kłania się tutaj czyszczenie filtra.

260l/h to minimum, które powinno dać radę przy bardzo skromnej obsadzie. Ja zastosowałbym ten o przepływie 690l/h. Filtracji nigdy za wiele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz racje mam troszkę przerybione akwa i muszę mieć ten filtr 690l/h tylko jest mały problem miesza wodę jak szalony :/

Rybka jak wpłynie w strumień wody to jest już na 2 końcu akwa :mrgreen: 

 

260l/h to minimum, które powinno dać radę przy bardzo skromnej obsadzie. Ja zastosowałbym ten o przepływie 690l/h. Filtracji nigdy za wiele. 

 Więc założę filtr o większym przepływie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam !

Popieram Niektórych Przedmówców - nad filtracja nie zaszkodzi.

Producenci podają maksymalną wydajność pompy filtra - tzn. wydajność przy zerowym "obciążeniu" - czyściutki filtr i bez wkładów.
Należy pamiętać, że filtr po około tygodniu pracy jest już troszkę "zapchany" i wydajność pompy się zmniejsza.

Osobiście w akwarium Malawi (bez roślin) 240l używam filtra, który wg. producenta dedykowany jest do akwarium 200-700l (JBL e1501) i uważam, że jest w sam raz. (wg producenta i Sprzedawcy w sklepie - odpowiedni do mojego zbiornika byłby mniejszy - e901..)

Ponadto w 49l akwarium obecnie używam Aquael FZN1, który wg. producenta dedykowany jest do akwarium 40-100l (czyli w 49l powinien działać jak ta lala ;)), woda jest czyściutka, tafla się cała rusza - napowietrzanie jest OK. , ale chyba jednak zamienię ten filtr na większy tzn. FZN2, który wg. producenta dedykowany jest do akwarium 40-200l..

Nad filtracji nigdy za wiele :)

Pozdrawiam !
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...