Skocz do zawartości

Problem z glonami i dziwna pleśń


huntersbpl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
od około 3 miesięcy mam dość duży problem z glonami:
http://imageshack.us/a/img401/6674/f8h8.jpg
http://imageshack.us/a/img405/8236/2c58.jpg

Znalazłem w google artykuł: http://www.roslinyakwariowe.pl/przewodnik-glony.html#1
Z którego wynika że są to krasnorosty, polecają stosować preparat CO2 w płynie, osobiście nie jestem fanem stosowania jakiejkolwiek "chemii" w akwarium ale nie mam wyjścia tak wiec zakupiłem w sklepie coś takiego:
http://imageshack.us/a/img9/6315/tebm.jpg

Zanim zacznę jakiekolwiek próby wole zapytać się innych osób czy mają jakieś sprawdzone preparaty albo naturalne sposoby na pozbycie się niepotrzebnych narośli na roślinkach .

Drugim problemem jest to dziwna pleśń :
http://imageshack.us/a/img594/3797/jn08.jpg
http://imageshack.us/a/img542/5834/1zaq.jpg

Nie mam zielonego pojęcia co to jest skąd to się wzięło...

Trochę danych technicznych:
Akwarium 60l,
Filtr FZN-2 nie posiadam lampy UV,
Brak systemu CO2
Oświetlenie t8 15W OPTI BLUE świetlówka akwarystyczna, oświetlenie od 6 do 20
.

Podmiany co 2 tygodnie ok 30-40%, raz na miesiąc czyszczenie filtra, usuwanie liście itd.

Zbiornik od grudnia zeszłego roku.

Obsada 5 razborki klinowe, 5 gupików, 4 kiriski, 2 duże glonojady + 5 mniejszych.

Podłoże - tutaj za bardzo nie wiem jakie to kamienie, mam też parę granitów do przytrzymania roślin oraz jeden korzeń.

Pokarm ożywam głownie tropikala rana płatki wieczorem granulki.

 

Jakby było coś więcej potrzebne chętnie napisze.

Pozdrawiam

Edytowane przez huntersbpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ile robisz podmiany i ile litrów ? Na roślinach widać ostre braki w nawożeniu. Carbo nie zwalczy przyczyny, tylko skutek. Opisz akwarium a później wróć.

 

Dotknij tej "pleśni". Jest miękka czy to może kryształy np. soli ?

 

Masz krasnorosty i zielenice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dozujesz CO2, tylko Carbo w płynie, to już wiemy.

 

Napisz jeszcze:

  • jakiej wielkości jest akwarium?
  • Moc oświetlenia i czas świecenia
  • poziom NO3
  • poziom PO4

Wtedy coś będzie można sensownego odpowiedzieć. Na zdjęciach widać dużą nierównowagę składników makro lub ich niedobory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie działa za długo. Maksymalny czas świecenia to 12 godzin. Powinieneś go skrócić. Nie zrekompensujesz niedostatku mocy oświetlenia wydłużeniem czasu jego działania. "Wystarczające" będzie też 10 godzin na dobę. 

 

Przy litraży tego zbiornika 15W jest niewystarczające. Powinieneś zwiększyć moc oświetlenia. Odpowiednie byłoby 1x24W, lub 2x15W. W jednym i drugim przypadku wiąże się to z wymianą statecznika.

 

Opti Blue to świetlówka morska i do akwarium z roślinami raczej się nie nadaje. Jeśli jedna świetlówka to dająca światło białe, dzienne, naturalnne

 

Twoja obsada prawdopodobnie generuje dużo związków azotu. Te duże glonojady to plekostomusy? Bez testów na NO3 i PO4 nie posuniemy się dalej. Powinieneś zakupić te testy i je przeprowadzić. Prawdopodobnie masz wysokie NO3. Bez CO2 i odpowiedniego natężenia światła rośliny nie mogą zjeść związków azotu. Nie rosną. O PO4 nie piszę bo to kolejna niewiadoma.

 

Glony natomiast  - jak widać na zdjęciach - zadowalają się tym wszystkim. Przystosowały się do barwy światła i rosną w najlepsze.

 

Jeśli to akwarium ma wyjść na prostą to musisz zmodernizować pokrywę i zwiększyć moc oświetlenia i skorygować jego barwę. To kluczowa kwestia i bez tego nic się nie zmieni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz wysokie NO3. Bez CO2 i odpowiedniego natężenia światła rośliny nie mogą zjeść związków azotu. Nie rosną

Tu się nie zgodzę rośliny rosną jak głupie, dość często muszę je przycinać.

 

Czas oświetlenie jest taki ponieważ akwarium mam w biurze i wiąże się to z czasem mojej pracy:) Ale postaram się trzymać tych 10h tak jak mówisz.

Mógłbyś podać jakąś dobra świetlówkę? Na 45 cm chyba że będę musiał zmienić/zmodernizować pokrywę. Mam w zanadrzu świetlówkę OSRAM 15W/840 Lumilux Cool White ale nie wiem czy ta się nada...

 

Glonojady to zbrojniki niebieskie - parka(ok 6-8cm) - niedawno miały młode i teraz jest 5 mniejszych (2-3cm).

Co zakupić do tych testów? Byłbym wdzięczny za konkretne linki, nazwy produktów - osobiście nie mam za dużego pojęcia co jest dobre a czego unikać. 

 

Dzięki za rady i pozdrawiam.

Edytowane przez huntersbpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetlówkę OSRAM 15W/840 Lumilux Cool White ale nie wiem czy ta się nada...

Może być byle jaka, którą udźwignie statecznik. Jeśli jest na 15W to szukasz byle jakiej w sklepie ale o barwie 6500K, czyli 865 (masz 840 - 4000K, rozumiesz oznaczenia ?)

Podmień na dzień dobry 50% wody żeby wyjałowić wodę z no3 i po4 oraz DOC. Woda ma być odstana 24h. Później podmiany regularne odstanej wody co tydzień w ilości 20%. To zapobiegnie kumulacji szkodliwych substancji. Warto by dołożyć światła aby było min. 0,3W/l. Wymienić statecznik na 1x18W i zmienić świetlówkę na 18W 6500K.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie zgodzę rośliny rosną jak głupie, dość często muszę je przycinać.

 

Co nie znaczy, że nie mogłyby rosnąć lepiej i bez glonów. Świetlówki 840 stosuje się jako oświetlenie w zbiornikach. Możesz jej użyć, ale lepsza - jako jedyne źródło światła - byłaby 865. W Castoramie można kupić elektroniczny statecznik 2x18W. On będzie pracował ze świetlówkami 15W. Modernizacja jest banalna. Zakładam, że masz standardową pokrywę. Usuwasz stary statecznik. Starter możesz zostawić, będzie zatykał dziurę, bo jest zbędny przy stateczniku elektronicznym. Montujesz/przyklejasz nowy statecznik w miejsce starego i zgodnie ze schematem, który jest na nim narysowany łączysz wszystko ze świetlówkami. Stare oprawki świetlówek oczywiście zostają potrzebujesz jeszcze oprawek bryzgoszczelnych i nowej świetlówki oczywiście.

 

 

Dobrze, że to zbrojniki niebieskie a nie plektostomusy. Chociaż 60l to - wg źródeł - za mały litraż dla Ancistrusa.  

 

Testy NO3 i PO4 możesz kupić na allegro. Dobre są testy firmy JBL. Kiedy już je przeprowadzisz i będziemy wiedzieli ile czego mamy w wodzie, to będziemy się starali podmianami, w przypadku skrajnie wysokich wartości i nawozami w przypadku niedużych różnic doprowadzić NO3 i PO4 do stosunku 10:1.

 

Przeczytaj też to: http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

 

oraz to: http://forum.superakwarium.pl/topic/29317-m%C3%B3j-przepis-na-akwarium-ro%C5%9Blinne/

 

Łoren zrobił dobrą robotę.

Edytowane przez blacksubmarine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moje mieścinie w sklepie mają świetlówki juwel day T5 24W ale o temperaturze barwowej 9000k - wiem że miało być 6500 ale  chciałbym wiedzieć czy ta by mogła być?

 

Statecznik T8 będzie pracował tylko ze świetlówką T8. Nie możesz użyć w/w świetlówki Juwela, bo jest wykonana w technologii T5. Twoja pokrywa ogranicza Cię tylko do świetlówki T8 15W bo masz taki statecznik i rozstaw oprawek na świetlówkę długości 44cm.

 

Żeby użyć tej świetlówki (Juwel T5 24W 9000K) musiałbyś wymienić statecznik na T5 1x24W i wymienić w pokrywie oprawki na oprawki PT5. Szczęśliwie ta świetlówka jest tej samej długości co T8 15W więc cała operacja nie będzie skomplikowana.

 

Jeśli chcesz  to na priv podam ci link do sklepu który wszystko Ci skompletuje i wyśle. Cały koszt oszacowałem na 115 zł (elektroniczny statecznik, dwie oprawki, świetlówka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...