Skocz do zawartości

zielenice kolonijne-pomoc


macin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 144 litry. Wystartowało 10.08.2013. Obsada: Neon Czerwony - 15 Otosek - 66 Krewetki - 40

 

Rośliny:

 

Hydrocotyle leucocphala Crynium calamistratum Alternanthera rosaefolia Pogostemon erectus Vallisneria Pogostemon octopus Microsorium mini Bolbitis heudelotti Eleocharis acicularis Anubias nana mini Staurogyne Lobelia cardinalis Pogostemon helferi Crypto parva Lilaeopsis brasiliensis

 

Podłoże: Aquasubstrate II+

 

Filtracja: Aquael unimax 250, Aquaszut 750 turbo, skimmer Eheim

 

Oświetlenie: 2x39W od 9 do 18 Woda temp. 25, odmiany 20%/tydzień w soboty : PH 7 Gh - 8 Kh - 2 do 3 (teraz leję już tylko kran gh12 kh7 NO3 5-10 (zeszły tydzień mocne 10) NO2 0 PO4 - 0 Fe - 0

 

Nawożenie dzienne: Easy carbo 4ml B&G Iron 2ml Easy fosfo 4ml Easy potas 2ml Easy profito 2ml

 

W zeszłym tygodniu w środę i czwartek dałem tygodniową dawkę fosforu i żelaza bo ciągle zero. Po tym wzrosło do PO4-0,4 a Fe-0,20. Teraz znowu zero (może podłoże chłonie). Problem. W piątek zauważyłem na kamieniu i korzeniu zielone kropki. Później na bilbitis i anubiasie mini. Dzisiaj jest dużo więcej zielonego na kamieniu i korzeniu i na wielu roślinach. Znajomy akwarysta w sobotę powiedział żebym zaczął podawać mikro (i tak robię od soboty). Jak jeszcze mogę z nimi walczyć? W razie jakichś nieścisłości odpowiem na każde pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij lać więcej makro zachowując stosunki NPK. To co podałeś to równie dobrze mogą być braki azotu, fosforu,  potasu i kto wie czego jeszcze.

 

Zresztą podałeś jeden objaw, ciężko zdiagnozować. To tak jakby powiedzieć: "Mam kaszel. Na co jestem chory ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dolnym lewym rogu staurogyne już praktycznie bez liści (teraz jest przycięte przy podłożu, może odbije)

post-17864-0-09230400-1380038994_thumb.jpg

 

Anubias mini niby wersja gold

post-17864-0-62774500-1380039005_thumb.jpg

 

Althernatera rosa praktycznie nic nie rośnie, w lewym górnym rogu widać zielone żyłki i blade blaszki

post-17864-0-22213000-1380039013_thumb.jpg

 

Anubias nana. Widać już zielone kropki (dzisiaj więcej)

post-17864-0-01207500-1380039023_thumb.jpg

 

Anubias mini (gold?)

post-17864-0-17596800-1380039029_thumb.jpg

 

Na kamieniu zielenice (dziś dużo więcej)

post-17864-0-46140100-1380039036_thumb.jpg

 

Z kalkulatora zulixa wychodzi, że powinienem lać (easy life) N-2ml/dzień, P-4, K-4. I na koniec tygodnia będzie podane: N-9,73, P-0,98, K-14,32. Czy to wystarczy? Nic więcej nie dawać?

Edytowane przez macin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawki są ok, ale uwzględnij zużycie przez rośliny. Co z tego, że dasz im tyle co napisałeś skoro tego nie zjedzą, a za chwilę będziesz pisać, że masz czegoś za dużo.

 

Jakie są aktualne parametry wody ?

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze parametry:

PH 6,9

Gh - 7

Kh - 2

NO3 - 1 (mocno w dół)

NO2 - 0

PO4 - <0,02

Fe - <0,02

 

Czyli rośliny zjadły cały azot? Aż by to.

 

p.s. Mam uwzględnić pobieranie przez rośliny. Ok tylko wszędzie piszecie, że należy wyliczyć dawki tygodniowe - pomiar po tygodniu i korekta. Wyliczyłem dawki, przez dwa tygodnie nawoziłem jak w 1-szym poście - testy i kicha. Więc teraz powstaje pytanie: Czy to podłoże tak chłonie? Czy podłoże odbije mi w końcu za wysokimi stężeniami jakichś składników (i wtedy będę płakał)? Jeżeli przeszedłbym na sole to też musiałbym wyliczyć dawkę tygodniową, aby stosunek składników był poprawny.

 

Kupiłem dzisiaj test permanetny CO2 JBL. Od godziny jest w akwa i wskazuje jakoś poniżej 3mg/l. Chyba trzeba zainwestować w CO2 co? Tylko jak tu podbić KH? W kranie jest 8. Niepotrzebnie mieszałem z RO.

Edytowane przez macin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbić kh to nie problem. Być może podłoże Ci chłonie. Jeśli nie masz glonów i rośliny nie wykazują braków to nie panikuj. Skoro nawoziłeś przez 2 tyg. wg jednego schematu i wyszły Ci tak niskie parametry to proponuję zwiększyć dawki o 50 lub 100%.  Przez ten czas nic nie grzeb w akwarium ! Za tydzień znów pomiary no3, po4, Fe. Przy tak niskim kh nie radzę dawać co2 bo zrobisz kwas z akwarium.

 

Może to nie podłoże Ci chłonie, tylko rośliny ? Inwestując w co2 zwiększysz zapotrzebowanie na nawozy. Następnym razem kupuj sole. Żelazo trzymaj na 0,1-0,2 ze wzgl. na zielenice. Mikro symbolicznie.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisz czy tak będzie ok (nikt do nikogo przecież pretensji nie będzie miał):

Dawki dzienne:

N - 4ml

P - 6ml

K - 4ml

Carbo - 6ml

Nie wiem co z żelazem.

 

Jak tylko skończę easy life to przejdę na sole (choć mój akwarysta twierdzi, że niedoświadczeni przychodzą do niego z problemami właśnie po stosowaniu soli - ja się nie boję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj dawki poprzednie.

 

Wg tych dawek co napisałeś wyżej po tygodniu wlejesz :

 

Potas, K+

2,95 ;20,66

Azotany, NO3

2,78; 19,45

fosforany, PO4-3

0,21 1,46

 

Pierwsza liczba to stężenie dzienne a druga to stężenie po tygodniu.

 

Easy fosfo daj 9ml dziennie, a easy potas daj 1ml, bo z azotu będzie reszta potasu.

 

Wlejesz:

 

Potas, K+ 2,15 15,03

magnez, Mg+2 0,00 0,00

Azotany, NO3- 2,78 19,45

fosforany, PO4-3 0,28 1,95

 

Fe także zwiększ.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pomieszaniem nie będzie problemu bo czuję się na siłach. Nastraszyli tylko, że mnóstwo ludzi ma problemy z akwariami przy solach (zresztą będę konsultował na forum).

 

Cytuję: Podbić kh to nie problem. Jak można to zrobić? W kranie mam 8 a GH-12. Leję co tydzień na podmianki 30 litrów. KH wzrasta do 4 i w parę dni znowu 2. Może zrobić ze trzy cztery podmiany w tygodniu to wzrośnie?

 

nemo130: Tak tylko wtrącę, sole to najprostszy sposób nawożenia akwarium.   

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kh 8 gh 12 ? Ok. Masz coś w akwarium lub we filtrze co ci zbija twardości. Usuń. Do akwarium możesz dać kilka muszli zatwardzających wodę. Nie szalej z podnoszeniem twardości, bo niektóre ryby i rośliny tego nie lubią. Ja bym zostawił na poziomie 6 Kh i Gh.

 

Każdym nawozem możesz załatwić akwarium. Trzeba umieć ich używać i nie lać na pałę. Nie rób takich podmian, bo biologię załatwisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Minęło trochę czasu i doszedłem metodą prób i błędów do tego, że zielenice pojawiają się po podaniu żelaza (lałem 3ml ferro i rano był już pył i kropy na roślinach).
W tej chwili podaję:
do podmiany:
2ml profito
6pp Mg do wody podmienianej (kran: 48Ca i 5,2Mg)
codziennie przed zapaleniem światła:
CO2 - z butli utrzymuję ok. 20mg/l wg testu stałego jbl (za parę dni będzie ph kontroler z sondą)
Fosfor - 0,15ppm (niewykrywalny testem jbl - podłoże ciągle chłonie)
Azot - 2,73ppm (po testach wieczorem zostaje 5mg/l)
Carbo - 5ml aqua art
Potas - 0 (porada znajomego akwarysty - bo podaję z azotem i fosforem a może poskręcać liście)
Profito - 1ml wieczorem

Światło od 9 - 18. CO2 od 7-17.

Zielenice pojawiają się bardzo sporadycznie, a te na zdjęciach czekają (bo w końcu przestały się tak masowo pojawiać) na kąpiel w kwasku (co jest bardzo skuteczne - sprawdzałem). Po tym "ustabilizowaniu" rośliny ruszyły z kopyta, rosną jak szalone.

Problem mam z dziurami w liściach (najpierw przeźroczyste, później dziura i znikanie liścia) i tak jakby pozawijanymi liśćmi. Są również takie czarne brzegi liści (na samych krawędziach).

post-17864-0-53943800-1386677536_thumb.jpg

post-17864-0-48921300-1386677539_thumb.jpg

post-17864-0-13768300-1386677542_thumb.jpg

post-17864-0-19279300-1386677545_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Potas - 0 (porada znajomego akwarysty - bo podaję z azotem i fosforem a może poskręcać liście)

 

Potasu w KNO3 i KH2PO4  jest około 1/4 tego co potrzebują rośliny.

Przedawkować potas jest czasami bardzo ciężko, żeby popaliło stożki wzrostu.

Od tego możesz mieć dziury w liściach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...