Jump to content

Restart zbiornika 450

kamilp
 Share

Recommended Posts

Witam.Rok temu założyłem zbiornik 450l, na początku było ok wszystko roślina rosła dobrze itp, potem ryby zaczęły chorować, glony się rzucać, i roślina przestała rosnąć, postanowiłem zrobić restart.
Spuściłem wodę, żwir wygotowałem, zamierzam kupić nowe media do sumpa-keramzyt + wata i gąbka,
Teraz pytanie, jak robić by nie popełnić błędu przy zakładaniu , planuje rośliny cieniolubne, dawać np ziemię pod żwir ? wszystko jeszcze muszę wyczyścić, wymyć.

post-13828-0-65477600-1379919675_thumb.jpg

post-13828-0-53969400-1379919681_thumb.jpg

Hmm, a zastanawiałeś się nad rybami, które będziesz chciał hodować w tym akwarium ?

Jeśli nie to bierz też pod uwagę, że przy owym żwirze, możesz zapomnieć o Pielęgniczkach, kiryskach etc. ogólnie o rybach które kopią, przesiewają podłoże.

Jak Ci wcześniej nie udało się z roślinami to może spróbuj teraz z innym wystrojem, osobiście poleciłbym Ci Czarne Wody Ameryki Południowej ( tutaj przydały by się korzenie, liście, szyszki, piach etc. )

Drugi biotop jaki mogę polecić to Malawi, lecisz do składu kamienia, bierzesz jakieś kamole lub nawet do jakiegoś strumyka, kupujesz piach i będzie miodzio, nawet tło masz ciemne, więc pasować będzie.

Witam fajnie byłoby gdybyś coś więcej napisał na temat zbiornika.Jakie to mają być rośliny,jakie oświetlenie,co2 co zamierzasz hodować itp.?

Ziemia jest dobrym rozwiązaniem,ale gdy zamierzasz hodować rośliny czerpiące przez korzenie z niej składniki i nie mieć ryb,które kopią podłoże.

Mowa o sprawach technicznych bardziej, jak z podłożem, filtracją itp,

Jednak zacznijmy od podstaw.

Jak koledzy wyżej napisali-podstawa to piasek przy tej obsadzie i zero ziemi.

Rośliny mało wymagające + kulki g-t pod korzenie konkretnych roślin i tyle ( odnośnie podłoża ).

Co do sumpa plany masz dobre.

Dlaczego wolisz żwirek od piasku?

Skoro to piasek jest lepszym podłożem tak naprawdę ?
Jest ładny i o wiele tańszy od żwirku.

Ryby zaczęły chorować- a wiesz na co i dlaczego? To ważna kwestia bo co z restartu, skoro możesz znów popełnić ten sam błąd i skończysz ponownie bez ryb?

Nie wiem czemu zdychały, gupik np miał zaciągniety brzuch i złe odchody ale gdy zawiozłem do innego zbiornika do kolegi powróciły do zdrowia, rzucił się glon u mnie wtedy już , rośliny zmarniały, zczarniały,

Bo mam żwirek o małej granulacji, a piasek mi się nie podoba np. i jakoś nie mam przekonania , mam w 160l piasek bo miałem malawi i tak zostało , rośline wsadziłem nie wiem czy w piasku to ona rośnie czy gnije, nie wiem  w 450mam drobny żwir i już nie będę kombinował .

Nie wiem miałem rok czasu zbiornik i dużo ale to bardzo dużo mi zdechło ryb, co jakiś czas kupowałem i padały mieczyk np to kupowałem , po czasie kleiły się płetwy im, błyszczały się na biało pod kątem itp,

Tak, bo patrząc na różne galerie itp ludzie mają i większe, mój jest bardzo małej granulacji, więc chciałbym zostać przy nim. Chodzi mi czy liczba ryb w akwarium ma znaczenie co do jego stabilizacji wody, itp żeby sprawnie wszystko chodziło.

Ps czy wy we wszystkich zbiornikach macie piasek ;] ?

Ja mam bo to najlepsze złoże biologicznie - żwir to skupisko syfu.
Piach jest odpowiedni dla wszystkich ryb- żwir nie bardzo...

W piachu korzenie wielu roślin wyglądają cudownie! Z żwirku bywa różnie...
No i piasek wygląda o wiele ładniej od żwirku, to już nie sa lata 80te. Żwir to się kupuje na wysypanie podjazdu dla samochodu, a nie do akwa :P.

Nie ma ostrych końców. Denne ryby się nie pokaleczą, ale na tym nie pokażą swoich zachowań ani Kiryski, ani Pielęgnice (i pielęgniczki), ani Zbrojniki.
Jak chcesz przy tym trzymać przykładowo jakieś karpieńce to im to rurka.

To, że inni mają to nie znaczy, że to jest ok ;). Takie podejście jest po prostu głupie.
Ludzie wkładają do baniaków różny syf- aranżacje Mario Bros, gandalfa czy nawet plasitkowe krowy, ale to nie znaczy, że warto robić podobnie ;).
To samo z żwirem + ryby denne.

Gdybyś zobaczył tego Ancistrusa przy piasku to byś zmienił zdanie. Wiesz jak on fajnie potrafi zamiatać ogonem dno by zrobić sobie lepsze wejście do grotki ? Pewnie nie :)