Skocz do zawartości

[112] Ogólniak oparty na LT


Erathar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek trochę opisu i technikaliów oczywiście się pojawi, jednak zanim to... Krótka historia czemu tak, a nie inaczej. Dotychczas posiadałem kosteczkę 60 litrów z neonami i kirysami, wszystko było w porządku rośliny rosły nawet za dobrze, bo trzeba było wiadrami usuwać nadwyżki. Aż przyszedł sądny dzień, kiedy spojrzałem na pustą, starą i wysłużoną 112stkę i podjąłem decyzję o daniu jej szansy. Potem szybkie wypady do okolicznych lasów oraz nad wodę, zbiórka materiałów, sprawdzenie sprzętu. Dla potrzeb roślin do podłoża poleciała ziemia. Nie jest to chyba typowe LT, ale część wymogów spełnia.

 

Sprzęt

Filtr wewnętrzny JBL - jakiś z naprawdę starych modeli, kiedyś pamiętałem jego nazwę, ale starła się z samego sprzętu i niestety zapomniałem.

Grzałka Aquael 100w z termostatem

Oświetlenie 2x 18w t8 pokrywowe. Świetlówki firmy chińszczyzna za 8.99 z praktikera.

W zapasie posiadam kubełek, ale zdecydowałem że będzie bardziej tradycyjnie - wewnętrzny z założoną nań skarpetą.

 

Ozdoby

Łupina kokosa x1

Korzenie x6

Łupek czarny xkilka (nie liczyłem

Kamienie znad Bałtyku - kilo pięćdziesiąt.

Szyszki olchowe

Tło z worka na śmieci, czarne, chociaż akwarium bez tła (ściana jest biała) też prezentowało się całkiem znośnie

 

Podłoże

Ziemia do kwiatów marki Real za 1,99zł.

Piach o niskiej granulacji

Piach o wysokiej granulacji

Pozostałości marki "natura" -> szerokorozumiany muł.

 

Parametry

24 stopnie (do 25,5-26 wieczorem)

Ph 7,1

Reszta nie jest mierzona, jeśli chodzi o pomiary pierwiastków kluczowych to być może rozpocznę pomiary koło drugiego miesiąca albo w przypadku większego ataku glonów.

 

Flora:

Limnophila sessiliflora,

Vallisneria spiralis,

Anubias nana,

Microsorium pteropus,

Echinodorus (ciężko mi stwierdzić jaka dokładnie, bo cholera nie przypomina żadnej do końca),

Cryptocoryne wendtii,

i Lotosik.

 

Fauna:

Na dziś:

Neon innesa x6 - mają już nowy dom, kwestia odłowienia, z 6 dałem już radę, pozostała druga część,

Kirysek Lamparci x3 - mają już nowy dom, do odłowienia,

Redki x17 (liczyłem cholerstwa podczas przeprowadzki), zostają,

Amanki x5 (weteranki) również dokończą tu swój żywot,

Brzanka Pięciopręga 15x - obsada domyślna. Już pływają.

 

 

Zdjęcie na dzień 8 życia akwarium, zalane 14.09 z 50 litrów wody z dojrzałego akwarium + dojrzały filtr, reszta kranówka. Mam też problem i proszę o porady co do robienia zdjęć. Mam zaciemniony pokój, próbuję z różnymi ustawieniami, ale jedyne zmiany jakie zaobserwowałem to tak naprawdę zmiana ostrości ryb. Obecnie iso mam ustawione na 400 i część ryb jest nawet wyraźna na zdjęciach kosztem spadku ogólnej jakości, najlepsze zdjęcia wychodzą przy iso 80-100 ale ryby to wtedy smugi w toni wodnej, bo cholerstwa są strasznie ruchliwe.

 

 

Dzień 8:

wb9sgm.jpg

 

 

Tutaj dla przykładu zdjęcie z dnia 6 zrobione z iso 80, jak widać ryby są smugami, za to cała reszta zdaje mi się wyglądać ładniej, no i na tym zdjęciu kolory akwarium są chyba bardziej zliżone  do faktycznych (jest tak brązowo-zielono na żywo):

2monpu8.jpg

 

Komentarze oczywiście mile widziane, jeszcze lepsze byłyby porady zarówno co do akwarium jak i co do zdjęć.

Edytowane przez Erathar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przy microsorium powstała czarna plama

 

Dzisiaj będę się bawił w zmiany aranżacji, dodatkowe kamienie i korzenie już są, także spróbuję jakoś microsorium ułożyć żeby cały prawy róg zakryło, to o tyle trudne że obok rośnie nurzaniec, a nie chciałbym żeby wyrastał przez liscie micro.

 

Fajnie by było zobaczyć zdjęcia z bliska, poszczególnych roślin, ryb

 

Pewnie fajnie, ale nie bardzo potrafię zrobić dobre zdjęcia jeśli o ryby chodzi. Natomiast jeśli chodzi o rośliny - może za 2-3 tygodnie jak się dobrze ukorzenią i zaczną rozrastać.

Tutaj brzanki, jedno z lepszych jakie mi dotąd wyszło, ale i tak było ciężko:

 

5v397q.jpg

 

 

 

No to już widzę pierwszą lipę: brzanka jak się rozpanoszy, to masz po redkach. Dodatkowo dla brzanki koniecznie liście dębowe do wody i zbicie pH gdzieś do 6. Sprawdź GH i KH, nie powinny przekroczyć 12dh i 5dh.

 

 

 

Początkowo chciałem tu trzymać 10-12 sumatr, ale zrezygnowałem właśnie przez wzgląd na redki i to, że pięciopręgie przez swoje mniejsze wymiary będą miały w litrażu wygodniej. Przyznam, że znaczenie miało też spokojniejsze usposobienie pięciopręg. Natomiast jeśli redki zostaną wybite - to trudno, może trochę brutalnie ale pozwolę tutaj działać naturze.

Co do obniżenia ph - myślałem nad tym, liczyłem że ziemia w podłożu też swoje zrobi (miała mieć w wodzie kwasowość 5,5 więc teoretycznie cośtam powinna też na wodę powpływać, może to bujda na resorach była, ale poczekam jeszcze z tydzień na efekt). Liście dębu absolutnie okej, w sumie nawet pomysły są jak je wrzucić żeby to wyglądało, ale problemem jest ewentualne zabarwienie wody, trochę boję się, że przy 0,3w rośliny będą miały za mało światła (szczególnie nurzaniec po prawej). Myślałem też o torfie do filtra, bo posiadam na stanie, ale to znowu jeszcze większa ciemnica. Zerknę za tydzień na parametry i będę mądrzejszy o dalsze działania. gdybym dał radę zejść z ph na poziom 6,5 to już byłbym zadowolony. Udało się kiedyś w bw na tej samej wodzie do 5 z kawałkiem to i powinno udać się tutaj, wcześniej czy później. I tak, wiem, odpowiedzią na wszystko jest tutaj RO.

Edytowane przez Erathar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany, zmiany...

141d14.jpg

 

Przełożyłem microsorium, podziliłem anubiasa, korzenie zatonęły. Tak z grubsza, wszystkie rośliny odpaliły do góry, mnóstwo młodych liści i pędów się pojawiło, szczególnie na microsoriach, chociaż najbardziej rozrosła się limnophila, która jutro idzie pod nóż. Redki zostały wchłonięte przez brzanki, neony jutro trafiają do nowego właściciela. Pojawiły się tez pierwsze okrzemki, czyli wszystko zgodnie z planem. Zmierzyłem za radą parametry i wyniki są następujące: ph - 6,9,  gh - 11, kh - 7. Na razie wodę zostawiam jak jest, w planach dalsze zmiękczanie ale zanim cokolwiek zrobię muszę się trzy razy zastanowić.

Edytowane przez Erathar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Aktualizacja, trochę się znowu zmieniło, ale wcale nie tak dużo. Podzieliłem anubisa kolejny raz, zmieniłem troszeczkę układ drobniejszych kamieni, posadziłem gwiazdę w ramach eksperymentu - na razie 8 dzień, nie marnieje, ale też nie ma przyrostów, za to wypuszcza z łodygi korzenie. Kirysy zostały oddane, neonki w sztuce 6 pozostają bo ich wyłowić nie mogę. Limnophilia została przycięta i chyba przesadziłem, bo odrasta bardzo powoli. Za to nurzaniec i lotos wystartowały jak szalone, kryptokoryny oczywiście tradycyjnie powoli, lecz nowe liście widać, podobnie mikrosorium oraz żabienica z tyłu (która za chwilę zostanie zasłonięta przez lotosa i mikro w tym tempie).

 

Co do ryb - brzanki pięciopręgie okazały się dużo spokojniejsze od sumatr. Potyczki zdarzają się rzadko, jest kilka zadziornych sztuk, reszta trzyma się w grupach, Ryby przebywają w środkowej części akwarium wśród roślin na zmianę z długimi godzinami żerowania przy dnie. W sposobie zachowania przypominają mi bardziej bocje, niż typową ławicę do toni wodnej. Widok brzanki ustawionej pionowo do podłoża i wydziobującej resztki ze żwiru nie jest niczym niezwykłym. O dziwo, na piasku tak nie robią. Przyznam, że ich przebywanie w tych partiach akwarium sprawia, że mam ochotę dokupić coś azjatyckiego, co trzyma się bliżej powierzchni bo ruch tam jest zerowy nawet podczas karmienia. Na razie jednak dzielnie się trzymam. Zdjęcie zostało przerobione zgodnie z poradnikiem na forum tak, by jak najbliżej oddawało faktyczną kolorystykę, chociaż nie jest idealnie.

 

0iqu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nadeszły zmiany, zmienił się też aparat i jeszcze go nie ogarniam, ciężko mi ustawić zdjęcie tak by przepuszczało odpowiednio dużo światła, albo część akwarium wychodzi ciemniejsza niż w rzeczywistości, albo część jaśniejsza, złotego środka ustawić nie idzie stąd wrzucam dwa zdjęcia, jedno typowe od frontu i drugie z większej odległości bo kolory wyszły tam prawie takie jak powinny.

 

58 dzień:

7r8c.jpg

 

q8as.jpg

Edytowane przez Erathar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nadeszły zmiany, zmienił się też aparat i jeszcze go nie ogarniam, ciężko mi ustawić zdjęcie tak by przepuszczało odpowiednio dużo światła,
A poza samą zmianą wartości ekspozycji, próbowałeś już różnych metod pomiaru światła? Przeliczenia często różnią się w zależności od aparatu. Czasem (najczęściej) i tak się nie da idealnie i zostaje edycja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy - i tak jest lepiej niż na poprzednim sprzęcie, w obecnym aparacie mam możliwość zmiany i dostosowania manualnie parametrów podczas wykonywania zdjęcia, próbowałem zmiany iso, przesłony i czasu naświetlania, dodatkowo zmieniałem też balans bieli i jak na razie efekty są przeróżne, zgromadziłem kilkadziesiąt zdjęć, ale problem powtarza się jeden - centrum akwarium jest o wiele silniej oświetlone niż boki (szczególnie prawy), co powoduje dysproporcję niezależnie od ustawień. Zdjęcie powyżej od frontu zostało zrobione przy iso 400, 2,8f i 1/30 przy braku lampy, światła zewnętrznego (poza widocznym punktem diody komputera, której nie zasłoniłem) oraz wybraniu w aparacie w balansie bieli zdjęcia przy "słabym świetle jarzeniowym" -> dało to najbardziej zbliżone do rzeczywistości kolory. Do obróbki zdjęcia używam programu zgodnie z pierwszą stroną tutorialu z tego forum. Nałożony jest efekt wyostrzenia oraz bodajże zmniejszona jasność o "5".

 

Kosztem ostrości ryb udało się wymyślić coś takiego, kolorystycznie i pod względem światła jest w miarę poprawnie poza tym blaskiem na środku:nya9.jpg

Edytowane przez Erathar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie jest źle :) Pewne sceny mają tak dużą rozpiętość tonalną, że aparat sobie z tym nie poradzi. Dlatego prześwietla Ci górę, i brakuje szczegółów w cieniach, to normalne. Po to jest obróbka, żeby to w miarę możliwości poprawić. Nie widziałem Twojego akwarium na żywo, ale rozjaśniłem troszkę rogi, zmieniłem minimalnie kolorystykę i podostrzyłem. Poza tym, zauważyłem, że wiele zdjęć wstawianych na forum jest mocno niedoświetlonych.

q87t.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez maxell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziękuję bardzo, za poprawienie poprzedniego zdjęcia. Zdecydowałem jednak, że będę wrzucał takie jakie wychodzą plus to, co na obróbce wyłapie moje oko. Tymczasem 75 dzień i chyba trzeba będzie pomyśleć o grubszej przycince. Co na plus? Brak glonów, w ogóle, nic, nada, jednej niteczki, jednej zieleniczki, zupełnie nic. Czyszczenie szyb? Nie w tym akwarium.xmmo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ogólniak oparty na LT w ciągu kolejnych 4 tygodni zostanie zamieniony na pseudo bw z 'cieniolubną' roślinnością. Pierwsze przymiarki gotowe, wywaliłem kupę zielska dużą część przyciąłem. Na taflę rzuciłem rzęsę, której zadaniem jest ustabilizowanie wody po zruszeniu podłoża podczas wyrywania krzaków. Dolałem 5l wody przepuszczonej przez armatkę torfową - takie dolewki będą następować w miarę postępu z opadaniem wartości PH, GH i KH. Dojdą na dniach liście, gałęzie i inny syf wszędzie. Aha, i przy okazji wyłowiłem jednego z 5 neonów, zostały 4 bestie do wyłapania...

 

uqc8.jpg

Edytowane przez Erathar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...