Skocz do zawartości

Ameryka Południowa 75l pomysł do oceny i do poprawy :)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam serdecznie, jestem tu nowy.

 

Zacznijmy więć :)

 

  1. Zadaj konkretne pytanie, dodaj czytelne zdjęcie całego zbiornika, dodaj czytelne zdjęcie problemu(chora ryba, marniejąca roślina, glon, itp.)

 

Proszę o doradzenie i ocenę całego pomysłu. Kiedyś już miałem akwarium ale było w nim zbyt dużo gatunków, nie chcę popełnić tego samego błędu. Filt jest właśnie po poprzednim akwarium. W akwarystyce miałem sporą przerwę z 4 lata.

 

  1. Podaj dokładny wymiar zbiornika – szerokość, długość oraz wysokość.

 

75l w w stylu nature

 

Wyniki:

  • Brutto: 75.6 litrów

  • Netto: 69.26 litrów

Powyższe wyniki uzyskano dla następujących parametrów zbiornika:

  • Długość: 70 [cm]

  • Szerokość: 30 [cm]

  • Wysokość: 36 [cm]

  • Grubość szkła: 7 [mm]

 

  1. Opisz jakie posiadasz oświetlenie(świetlówki T8, T5 lub inne(jakie) – ile mają Wat, jaka firma, itp., dokładnie wszystko co o nich wiesz - lumeny, kelwiny, bla..., bla,... bla.), ile godzin jest włączone

 

Oprawa mieszkaniowa RM-3 LED 14 SMD CB 3W

230V 50Hz, IP20, 14 x SMD5050 = 3WDł. przyłącza 180cmDł. łącznika 20cm

 

http://www.rum-lux.com.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=427&category_id=122&option=com_virtuemart&Itemid=4

 

Tutaj obawiam się, że to światło jest nieprawidłowe, czy mam rację? Jak naprawić błąd niskim kosztem? Pokrywa jest robiona własnoręcznie bo akwarium jest nietypowych rozmiarów.

 

  1. Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik – kiedy go założyłeś, zrestartowałeś, itp.

 

Jestem w trakcie planowania. Proszę doradzić ile musi odstać i w jakiej kolejności wpuszczać obsadę. Nie wiem też czy od razu będę miał siano na 20 neonów więc proszę o podpowiedź czy na początek mogę wpuścić np.8 sztuk?

 

  1. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę. Podaj parametry twojej wody w zbiorniku i/lub jeśli znasz wody z wodociągów. Podaj też parametry wody, którą używasz do podmian i jeśli to woda RO to podaj czym ją uzdatniasz(firma i jaka dawka) – wodę można zbadać ogólnodostępnymi testami, jeśli takich nie posiadasz to zapytaj w sklepie zoologicznym, może zbadają twoją wodę: twardość ogólna gH(TWO), twardość węglanowa kH(TWW), pH, NO3, PO4, NO2, Fe. Jak firma testów, sprawdź też datę ważności

 

- twardość ogólna: woda średnio twarda mgCaCO3/dm3 : 191, stopnie niemieckie dGH : 11;

  • pH: 7,8;

Należy patrzeć na dzielnicę Działki Leśne

http://www.pewik.gdynia.pl/woda-dla-ciebie/jakosc-wody-w-twojej-okolicy

 

  1. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp.

 

Tu właśnie nie wiem czy w ogóle muszę jakieś chemii używać ?

 

  1. Czy używasz lampy UV, jeśli tak to od kiedy i ile czasu jest włączona, jaka jest jej moc.

    Nie

  2. Jak często „grzebiesz” w akwarium – przesadzanie roślin, odmulanie dna, czyszczenie szyb, przestawianie ozdób(korzenie, kamienie, „nurek”;P, itp.), dokładnie opisz jak wykonujesz te czynności.

 

Mam zamiar jak najmniej.

 

  1. Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat.

 

Poszukam chyba najtańszą grzałkę z termostatem. Chyba że te najtańsze mogą po popsuciu termostatu zagotować wodę to wtedy wolę dołożyć. Na pewno 75W. Jaką polecacie? Jaka temperatura dla mojej obsady będzie najlepsza?

 

  1. Czy stosujesz jakieś nawozy, jeśli tak to jakie(firma), jak długo i w jakich dawkach/na dzień lub tydzień.

    Nie.

  2. Czy posiadasz CO2, jeśli tak to opisz zestaw, ile podajesz CO2, ile czasu w ciągu 24h podawane jest CO2. Jeśli to "bimbrownia" to czy regularnie robiony jest zacier, jakie proporcje(opisz dokładnie)

    Nie posiadam.

  3. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – ile ryb, raków, krabów, żółwi, krewetek, żab, traszek, itp., itd. Rozmiary oraz kiedy zostały wpuszczone do zbiornika, czy chorowały i w jakiej są/były kondycji, itd.

 

Biotyp Ameryka Południowa.

 

Otosek 5 szt. (Otocinklus przyujściowy) – Ameryka Południowa - Braztlia

Temperatura

Powinien znajdować się w wodzie o parametrach 22-26 C.

Warunki hodowlane

Znakomicie się nadaje do akwariów wielogatunkowych, ponieważ jest rybą spokojną. Początkowo może okazać się dość wymagający co do parametrów wody. Przy wprowadzeniu otoska do akwarium woda powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmieniać na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Po takich zabiegach otosek nie powinien mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się w warunkach akwarium. Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, wraz z ewentualnymi współmieszkańcami, o łagodnym usposobieniu. Lustro wody może pokrywać niewiele roślin pływających, ponieważ zbyt duża ich ilość utrudnia dostęp do powietrza atmosferycznego. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe.

 

Neon czerwony 20 szt. (neon axelroda) – Ameryka Południowa - Zamieszkuje dorzecze Amazonki

Temperatura 24-27 C. Warunki hodowlane

Jest uważny za gatunek trudniejszy w hodowli od neona innesa. Akwarium powinno być średnie lub duże, częściowo dobrze zarośnięte szerokolistnymi roślinami pływającymi. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe, a podłoże i dekoracje powinny być możliwie ciemne. Parametry wody: pH 5,0-6,5; miękka 3-8 n. W zbyt twardej wodzie mogą mieć problemy z nerkami. Nie należy wprowadzać neona do nowo utworzonego akwarium, warto poczekać do czasu ustabilizowania się całego systemu.

 

White pearl 5 szt. – pochodzenie niznane

Warunki wodne:Temp. 20 - 28 st. C, woda od miękkiej do twardej, pH 6,5 – 7.

 

Postawiłem na te krewetki bo są przezroczyste i raczej neony nie powinny na nie zwracać uwagi.

Nigdzie nie widziałem takiej propozycji więc mam obawy że dobrałem obsadę nieprawidłowo. Szczególnie White Perl potrzebuje inną wodę niż rybki. Proszę o doradzenie.

 

  1. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji.

 

Wybrałem takie rośliny:

 

Przód: Mały Heniek - Hemiantus niski

 

Przedni Środek: Hydrocotyle sp. Japan

 

Tylni środek: czekam na propozycje.

 

Tył: czekam na propozycje.

 

Czy nawozić przy podłożu z ziemi ogrodowej?

 

  1. Napisz jakie posiadasz podłoże(firma), jak jest jego warstwa, czy masz substrat(firma), czy masz korzenie - jakie, kamienie – jakie, inne ozdoby – jakie

 

Podłożę chcę zrobić na bazie ziemi ogrodowej. Na górę i na boki pójdzie żwir czarny naturalny jak najdrobniejszy prawdopodobnie 1-4. Na tło albo czarny brystol albo tło z zoologicznego (mam już kupione).

 

Będzie korzeń i 3 lub 4 łupki.

 

  1. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą.

 

Posiadam filtr aquael fan 1. Niestety ma uszkodzoną kopułkę. Da się z niego korzystać. Pękł kawałek końcówki tam gdzie woda wylatuje. Pytanie czy kopułka od fan1 plus będzie pasowała bo taką można kupić np. w serwisach aukcyjnych?

 

Czy da się jakoś filtr trochę wyciszyć bo akwarium ma stanąć w sypialni?

 

  1. Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm,  czy dajesz karmić ryby komuś innemu.

 

Sam będę karmił. Jeden raz dziennie. Czy korzystać z karmików ?

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz jakie posiadasz oświetlenie(świetlówki T8, T5 lub inne(jakie) – ile mają Wat, jaka firma, itp., dokładnie wszystko co o nich wiesz - lumeny, kelwiny, bla..., bla,... bla.), ile godzin jest włączone   Oprawa mieszkaniowa RM-3 LED 14 SMD CB 3W 230V 50Hz, IP20, 14 x SMD5050 = 3WDł. przyłącza 180cmDł. łącznika 20cm   http://www.rum-lux.c...uemart&Itemid=4   Tutaj obawiam się, że to światło jest nieprawidłowe, czy mam rację? Jak naprawić błąd niskim kosztem? Pokrywa jest robiona własnoręcznie bo akwarium jest nietypowych rozmiarów.

 

Oświetlenie ewidentnie za słabe . wstaw zdjęcie pokrywy to coś wykombinujemy sam ostatnio przerabiałem pokrywe niskim kosztem na ledy. 

 

 

 

Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik – kiedy go założyłeś, zrestartowałeś, itp.   Jestem w trakcie planowania. Proszę doradzić ile musi odstać i w jakiej kolejności wpuszczać obsadę. Nie wiem też czy od razu będę miał siano na 20 neonów więc proszę o podpowiedź czy na początek mogę wpuścić np.8 sztuk?

 

Pamiętaj żeby akwarium dojrzało ze dwa trzy tygodnie przed wpuszczeniem rybek. neony możesz wpuszczać partiami.  

 

 

 

Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp.   Tu właśnie nie wiem czy w ogóle muszę jakieś chemii używać ?

Im mniej chemii tym lepiej. Możesz dodać na początek bakterie żeby akwarium lepiej dojrzewało i troszkę pokarmu.  

 

 

 

Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat.   Poszukam chyba najtańszą grzałkę z termostatem. Chyba że te najtańsze mogą po popsuciu termostatu zagotować wodę to wtedy wolę dołożyć. Na pewno 75W. Jaką polecacie? Jaka temperatura dla mojej obsady będzie najlepsza?

Często najtańsze wychodzi najgorzej :D.  25 stopni będzie ok. 

 

Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą.   Posiadam filtr aquael fan 1. Niestety ma uszkodzoną kopułkę. Da się z niego korzystać. Pękł kawałek końcówki tam gdzie woda wylatuje. Pytanie czy kopułka od fan1 plus będzie pasowała bo taką można kupić np. w serwisach aukcyjnych?   Czy da się jakoś filtr trochę wyciszyć bo akwarium ma stanąć w sypialni?  

 

 

Jeżeli filtr ma 4 lata to jest to zapewne stary mode AquaEla i może nie chodzić najwydajniej lepiej kup nowy na pewno będzie lepiej. A jeżeli zostaniesz przy starym wymień wkład filtracyjny. 

 

 

 

Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm,  czy dajesz karmić ryby komuś innemu.   Sam będę karmił. Jeden raz dziennie. Czy korzystać z karmików ?  

 

Rybki powinno się karmić dwa razy dziennie, raz to za mało.  

 

 

 

 

Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – ile ryb, raków, krabów, żółwi, krewetek, żab, traszek, itp., itd. Rozmiary oraz kiedy zostały wpuszczone do zbiornika, czy chorowały i w jakiej są/były kondycji, itd.   Biotyp Ameryka Południowa.
 

 Co do otoska i neona wydaje mi się ok ale krewetki trochę inne wymagania co do wody, chyba ze kupisz jakieś

mniej wymagający gatunek. neony nawet RC Ci nie będą ruszały.

Edytowane przez Kanciorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 3. Zdjęcia pokrywy w poniższym linku. 

http://forum.superakwarium.pl/gallery/album/46-pokrywa/

Czekam na porady co jeszcze dołożyć. Wewnętrzna część nad oświetleniem będzie oblepiona jakąś taśmą, która odbija światło tylko jeszcze nie wiem jaką :] ??

 

Ad 5. Nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Czy ta woda jest odpowiednia czy będzie wymagała interwencji ??

 

Ad 9. Macie może propozycję niedrogiej i dobrej grzałki z termostatem, która na 100% nie ugotuje rybek??

 

Ad 12. Założę oddzielny temat w dziale Obsady zbiorników

 

Ad 13. Założę oddzielny temat w dziale Roślinki i ich pielęgnacja

 

Ad 15. Może z czasem na razie jestem spłukany i na pewno zostanie ten co jest. Wkład oczywiście nowy. Co z tą kopułką od fan 1 plus ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę polecam Aquaela.

 

Kanciorek, dlaczego krewetki white nie mogą niby być? To jest to samo co RC tylko inna odmiana barwna.

 

Co do wody, wrzuć do akwa kilka szyszek olchy i bęzie ok.

Ad 5. wykreślam w takim razie i bardzo dziękuję za odpowiedź. W tym dziale proszę już nie odpowiadać na temat obsady i roślin. Zostały założone nowe wątki. Pzdr

 

Czekam jeszcze na odpowiedź jak zmienić oświetlenie i czy kopułka od fan1 plus będzie pasowała. Wielkością chyba te filtry się nie różnią?

Edytowane przez romanfrac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w 140 litrach zamontowałem dwa takie halogeny http://allegro.pl/naswietlacz-halogen-led-20w-ultra-slim-2013-15914-i3523946570.html ale u Ciebie może być problem bo pokrywę jak zamkniesz masz strasznie nisko. Prześledź sobie ten temat może w takie coś pójdziesz  http://akwarium.radomskie.eu/viewtopic.php?f=18&t=465&sid=b305d19cad99018fe12587da16ad7646.

Co do Krewetek przepraszam za pomyłkę źle spojrzałem. 

Z filtrem sprawa jest taka, tak się składa ze mam w domu dwa fany 1 jeden starego typu drugi nowego, wstawiam zdjęcie "kopułek" wydaje mi się iż od nowego do starego nie będzie pasowała ponieważ nowy ma w "kopułce" regulacje a stary ma niżej. Jak jesteś z Warszawy albo okolic to zapraszam oddam ci jeden za browara bo i tak lezą nie używane.  :D

Edytowane przez Kanciorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem też pytanie do człowieka, który robi oświetlenia i powiedział że takie oświetlenie do 75 l będzie dobre:

http://zoolight.pl/product-pol-403-Zestaw-2x24W-T5-55cm-swietlowki-AQUASTAR-GROLUX.html

http://zoolight.pl/product-pol-584-Zestaw-2x24W-T5-55cm-swietlowki-PHILIPS-865-SYLVANIA-Grolux.html

Czy to prawda, że do ziemi naturalnej będzie ok ? Pewnie z gotowych zestawów nic taniej nie da rady wycisnąć?

Ta lampa co jest jednak będzie zdemontowana. Do niczego nie pasuje :/

 

Mam osobny temat co do obsady jednak tam jest słabo z odpowiedziami:

 

Może ktoś kto tu zajrzy skusi się podpowiedzieć co do obsady? link : http://forum.superakwarium.pl/topic/40885-75l-obsada-ameryka-po%C5%82udniowa-powr%C3%B3t/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...