Skocz do zawartości

Krasnorosty...


Ewa86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane - ok.7 mies.temu.

2.Litraż i wymiary akwarium -70 litrów,

3.Jakie jest oświetlenie -świetlówka aqua-glo 15w+ odbłyśnik,

4.Jak długo świecisz - 11 godz.

5.Podłoże - Filtus floran + żwirek,

6.Filtracja - fan mini plus,

7.Typ zbiornika - ogólny. Chciałabym holendra,ale przy tak niskim oświetleniu nie da rady.

8.Ozdoby - domek z kamienia(nie pamiętam jakiego),oraz korzeń.

9.Rośliny - nie znam nazw. 7 rodzajów,

10.Ryby - neonki,ramirezki,gupiki,promienniczka wernera,kiryski,glonusie,krewetki,żabki,ślimak,

11.Podmianki - raz w tyg.ok. 30%,

12.Nawożenie akwarium - planta gainer ,co podmiane. Teraz już nie daję,

13.CO2 - nie podaje.

14. ----

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? ----

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? - Tropical kirysek,Tetra wafer mix,Sera vipagran,Sera vipan family,Tropical supervit.. Zjadają od razu i są karmione dwa razy dziennie.

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -załączone.

Opis problemy:

Od jakichś dwóch mies.mam w akwarium krasnorosty. Z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Rośliny marnieją,a nawet umierają. Wszystkie były piękne,a teraz wyglądaja okropnie :( Już nawet nie licze ile martwych roślin dziennie wyciągam. Miałam ich naprawdę sporo. Cały tył miałam zarośnięty tą rośliną,którą widać na zdjęciach.

Zaczęly nawet rosnąć na domku glonusia,oraz na korzeniu.

Jak sie tego pozbyć?

post-16513-0-01361800-1379656211_thumb.jpg

post-16513-0-67450800-1379656243_thumb.jpg

post-16513-0-41185200-1379656288_thumb.jpg

post-16513-0-28720600-1379656327_thumb.jpg

post-16513-0-69422100-1379656380_thumb.jpg

post-16513-0-44576300-1379656423_thumb.jpg

Edytowane przez Ewa86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza krasnalami masz też Compsopogon.

Ja tu widzę takie powody tego stanu:
1 świetlówka aqua-glo 15w+ odbłyśnik.-Kiepska temp. barwowa.
2 Jak długo świecisz - 11 godz.-Trochę za długo świecisz.
3 Nawożenie akwarium - planta gainer ,co podmiane. Teraz już nie daję.-Słaby nawóz, praktycznie mikro, a obecnie jak piszesz zero nawożenia.
4 CO2 - nie podaje.-Braki węgla w jakiejkolwiek postaci.

 



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej o temp. barwowej 6500K. i skróć na jakieś dwa tygodnie oświetlenie do 8h, później co tydzień o 0,5h wydłużaj, do 10h na dobę.
Nawóz? Hmm...jeżeli nie chcesz się bawić w sole to polecam Macro, Micro i Carbo firmy Aqua Art.
Węgiel w płynie ( bo nie ma CO2 w płynie ;) ) może być i w obecnej sytuacji najlepiej trzykrotna dawka codzienni, do ustąpienia plagi glonów.
A compsopogon to ten ładny glon z fotki 3, jego powodem są właśnie braki węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Tu trzeba nie tylko zamiany barwy ale dołożenie oświetlenia. Masz 0,21W/l. Ja bym dołożył drugie 10-15W.

2) Karsnorostom pomaga:

a) nadmiar fosforu - jeśli karmisz dużo to masz kosmiczne stężenia fosforu. Ja ostatnio wrzuciłem tabletkę (małą) do wody, która nie zawierała fosforu. Po 24h stężenie wyniosło powyżej 1,8mg/l!

b ) twarda woda kh i gh

c) zabrudzony filtr - trzeba go przepłukać w odlanej wodzie z akwarium. Powtarzam wypłukać a nie wyszorować!

d) Pomóc może easy carbo, ale nie zdziała cudu.

 

Zrób dwie podmiany w odstępie 4 dni po 40%. Woda odstana 24h. Dobrze by było aby miała niskie kh igh.

 

Z krasnymi walczyłem 3 mies. i wygrałem. 40% roślina padła. Reszta odrosła.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo za pomoc.

Zrobię tak jak piszecie :) Co do oświetlenia,to nie mam możliwości jego zwiększenia. W pokrywie mam miejsce tylko na jedną świetlówkę...

Kupiłam Easy-life Carbo,ile tego lać? Dokupić Easy-life ProFito?

Edytowane przez Ewa86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Są na wykończeniu-super.

Złych warunków? Nigdy nie doprowadzilam do zasyfienia zbiornika. Podmianę i odmulanie robiłam co tydzień.. A jeżeli chodzi o testy,to przyznaję się bez bicia,że nigdy ich nie robiłam.

Moje ryby mają się bardzo dobrze i rozmnażają się w ekspresowym tempie i nie mówie tu o gupikach :D

TOMEKSUP - ja nie leję profito,tylko carbo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślimaka przeniosłam do innego akwarium,wiec po czym poznam,że padają mi rośliny?

W piątek byłam w zoologu w którym kupuję od lat i zauwazyłam że w niektórych akwariach mają krasnale :/ Czy mozliwe jest,że przyniosłam to pieroństwo do domu? W tej chwili na niektórych roślinach krasnorosty wygladają tak jak na załączonym zdjęciu. Na innych zrobiły sie lekko szare.

post-16513-0-43652200-1382289120_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Zrób podmianę 50% i za 3-4dni kolejne 30%. Woda odstana 24h.

2) świeć 10h. Pokombinuj aby zwiększyć światło.

3) Lej carbo póki nie szkodzi w ilości 4ml dziennie lub zejdź do dawek zalecancych przez producenta.

4) Odstaw planta gainer całkowicie. Zaczij dawkować potas. Do kupienia na allegro za 2zł + przesyłka. Powiem jak wymieszać.

5) Filtr otwieramy i delikatnie płuczemy w wodzie pobranej z akwarium.

6) Nie przekarmiamy ryb

7) Jeżeli możesz to odmul podłoże ale zrób to przed podmianą wody i czyszczeniem filtra.

8) Jeżeli możesz zacznij zbijać twardości gh kationitem, kh kwasem solnym (podam Ci jak jesli masz kwas), Możesz dać trochę torfu kwaśnego (bez nawozów) do kawałka rajstopy i umieść przy filtrze. Torf troszkę zbije twardości i obniży ph oraz wprowadzi kwasy humusowe i huminowe do akwarium a to zaszkodzi glonom.

 

Te fioletowe ze zdjęcia do moim zdaniem szantransje, niektórzy je hodują ze wzgl. estetycznych. Krasnorosty nie są zaraźliwe pod warunkiem, że nie sprzyjają im warunki w akwarium.

 

Mnie prawdopodobnie carbo załatwiło częściowo muszle ampularii i popaliło rośliny. Podawałem 10ml na 80l wody. Nie polecam takich dawek.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym oświetleniem może być problem. Nie mam zielonego pojęcia jak przerobić pokrywę na dwie świetlówki,a nawet gdybym chciała kupić nową,to o ile dobrze się orientuję do takiego litrażu robią pokrywy z jedną świetlówką :/

Chyba,że Ty wiesz jak to zrobić? ;)

 

Kupić potas-taki w plastikowej buteleczce z pompką? :D

Gdzie taki torf dostane? W Obi?

 

To co Tobie wygląda na fioletowe,tak naprawdę jest czerwone. To są te glony,które przed podawaniem carbo były czarne. Teraz robią się czerwone,a po kilku dniach takie szarawe.

Te glony ,które się mają u mnie bardzo dobrze nie rosną tylko na jednej z roślin ,które mam. Jest bardzo podobna do kabomby.

Bardzo mnie to ciekawi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Są poradniki jak dołożyć światło. Robią pokrywy z jedną świetlówką zawsze. Rzadko jest to wystarczające.

2. Najlepiej sole z allegro. Koszt 3zł + przesyłka. Taniej i znasz skład chemiczny. Nie kupuj gotowców.

3. Torf w obi, casto, kwiaciarni. Ma być kwaśny bez nawozów. Czytaj uważnie opakowanie.

 

 

Kup kwasek cytrynowy, rozpuść cały z saszetki w 4 litrach wody i wpakuj zaatakowaną roślinę na 4h. Roślina może przeżyje i wypali na niej glony.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...