Jump to content

Ikra,ale czyja?


Ewa86
 Share

Recommended Posts

Cześć wszystkim.

Jakiś czas temu kupiłam"parkę" ramirezów. Okazało się jednak,że to dwa samce... Kupiłam samiczkę. Była i jest dużo mniejsza,oraz ma różowy brzuszek. Zauważyłam również,że od razu wpadł jej w oko jeden z tych dwóch samców :)

O co mi chodzi: dosłownie przed chwilką podczas pielegnacjì akwarium zauważyłam ikrę na domku glonojada. Nie ukrywam,że wpadłam w panikę. Od razu pomyślałam'matko,jaja ślimaka' :/ Ale gdy tak stałam wpatrzona w te jaja,to zauwaźyłam,że ramirez-samiec cały czas pływa koło tych jajeczek. Podpłynęła żabka-pogonił. Podeszła krewetka-też pogonił... Możliwe,że to ikra ramirezów?

 

Żeby nie było:to białe coś,co widać na zdjęciach,to nie robale. Bylam w trakcie odmulania i ogólnej pielęgnacji, i po prostu zrobił sie mały bałagan :D

post-16513-0-58924800-1379611647_thumb.jpg

post-16513-0-02611000-1379611683_thumb.jpg

post-16513-0-06661100-1379611714_thumb.jpg

Edited by Ewa86
Link to comment
Share on other sites

Ile dni minęło od wpuszczenia samiczki? Trzy? Cztery? Tarło to normalna reakcja na zmianę warunków.

A to że raczej nic z tego tarła nie będzie to reakcja na stres. Albo zjedzą same albo porzucą i wtedy ikra zostanie zjedzona przez inne ryby. U mnie po ostatnim tarle nawet małe się pojawiły, ale chyba tylko dlatego ze przez tydzień nikogo w domu nie było. Po powrocie zaglądam do akwa, jak je wypatrzyłem to się gapiłem jak głupi. Na drugi dzień już ich nie było.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cześć. Wczoraj byłam świadkiem składania ikry przez ramirezki-cudowny widok :) Niestety dzisiaj już jej nie było. Czytałam,że jak mam w akwarium kirysy,oraz glonojady,to mam je wyciągnąć.

Czy mam je wyciągnać już teraz,czy zaczekać aż znowu pojawi sie ikra? Czy jak będzie ikra,a ja będę grzebała akwa w celu złapania ryb,to nie zestresuje ramirezek? Mam w domu jeszcze jedno akwarium z bojownikami,wiec nie ma problemu z przeniesiem ryb.

Bardzo zależy mi na małych ramirezkach,więc bardzo proszę o pomoc :)

Link to comment
Share on other sites

Zbrojniki są największym zagrożeniem dla ikry i ew. je należałoby usunąć z zbiornika, ale ikra i tak może zostać zjadana- przez rodziców.
Ryby muszą się nauczyć co mają robić z ikrą i istnieje prawdopodobieństwo, że dopiero przy 3-4 razie (lub więcej) im się uda uchować młode.

Ramirezy jak i inne pielęgniczki muszą przesiewać podłoże przez skrzela czy też robić w nim grotki. Twój żwir blokuje im możliwość naturalnego zachowania... Wymień to czarne dziadostwo na piasek.

Jeżeli odchowasz młode to musisz mieć wydajną filtracje- młodych może być niezła grupka, a nim sie je oddzieli od rodziców troche powinno minąć czasu. Jeżeli masz mały zbiornik to zastanów się nad sensem rozmnażania tych ryb.

Link to comment
Share on other sites

Czarny piach może mieć ostre zakończenia, a taki nie nadaje się dla pielęgniczek.
Zwykły żółtawy piach z OBI 7zł za 25kg kup.

Młode muszą być odchowywane jakiś czas z rodzicami więc uwierz- wbrew pozorom to nie takie łatwe rozwiązanie.
Można młode oddzielić od rodziców, ale potem ludzie kupują niedorozwinięte ryby, które nie potrafią zaopiekować się potomstwem; nie możemy tego robić rybkom dlatego trzeba je zostawic z rodzicami, póki te same nie zdecydują, że nie chcą sie nimi opiekować :).

Jak nie masz obfitej obsady to się nie przejmuj.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...