Skocz do zawartości

PH, GH ja dostosować/obniżyć


Kanciorek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 80x35x50 

Filtr Kubełek Hanza HW-302 

Grzałka 100 W 

Napowietrzacz Eheim z kulką 

Oświetlenie 2x T5 30W

Pytanko jest takie. Jak dostosować parametry wody dla Pielegniczek Ramireza z

Ph - 7,4

Gh - 222 mg CaCO3/dm3  

Widziałem rożne możliwości od filtra RO przez kupowanie wody z RO w zoologu, wody demineralizowanej armatek torfowych, liści do chemii. Dodam tylko ze nie chce robić BW. Co polecacie ?

Edytowane przez Kanciorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem i jest problem "bo woreczek" obniża Gh ale podwyższa PH a ja muszę obniżyć wszystko

To musiałeś czytać nie to co trzeba. Jeśli chcesz obniżyć parametry to Fitrax K, którego już nie produkują. Teraz produkują droższe KH i GH w woreczkach.

 

Można to zastąpić kationitem wodorowym (do kupienia w sklepach z pompami, fitrami, itp.). Ucinasz butelkę, wsypujesz przepłukany kationit i przelewasz. Otrzymujesz wodę o pH ok. 4,0 lub niższym oraz TwO i TwW po 0. Mieszasz w odpowiednich proporcjach z kranówką  by  odpowiednio podwyższyć pH i Tw. A jak tylko pH chcesz podnieść, to dosypujesz odpowiednią ilość sody oczyszczonej (tej do wypieków). Niestety po przelaniu kilku/kilkunastu wiader kationit zużywa się i przeba regenerować kwasem solnym. Trochę zabawy, a po przelaniu hektolitrów wody już bez testów wiesz na ile wiader starcza wsypana ilość kationitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomjan a mógłbyś podać pod jaką nazwą kupię ten kationit? Czy pójdę do zoologa powiem co trzeba i skumają o co mi chodzi? Ewentualnie gdzie moge popytać o to?

To jest kationit wodorowy. Ja kupiłem Purolite C100H w sklepie z filtrami. W necie też można kupić, a w zoologach zapewne tej  'tańszej' wersji kationitu nie sprzedają. 

 

Co do przelewania, to stosuję butelkę po wodzie mineralnej ze zwężoną końcówką (odcinam dno). Czystą szmatkę przyczepiam gumką (tam gdzie korek) i wsypuję przepłukany kationit, na wysokość ok. 10 cm.. Jeśli wcześniej nie przepłuczemy, to mamy silnie zakwaszoną wodę z resztkami kwasu. Po przelaniu mieszamy z wodą kranową, albo jak pisałem wyżej. Najlepiej jest wtedy zbadać pH przygotowanej wody, bo niewiele trzeba by wytruć rybki w akwarium (wystarczy skok o 2-3 stopnie  pH i robi się nieciekawie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...