Skocz do zawartości

Rośliny podupadają, co zmienic...


qwoot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Umieszczam wszystkie istotne informacje, reszta moich czynności jest prawidłowa, zacznę od stanu wody.

nawożenie:

http://img40.imageshack.us/img40/4145/mqvs.png

(nie wiem czy martwić się o molibden)

 

 

komentarz: wcześniej podmieniałem wodę, bo test na azotany wyszedł "leciutko" za wysoki - jedynie z 250mg/l czy coś.

2 razy podmieniłem wodę, po czym mam obecny poziom  jakieś 70mg NO3

reszta parametrów:

 

(stosuje kulki g/t, podłoże bazalt) temp. 27,5°C

NO3 - 70mg!

NO2 - 0

GH>21° d !            

KH 8° d

pH 7.2

Cl2 - 0, woda odstaje przed wlaniem noc

 

poziom >250mg NO3 wynikł z zaniedbania podmian wody i uprzednio zwiększonym makro - wtedy wynosiło 5ml, obecnie jak widać mamy 2.5ml

 

kilka dni zastosowałem monolinuron 40mg dlatego:

http://img12.imageshack.us/img12/7131/2wtn.jpg

 

ciemny glon ciężki do usunięcia, nie podmienię wody z tego względu... czy słusznie? Da coś ta kuracja? Mam wątpliwości...

 

woda w akwarium jest bardzo dobrze napowietrzona przez filtr, woda jest w ruchu + babelki powietrza są - a bez nich powierzchnia wody staje się gęsta i ustaje ruch wody

kranówka ma GH >14°d i 10 mg NO3 reszta ok

 

zdjęcia akwarium  2013-08-28

 

http://imageshack.us/a/img46/8296/vuxb.jpg
http://imageshack.us/a/img24/394/7rza.jpg
http://imageshack.us/a/img22/6608/jhtc.jpg
http://imageshack.us/a/img716/4276/01ta.jpg
http://imageshack.us/a/img545/2861/eie2.jpg
http://imageshack.us/a/img542/2507/3hf1.jpg
http://imageshack.us/a/img542/6617/luqu.jpg
 

 

... i obecne

 

http://imageshack.us/a/img27/309/8k0d.jpg
http://imageshack.us/a/img109/929/dvfr.jpg
http://imageshack.us/a/img850/7603/hidh.jpg
http://imageshack.us/a/img40/4053/w0gt.jpg
 

Co widzimy:

Anubiasa pokropkowało i teraz zaczynają podupadać 2 liście.

lobelie cardinalis porozrywało jakby głodny glonojad obgryzł, zwiotczała, liście traci małe wypuszcza.

rotale rotundifolie zaglonowało strasznie, traci liście, nowe niechętnie wypuszcza

rotale rusille - bez komentarza, w skrócie przegniły wszystkie najmniejsza sadzonka to ostatnia i juz ostatnie dni jej wróże.

zwartka falista dobrze sie trzyma, ale glonojadowi przeszkadzała i ja uszkodził - zmieniłem jej umiejscowienie

nadwódka zmienna sie rozpada a była prawdziwą ozdobą...

eleocharis acicualris nie rośnie,

nic z roślin nie rośnie

 

Progresu glonów nie zauważyłem

Na zdjeciach, może nie widac - są między innymi zielenice

carbo stosuje (teraz przerwę zrobiłem) właśnie - czy jest sens? Mam 24W oświetlenia 8500k na 40l wody

 

 

Zgodnie z waszymi sugestiami zmniejszyłem czas naświetlania z 24h do 12h (oczywiście pozytywnie wpłynęło to jedynie na rachunki za prąd - i nic więcej, ogólnie glony mają się dobrze i pozdrawiają)

 

 Samo ustabilizowanie NO2 do +- 15 mg/l starczy by wyliczyc prawidlowe nawożenie? zakladając w/w stosowanie kalkulatora ustabilizuje to też K i P? bo testów nie mam...

 

Co czynić by doprowadzic te akwarium do optymalnego stanu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co czynić by doprowadzic te akwarium do optymalnego stanu?

 

Przede wszystkim poczytać o akwarystyce - nie męczymy ryb.

I zapoznać się z podstawami prowadzenia akwarium roślinnego. Wystarczy że przeczytasz podklejone tematy z tego działu. W założonym przez Ciebie innym temacie Ci to również poradziłem. To aż tak dużo? Więc, jaką masz sytuację w akwa podziękuj Swojemu lenistwu.

Chyba wszystko oprócz mocy oświetlenia masz zrobione źle...

1. Nawet nawozy masz źle porozrabiane (mikro)  i kto Ci  powiedział żebys rozrabiał na dawki 2,5 ml.... o mikro nawet nie wsponę 0,4....

2. Jakie masz testy? Paskowe? Jeżeli tak to nie mamy o czym rozmawiać....

3. Tak wysokie NO3 możesz mieć od przerybienia i nie znajomości głównych podstaw akwarystyki.

4. Po co 27.5 'C? Leczysz coś?

5.Coś Ci "masakrycznie" zatwardza wodę. Do wywalenia.

6.  Z 24 h/dobę zmniejszyłeś na 12?  :)  Świeci się max 10 h. Przy problemach krócej.

7. Co oznacza, że reszta Twoich czynności jest prawidłowa? Jak tu niewiele jest prawidłowych.

8. Filtr źle ustawiony - być może za słaby (na tą obsadę na pewno).

9. Przy takim oświetleniu każda forma węgla ma sens.

10. Samo ustabilizowanie NO3 na poziomie 15 nie pomoże Ci ustabilizować akwarium i odpowiednio nawozić.

   Potrzebny Ci jeszcze test na PO4.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wszystkie tematy, ale mam dysmózgowie - nie moja wina, pozatym > tego co chciałem sie dowiedzieć nie znalazłem, czuję się oszukany:)

 

1. Dawki takie, a nie inne, gdyż roztwory były robione przeze mnie kiedy miałem blade pojecie jak dobrać stężenia, są po korekcie, dawki niskie (0,4 2.5) wyszły ale co? - Nie licząc trudności w dokładnym odmierzeniu złe?

2. Owszem paskowe JBL , dokładności analitycznej raczej nie potrzebuje, a też losowych wskazań raczej nie otrzymam, COŚ one mówią jednak.

3. 5 brzanek, na szerokie na 60cm akwarium, faktycznie przerybione. (tak wiem że potrzebują 80cm)

4. "Coś" to może sole magnezu z nawożenia, ceramikę i kamienie sprawdziłem, kranówka troszkę twarda jak pisałem.

5. Grzałki na zdjęciach nie ma, nie przypominam sobie ogrzewania palnikiem ,wychodzi na to, że nie mam jak obniżyć temperatury...

6. Jedni mówią max 12 inni 10 a tak priorytetowy czas naświetlania raczej nie jest

7. Na forum sie pytałem, jak błędu nikt nie zarzuca to nie mam podstaw myśleć, że dana czynność jest nieprawidłowa, pyzatym mało innych czynności można zepsuć prawda?

 

Jak tu niewiele jest prawidłowych.

Gdzież tak pisałem, że jest? Umiejętność czytania ze zrozumieniem sie kłania, nie wymądrzam się a podałem niezbędne informacje, by niektórzy nie nabijali sobie postów krzykami, że nie mają kryształowej kuli, nie twierdziłem, że np. parametry NO3 > 250mg/l były prawidłowe(!)

8.450l/h (słabizna), wiem, że co najwyżej na 10 litrowe akwarium, ale często czyszczę w wodzie z podmian i jakoś ciągnie.

9. Ok zrozumiałem, ale czy jest sens w obecnej sytuacji - sytuacja z monolinuronem, i całkowitym brakiem wzrostu spowodowanymi takimi a nie innymi parametrami wody, bo ja myślę, że jak jest budulec roślin niewykorzystywany, niewyobrażalne przerybienie (dodatkowe CO2), i podmiany wody nadejdą, to traci sie po prostu węgiel (manualnie dodawany).

10. Samymi testami NO3 i PO4 stabilizuje sie podawanie całego makro? Z matematyki jak znamy proporcje a mamy wynik NO3 to i K i P można wyliczyć, chyba, że coś więcej się w tym kryje. O zapotrzebowaniu innym niz 10:1:20 nie poczytalem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Są po korekcie?

Jakiej korekcie? Nadal masz źle. Mangan 0.10, a żelazo 0,64 widziałeś gdzieś żeby ktoś polecał takie stężenia?

Ciekawy jestem jak podając mikro 0,4 ml zmniejszysz dokładnie dawkę...

Dlatego polecam rozrabianie, żeby dawkować 10 ml.

2. Coś mówią ale są "grubo" niedokładne.

4. Czym sprawdzałeś? Ocet czasami nie pokazuje że faktycznie coś zatwardza wodę. Nawożenie by Ci o tyle nie podniosło.

5. Nie wiem, może ogrzewasz suszarką do włosów.

6. Max 10 h. Rośliny też muszą "odpocząć".

7. To jak nigdzie nie twierdziłeś, że parametry NO3 są prawidłowe jak na ich podstawie chcesz ustalać nawożenie?

8. Tak właśnie destabilizujesz akwarium w którym złoża bakterjne i tak są znikome - to też jest powód występowania glonów.

9. Co z tego, że niektórych pierwiastków masz nadto jak braki innych blokuje przyswajanie ich przez rośliny co wykorzystują glony.

Nawożenie musi dlatego być wyrównoważone ani pierwiastków za mało ani za dużo.

10. Na Azot i fosfor mamy dość dokładne testy od ich wartości najczęściej zależy czy występują glony a jak są to jakie.

Potas i magnez podaje się w ilościach zależnych od stanu roślin, obserwujesz stożki wzrostu itp.

Matematycznie tego nie wyliczysz, bo różne rośliny w różnych akwariach, różnie pobieraja odpowiednie pierwiastki.

Dlatego nie kupuje się gotowych mieszanek, bo są one wyliczone dla jednego akwarium i w takich dawkach zrobione.

Dzięki testom masz możliwość korekty ich wysokości.

11. A jaką masz barwę świetlówek? Bo to zapomniałeś podać.

 

Idąc dalej (spojrzałem na zdjęcia):

Plastikowe/ceramiczne groty - do wywalenia.

Białe kamyki mogą zatwardzać wodę.

Za mała masa roślinna.

O filtrze już wiesz.... Ma poruszać taflą wody a nie dmuchać po dnie.

Byś poczytał tematy Łorena (są podklejone) o nawożeniu i zakładaniu akwarium roślinnego byś wiedział jakie popełniasz podstawowe błędy. To teraz znajdź Swoją magiczną kulę i sobie wywróż z tego co Ci napisałem co masz, źle i czy  to coś da jak poprawisz.

Chyba że wyliczysz to matematycznie. Jak tak bardzo uważasz, że nie mam racji to dlaczego Twoje akwarium tak wygląda?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Korygowałem makro, mikro zgodne rozrobiłem z zaleceniami sprzedawcy, (błąd) mangan podwójnie przedawkowany, ale obniżając go - molibden wyjdzie w zaokrągleniu na zero, żelazo jak najbardziej ok, przyjrzyj sie bliżej mojej tabeli robiłem to na intermagu bez plusa, więc żelazo mam 0.415mg/l.

2 Ta niedokładność wynika bardziej z subiektywnej oceny wzrokowej, nie potrzebuje dokładności do n-miejsc po przecinku, sie uwzięli na te paskowe jakby sam szatan je produkował, tak wiem Niemcy, ale to niedokładnie to samo.

4 Ceramikę sprawdziłem kwasem octowym, kamieni nie bo to otoczaki - zero porowatej powierzchni maja, ja bym na nawożenie postawił, bo jak pisałem, ktoś zalecił mi stosowanie w/w mieszanki w ilości 5 ml, mam tam też duuuzo magnezu, co może nie zdążała tak mała masa roślinna wchłonąć, a testów nie miąłem wtedy

5. Bardzo możliwe, szczególnie, że napisałem - reszta moich czynności jest prawidłowa, bezpiecznie w takim przypadku założyć ,że rybki mają wszelkie możliwe choróbska (o czym oczywiście słowem nie wspomniałem) i ogrzewam i tak cieple akwarium - suszarką

6 Taki tam odpoczynek wykształcony w organizmie drogą ewolucji, tylko z powodu ograniczonego światła, ale ok racja jak 10 to 10.

7. Oj tu mnie masz ,nie mam pojęcia, jakbym zgadywał, to może opierając się na prawidłowym 15mg/l NO3, zachowaniu proporcji w nawożeniu, może wtedy? jak 1 wynik azotu prawidłowy to inne 2 wyjdą... znacznie źle?

8. Jak destabilizuje? Wydajność spada filtra, to przeczyszczę nieagresywnie w wodzie z akwarium, bakterii tam chyba nie pozabijam wszystkich, pisałem ,że często czyszczę ale w sensie - jak sytuacja tego wymaga, nie zaniedbuję tego.

9 Punkty chyba Ci sie pomyliły ja CO2 Ty o czym innym, ale tak, zasada Shelforda jest mi znana, wbrew pozorom nie chwalę się obecnym stanem akwarium, a chce stan godny tego osiągnąć.

10 "Zdrowej" rośliny w moim akwarium nie znajdziesz, na dany objaw może wpływać nawet kilka czynników nie jeden, trudne to zadanie. Z magnezem ciekawie, nie wiem jak tam u mnie z wapniem a zależności maja być, matematyka może dąć dobra mieszankę wejściowa a następnie korekta.

11. Nie, zapomniałeś przeczytać, optymalna nie jest ale tylko taka t5 była o odpowiednich wymiarach.

 

ceramiczne ozdoby jak co,

Białe kamyki wg. mnie niewinne, ale przyznam się mam dokładnie jeden z naszych jezior, ale chyba jego rozpuszczalność musiała by być widoczna gołym okiem, by wpłynął na GH a nie jest, po za tym jest starszy od  > użytkowników forum pewnie.

Owszem mała masa roślinna, kalkulator Zulixa chyba stworzony dla wartości średniej lub wysokiej, nie wiem. ale ta mała masa roślinna powinna być ważną informacja w nawożeniu

A filtr porusza tafla wody, zaręczam, że ma on jakieś 5W a nie wysokoprężny silnik spalinowy by wyrywać kamienie i głazy z dna.

Jedyny istotny błąd jaki wyszedł, i nie jest to dla mnie nowością to mangan,  i dodatkowe 2 godziny światła, ale napisałem czemu tak z manganem postępuje (a może ktoś stwierdzi  ,że niepotrzebnie to robie i może to zmienię), reszta to mniemanie, że postępuję bezmyślnie lub źle

 

Nie napisałem,  że ogólnie w tym co piszesz nie ma jakieś racji, w końcu ogólne prawdy teoretyczne, ale tego nie chciałem podważać,  jedynie dostosować do praktycznego wykorzystania w moim unikalnym środowisku wodnym, gdzie wiele zmiennych może wpływać na inne czynniki, i wymaga konkretnych działań, praktyka ważniejsza niż teoria.

Nie mam wyjaśnionej sytuacji z monolinuronem, odpowiedzi czy stosować CO2 w tej sytuacji a nie ogólnie, konkretnych zmian w makro nie wywnioskowałem, i ewentualnie czy coś w sprawie makro dzieje się źle nie wiem, akwarium wygląda jak wygląda z mojej winy, tyle, że chcę to poprawić co nazwa tematu sugeruje, nigdzie się nie chwaliłem nim ani moimi zabiegami by "taką" formę utrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwę oświetlenia przeoczyłem.

CO2 w takiej sytuacji, tym bardziej, dodatkowo pokusił bym się żeby podać równolegle carbo.

Monolinuron nie podawać - zrównoważone nawożenie i ustabilizowane akwarium wystarczy, żeby nie mieć glonów.

W filtrze przepływ to nie wszystko, liczą się złoża...

Grota to też forma dekoracji.

Reszta dotycząca kmieni, testów itd. jak wyżej.

 

Ciekawi mnie co z tego wszystkiego weźmiesz do Siebie i zmienisz w akwarium.

Jeżeli uważasz że teoretyzuję, to mój ostatni post w tym temacie.

Dalej niech wypowiadają się Ci, co mają wiedzę praktyczną.

Powodzenia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo ustabilizowanie NO2 do +- 15 mg/l

Czy ty wiesz o czym piszesz w ogóle ?

 

 

Gość chce pomocy, a jak dostaje pomoc to bezczelnie dyskutuje. Zastosuj się do rad kolegi. Popraw nawożenie i to co mówi. Inaczej będziesz mieć puszkę z wodą a nie akwarium. Później napiszę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku - Najpierw napiszę ogólnie:
1.

azotany wyszedł "leciutko" za wysoki - jedynie z 250mg/l czy coś.


250mg/l to dawka śmiertelna dla ryb i roślin - moim zdaniem źle zrobiłeś test (ryby jednak żyją). Zbite do 70mg/l - nadal niebezpieczny poziom.

2.

temp. 27,5°C

Po co taka temp. Obniż do temp wymaganej dla ryb. Sprawdź czy pokrywa nagrzewa się oświetlenia. Może stateczniki Ci tak grzeją wodę. Chyba, że gotujesz zupę :)
3.

GH>21° d !

Czy napewno dobrze wykonałeś test?
4.

poziom >250mg NO3 wynikł z zaniedbania podmian wody i uprzednio zwiększonym makro

Sam doprowadziłeś do takiego stanu.

5.

kilka dni zastosowałem monolinuron 40mg dlatego:

Preparaty na glony to zło. Walczymy z przyczynami a nie skutkami.

6.

Zgodnie z waszymi sugestiami zmniejszyłem czas naświetlania z 24h do 12h

Bardzo dobrze.

7.

Samo ustabilizowanie NO2 do +- 15 mg/

Najpierw piszesz, że no2=0mg/l a teraz 15mg/l ? Pewnie chodzi o no3. Jeśli tak to trzymaj taki poziom.

8.

roztwory były robione przeze mnie kiedy miałem blade pojecie jak dobrać stężenia

Trzeba pytać lub zadzwonić do mnie (tel., skype)

9.

Owszem paskowe JBL

Mam te testy. Nie zawsze pokazują dobrze. Jeżeli mam wątpliwości to robię kropelkami. Przykład wg pasków mam gh>21, wg kropelek 14. Margines błędu wyniósł min. 50%. Pewnie z no3 u Ciebie jest podobnie. Wierzysz nadal w paski ?

10.

"Coś" to może sole magnezu z nawożenia, ceramikę i kamienie sprawdziłem, kranówka troszkę twarda jak pisałem.

Wywalamy wszystko sztuczne bez dyskusji! Może zatwardzać wodę, chociaż nie wierzę twoim wynikom.
11.

Na forum sie pytałem, jak błędu nikt nie zarzuca to nie mam podstaw myśleć, że dana czynność jest nieprawidłowa, pyzatym mało innych czynności można zepsuć prawda?

Na forum są także szarlatani. Pewien użytkownik mawiał: "Pokaż swoje akwarium zanim zastosuję się do twoich rad".

12.

Potrzebny Ci jeszcze test na PO4.

Testy na no3 i po4 (ewentualnie Fe) to podstawa przy nawożeniu. Testy kropelkowe! Chyba, że umiesz czytać z roślin.

13.

Z matematyki jak znamy proporcje a mamy wynik NO3 to i K i P można wyliczyć, chyba, że coś więcej się w tym kryje

Powiedz mi jak to wyrzucę połowę swoich testów!

14.

O zapotrzebowaniu innym niz 10:1:20 nie poczytalem.

Słabo czytałeś.


Teraz zaczniemy o nawożeniu i naprawie sytuacji w akwarium. Krótko i na temat.

1) Czas oświetlenia to 10h (bez dyskusji). Barwa świetlówki koniecznie 6500K. Dlatego 10h, bo masz za dużo światła i to jest także przyczyną glonów.
2) Wywalamy wszystko co sztuczne.
3) Paski mają sugerować wyniki. Nie ufamy im. Ich dokładność pomiaru to nawet 50% wartości. Przykład gh u mnie!
4) Podmiany regularne co tydzień.
5) Preparatów na glony nie stosujemy. Zwalczamy przyczyny a nie skutki.
6) Przy takim świetle (0,6W/l) potrzebujesz co2 chociaż z bimbrowni. W przeciwnym razie obniż światło do 0,5W/l.

Odnośnie nawożenia:
1) Słyszałeś o stosunku Redfielda ?
C:N:P:K
116:10-16:1:10-20mg/l
2) Zalecane parametry wody do akwarium w kwestii nawożenia.
Po4=1mg/l
No3=10-16mg/l
K=10mg/l (standardowo), jak dużo roślin to nawet do 20mg/l i więcej
Fe=0,42mg/l
2) Nie mieszamy wszystkich makro w jednej butelce ! Bo mamy zupę i nie możemy odstawiać poszczególnych pierwiastków.
3) Obniż dawkę makro do 1,9ml
Uzyskasz:
32700829012614924406_thumb.jpg

4) Mikro i żelazo to paranoja !
Mikro obniż na 0,2ml - podawaj co 3 dni 0,6ml (lub 1 raz na tydzień 1,4ml). Masz za bardzo skoncentrowany. Dopiero przy dawce 0,2ml mikro nie będzie przedawkowania. Fe podajmy 1,8ml
52889073972379002645_thumb.jpg
5) Nie podawaj od razu. Najpierw podmiana 50%, za 4-5 dni kolejne 40%.
6) Po podmianie czekasz tydzień bez podawania nawozów, żeby rośliny pozbierały się.
7) Robisz podmianę 10-20%.
8) Robisz testy na no3, po4, zapisujesz wyniki.
9) Lejesz codziennie
1,9ml makro
1,8 Fe
raz w tyg. 1,4ml mikro lub 0,2ml mikro codziennie
Carbo - dawka jak dla akwarium słabo obsadzonych roślinami.
10. Na koniec tyg. przed podmianą kolejną robisz testy no3 i po4, Porównujesz z tym co zapisałeś poprzednio. Patrzysz na parametry. Jeżeli są za wysokie to obniżasz makro. Dawkujesz kolejny tydzień robisz testy. Powtarzasz całą procedurę tak długo, aż lejąc makro i Fe będziesz mieć ciągle taki sam poziom no3 i po4.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować wcześniejszego posta - przepraszam

 

@tomeksup dziękuje za solidna wypowiedz bez zbędnych złośliwości , jeżeli w jakikolwiek sposób zakwestionuje Twoja wiedzę, wiedz, że nie jest to moim zamiarem, a jedynie sprawdzam gdzie w mojej są niedopatrzenia - cóż w ogóle jej nie mam:)

więc:

 

1.

http://img856.imageshack.us/img856/5505/i1c7.jpg

Ostatnie parametry mam takie, sytuacja z NO3 jak było 250mg/l to znacznie bardziej granatowy odczyt był, poprawiło się, jak mówiłem trochę subiektywna kwestia odczytu, tu trochę aparat kolory przekłamał i tak to jest, jak 250 miałem od razu poszło 70% wody precz. 70mg/l - tak dalej źle, ale ten wynik; 250 jak i 70 dał mi blade pojęcie o azocie jednak bez tego nic bym nie zrobił...

 

2.

Mam takie mieszkanie, bywało powyżej 30°C nawet, grzałki nawet nie mam, anty-grzałki nie ma lub prowizorka jest kłopotliwa... Magnetycznego statecznika nie mam ,więc okey, a sama świetlówka... tak grzeje solidnie a jest t5, gołą dłonią na milisekundy ją dotknąć można, a sam pokrywa jest minimalnie ciepła, prawie nie wyczuwalnie, ale to taki materiał...

 

3.

Zgodnie z instrukcją - ta kropelka w punkcie 1 dostała sie tam po wykonaniu pomiaru przypadkiem, 2-3 sekundy i otrząśniecie z wody było.

 

4.

Nigdzie nie twierdziłem inaczej.

 

5.

Chciałem osłabić skutki, by problem szybciej zniknął. ale dowiedziałem się, jak zło to zło, to nie zastosuje ponownie.

 

6.

Już nawet 10 jest.

 

7.

Pewnie, że tak, sprawdzenie ortografii nie zbeształo mnie za 2 zamiast 3 takżę przeoczyłem

 

8.

Ajj sam próbowałem coś działać, by nie prowokować Mapeta do wytknięcia niesamodzielności, ogólnie na forum kilka rzeczy zapytałem się raz, i pożałowałem od tamtej pory, ten temat ledwo powstał.

 

9.

Mniej, ale bez nich dalej bym miał tak ogromne NO3, nie są kompletnie bezwartościowe.  Jak mówiłem, interpretacja pasków jest subiektywna, inne czynniki tez czasem mogły wpłynąć na to, przechowywanie pomiar itp. Kranówkę mi zmierzyły bardzo wiarygodnie.

 

10.

Kompromis - wywalę grotę z lewej

 

11.

Jak szarlatan nie zostaje zdemaskowany, zwykle zakłada sie, że mówi prawdę niestety...

 

12.

Czytanie z roślin jak mówiłem to skomplikowana rzecz, przynajmniej dla mnie.

 

13.

na chłopski rozum: stosunek pierwiastków sam ustalasz w nawożeniu, N,P,K sam ustalasz i dajmy na to chcesz 10:1:20 wynik azotu wychodzi z pomiaru np. 70mg/l .To P mamy bez testu 7mg/l K 140mg/l. Ale domyślam się, że sprawa jest bardziej skomplikowana  bo pierwszy na taki banał nie mogłem wpaść.

 

14. Jak ustalono przez Mapeta, nic nie czytałem.

 

Co niżej

1

Świetlówka

 

 

Cytat

Jeśli chodzi o hodowlę roślin to nie jest tajemnicą, że najlepsze do prawidłowej fotosyntezy są fale 400-450nm oraz 650-700nm, natomiast mało przydatne są fale z okolic 550nm. Poniższy wykres prezentuje zależność procesu fotosyntezy od długości fali świetlnej:

 

 

świetlówkę mam akwarystyczną, kierowałem się bardziej długością fal, która chyba jest ważniejsza, te 6500k - no to chyba bardziej słońce w południe ma, ale chyba nie jest tak istotna zmiana jak o 2000k temp jest wyższa?

 

6. Co2

CO2 w płynie podaje w takim razie a monolinuron usuwam

 

Odnośnie nawożenia:

 

1. Tak, ale nie będę miał możliwość odczytu C - darowałem sobie i przyjąłem pierwotnie za cel 10:1:20 jako najbardziej powszechne proporcje w wodzie?

2. Odnośnie K krążyły teorie, że łać go najwięcej, i nie trzeba sie specjalnie ograniczać , później ktoś sprawdził i poziom K hamował wzrost i wpływał na liście

tu widzę 10mg/l co jest dla mnie nowością i wychodzi, że będę musiał to osiągnąć.

3. Pytanie - jak to jest z tym, Mg? Gdy tylko widzę jakieś nawożenie to magnez jest poniżej 5mg/l - czy to nie za mało? ja podwyższyłem poziom mg, bo wszystkie objawy w mojej przygodzie w akwarystyce w pewnym stadium podchodziły pod magnez, oraz jak to jest ze stosunkiem Mg:Ca i jak określić stosunek ca?

4. Ale żelaza mam 0.415 (mniejsza z tym) ale jak chodzi o molibden - go tez wszędzie mało - rośliny tego nie odczuwają, czy trzeba będzie zainwestować w np. molibdenian amonu? Sprawa z przedawkowanym Manganem też nie zbyt jasna ,jak rośliny to odczują - zablokuje wchłanianie czegoś innego może, tylko co ważniejsze niedobór Mo kosztem Mn czy nadmiar Mn gdy Mo coś tam już wyczuwalne jest...

5.Ok, a jeszcze pytanie zapewnie banalne - jaki jest sens podmian? Czy to by, usuwać nadmiary pierwiastków które nie zostały wykorzystane przez rośliny, czy by usuwać nieczystości ryb, czy i to i to? Czy jakby tak nawozić że każdy test dałby prawidłowe parametry (rośliny dostają tyle ile potrzebują) czy można nie stosować podmian?

6.Ok.

7.Ok.

8. PO4 jeszcze nie mam, ok.

9.Tak zrobię, czyli ogólnie zmniejszone dawki wyjdą u mnie, carbo bez zmian, jak cuda w testach wychodzą - korekta.

10. Dobrze.

 

 

 

 

 

Ciekawi mnie co z tego wszystkiego weźmiesz do Siebie i zmienisz w akwarium.

Jeżeli uważasz że teoretyzuję, to mój ostatni post w tym temacie.

Dalej niech wypowiadają się Ci, co mają wiedzę praktyczną.

Powodzenia

 

.

 

 

Więcej niż myślisz zastosuje i zmienię

dzięki, tez mam nadzieje, że sytuacja w akwa sie poprawi :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - jak to jest z tym, Mg? Gdy tylko widzę jakieś nawożenie to magnez jest poniżej 5mg/l - czy to nie za mało? j

 

Na twardość wody wpływa Mg, Ca (zasadniczo) oraz inne związki (poczytaj). Zawartość wapnia tworzy w większości Kh a Mg wpływa na Gh. Mając wodę o wysokich twardościach masz dużo Mg i Ca w wodzie. Zerknij na stronę wodociągów swojego miasta. Tam powinno coś być o parametrach. Poszukaj ile mg Ca odpowiada 1 st. niem. twardości.  Dlatego lejemy go "symbolicznie" w przypadku wysokich twardości.

Ważny jest stosunek Ca:Mg. Już nie pamiętam jak z tym było. Szukaj w postach Łorena.

 

Testy paskowe jbl u mnie pokazuję kompletnie inne wartości Kh i Gh. Mam 14 a pokazuje >21. Kup kropelki zooleka (14-15zł).

 

Ja bym molibdenem się nie przejmował.

 

Podmiany robisz po to aby:

-zbić niekorzystne parametry

-usunąć produkty przemiany materii <-- to jest główny powód

-jeśli nie masz jałowej wody w kranie i nie nawozisz, to podmiana nawozi rośliny

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się może nie znam, ale napiszę: Ty chłopie rośliny sadź w tym akwarium a nie będziesz nawozy lał. Te trzy badylki nie są w stanie "zjeść" tego co dostarczają ryby i podmiany wody.

 

Tomek, błagam - azotany ma kosmos, jak widać nie ma co ich zużyć a Ty mu każesz jeszcze 10ppm lać?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zawartość wapnia tworzy w większości Kh a Mg wpływa na Gh

A nie jest tak, że na GH wpływa i Mg i Ca? Różnice to raczej dzieliłbym według rodzaju soli tych pierwiastków... Na stronie wodociągów nie podają parametrów, widać mało znaczący szczegół - bedzie telefonicznie.

Ale dlaczego lejemy Mg tak symbolicznie - tą wątpliwość rozwiałeś.

 

 

Ważny jest stosunek Ca:Mg. Już nie pamiętam jak z tym było.

Mg:Ca 1:4 wg kalkulatora Zulix'a

To już z podmianami jasne, fajnie by było zrobić system nie wymagający podmian, czyli jest to wykonalne to i spróbuje to kiedyś osiągnąć.

 

 

 

Ja tam się może nie znam, ale napiszę: Ty chłopie rośliny sadź w tym akwarium a nie będziesz nawozy lał. Te trzy badylki nie są w stanie "zjeść" tego co dostarczają ryby i podmiany wody.

No, plan był taki, że te trzy badylki tak ładnie sie rozrosną , że będzie aż gęsto, no ale wyszło jak wyszło :) z rotal, nadwódkek i acicualrisa mogły by być cuda :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, błagam - azotany ma kosmos, jak widać nie ma co ich zużyć a Ty mu każesz jeszcze 10ppm lać?

Oczywiście, że ma zakaz lania makro dopóki są przekroczone stężenia.

 

A nie jest tak, że na GH wpływa i Mg i Ca?

Masz rację. Gh to kh + inne związki (w tym Mg i Ca).

 

 

system nie wymagający podmian

Przeczytaj jeszcze raz dlaczego podmiany są konieczne.

 

 

Lej naprawdę mało na te trzy badyle. Rośliny nie nadążają zjadać papu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...