Skocz do zawartości

Problem ze zwijaniem blaszki liści.


kruger84
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Jestem dosyć początkującym akwarystą. Akwarium posiadam od ok. roku czasu. Początkowo "na szybko" założyłem akwa 80L cube, w którym posiadałem jedną roślinę, nie dużą ilość żwiru (zebranego własnoręcznie) filtr wewnętrzny i kilka rybek. Roślina w tym akwarium - najprawdopodobniej hygrophilia - zaczęła zwijać swoje blaszki w rulonik ku dołowi.. Próbowałem wszelakich sposobów na pozbycie się tego objawu, bezskutecznie. Podmieniałem wodę, czyściłem szyby, generalnie zbiornik był w miarę zadbany, ale problemem było tylko to, że ta roślina zwijała do dołu blaszkę liści. Wówczas nie znałem parametrów wody, zarówno tej w zbiorniku jak i kranowita. Po pewnym czasie zakupiłem nawóz wieloskładnikowy Tropicala, problem pozostał nierozwiązany. Jakiś czas później dostałem od wujka baniaczek 200L i pomyślałem, że warto byłoby go urządzić.

AKTUANLIE:

Kiedy wystartował baniak 200L dokupiłem kilka innych roślin. Dokupiłem także ryb. Dokupiłem w sklepie akwarystycznym drobny żwirek. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że liście w dalszym ciągu potrafią się zawijać, deformować, wyginać do góry itp. W baniaku 200L także próbowałem różnych sposobów nawożenia, łącznie z komponowaniem własnoręcznie nawozów. Przy tym jednocześnie dołączyły inne objawy, ale jak sądze w wyniku złego nawożenia. W końcu sytuację opanowałem, ale liście jak się wyginały tak się wyginają... choć w ostatnim czasie jest z tym lepiej.

Testów nie posiadam, badałem jednak wodę pod kątem GH i KH. Kranowit GH 4-5 KH 1-2. Woda z baniaka (wczorajszy pomiar) GH 17 KH 13, ale to aktualnie, było masakrycznie więcej. W skrajnym momencie GH wynosiło ok 40. Od jakiegoś czasu rośliny rosną lepiej, zaszły zmiany takowe, że dorzuciłem kilka większych kamieni, oraz wykonałem bimbrownię. Jest lepiej, ale nadał rośliny portafią zawijać blaszki, deformować liście. Od czego to zależy ? Od wczoraj stosuje nawóz http://www.akwarium-net.pl/makro-mikro-p-804.html oraz CO2 w płynie. Na efekty trzeba poczekać, ale czy niedobór dwutlenku węgla mógłbyć przyczyną takiego stanu rzeczy ?

Akwa: 200:
GH 17
KH 13
Filtr: Wewn. Aquael 1000L/h
Filtr: Zewn. HW 303b 1400L/h (faktyczne 600L/h)
Oświetlenie 2x30 W

P.S.

Napowietrzanie to rodzaj deszczownicy przy wykorzystaniu filtra zewnętrzego. Wylot znajduje się nad taflą wody i złączka bez załączonej deszczownicy wypuszcza wode jednym strumieniem głęboko w wode, widać to po lewej stronie zdjęć. Napowietrzanie to także filtr wewnętrzny, który posiada (od wczoraj) dołączony drugi wężyk z dwutlenkiem węgla z bimbrowni.

FOTKI:
76fdf200cc4679c8.jpg

163e15c5d4185c6f.jpg

81bcb5afbde698ab.jpg

a6a993150304dcb8.jpg

Edytowane przez kruger84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Masz  światła na styk 0,3W/l. Dla cieniolubnych roślin ok. ale  nie poszalejesz z innymi. Dołóż jeszcze 20-30W. Możesz spróbować i postawić obok akwarium lampkę i skierować na roślinę. Zobaczysz czy poprawi się. Tylko nie nagrzewaj akwarium bo pęknie.

2) W kranowicie masz niskie gh i kh. Stosujesz kranowvit do akwarium ? Jeśli tak to skąd takie kosmiczne gh i kh w akwarium ?

3) Ruch tafli wody wystarczy do napowietrzania. Bąble precz.

4) Przy takim kh co2 z bimbrowni prawie się nie rozpuszcza w wodzie.

5) Podłoże jałowe. Wykop gdzieś gliny (jeśli wiesz jak wygląda, nie pomyl z piaskiem gliniastym lub iłem). Zrób kulki i wpakuj pod korzenie roślin. Tylko nie bierz gliny z powierzchni ale z głębszych partii żeby nie była zanieczyszczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Masz  światła na styk 0,3W/l. Dla cieniolubnych roślin ok. ale  nie poszalejesz z innymi. Dołóż jeszcze 20-30W. Możesz spróbować i postawić obok akwarium lampkę i skierować na roślinę. Zobaczysz czy poprawi się. Tylko nie nagrzewaj akwarium bo pęknie.

2) W kranowicie masz niskie gh i kh. Stosujesz kranowvit do akwarium ? Jeśli tak to skąd takie kosmiczne gh i kh w akwarium ?

3) Ruch tafli wody wystarczy do napowietrzania. Bąble precz.

4) Przy takim kh co2 z bimbrowni prawie się nie rozpuszcza w wodzie.

5) Podłoże jałowe. Wykop gdzieś gliny (jeśli wiesz jak wygląda, nie pomyl z piaskiem gliniastym lub iłem). Zrób kulki i wpakuj pod korzenie roślin. Tylko nie bierz gliny z powierzchni ale z głębszych partii żeby nie była zanieczyszczona.

Ad. 1

 

Ok, postaram się w najbliższym czasie dorzucić 20-30 W. Do tego czasu poeksperymentuję z lampką.

 

Ad. 2

 

Tak, stosuje odstaną wodę. Co do GH i KH podejrzenia moje padły na ten żwirek który sam zbierałem. Pewnej części tego żwirku się już z dna pozbyłem. W miejsce jego dokupiłem w sklepie akwarystycznym drobniejszy zwirek. Na dnie zalega jeszcze tamten żwirek zbierany, ale konsekwentnie co jakiś czas po trochu go wydostaje. Podejrzenia moje padły także na przenawożenie solami potas/magnez. Od jakiegoś czasu nie nawoże solami a gotowymi preparatami, na dniach zdobędę kulki gliniano torfowe i umieszczę je pod korzeniami.

 

Ad. 3

 

Podłączyłem deszczownicę, zmniejszyłem ilość napowietrzania we filtrze wewnętrzym.

Edytowane przez kruger84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzenia moje padły także na przenawożenie solami potas/magnez.

Potas nie zatwardza wody. Magnezu musiałbyś wpakować dużo aby podnieść gh i kh. Ja bodajże dawałem 3mg/l tygodniowo magnezu i gh podnosiło się o 0,6st. niem. Podmiany to zbijały.

 

 

Od jakiegoś czasu nie nawoże solami a gotowymi preparatami

 

Nie masz pojęcia o nawożeniu. Błąd. Własne rozrabianie jest o niebo lepsze. Po prostu źle dawkujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...