Jump to content

Posklejane płetwy teleskopa

Recommended Posts

Szukałam na forum,ale nie trafiłam na żadną informację na ten temat.Do wczoraj wszystko z moim czarnym teleskopem było dobrze,ale wieczorem zobaczyłam,że jego płetwy są jakby posklejane,wszędzie oblepiony bąbelkami powietrza i nie ma siły pływać.Dzisiaj pływa od czasu do czasu lub leży bezwiednie na kamyczkach,a płetwy są w gorszym stanie niż wczoraj.Szukałam wszędzie ....Może mi ktoś pomóc zidentyfikować tę chorobę?

Akwarium 120l

obsada:

1 bystrzyk błękitny

2 czarne teleskopy

1 złota rybka

2 glonojady

5 neonów czarnych

5 neonów innesa

1 skalar żaglowiec

1 harlequin

4 gupiki

temp 25 stopni

A moglabys zamiescic jakies zdjecia twojej rybki?

Jak ma w pyszczku takie biale plamki, to moze byc fleksibakterioza i trzeba to leczyc antybiotykami

Albo moze tez to byc marwica pletw, ktora takze jest uleczalna, na rynku sa produkty, ktore powinny zwalczyc problem,

najgorsza opcja moze byc gruzlica, a rybce dotknietej ta choroba nie da sie niestety pomoc :(

Znalazlam cos jeszcze, co moze pomoc :)

CHOROBA: PIERWOTNIAKI PASOŻYTNICZE

PRZYCZYNA: Pierwotniaki Chilodonella, Cyclochataeta, Costia, Trichodina pasożytujące na skórze i skrzelach rybki.

OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Dostają się do akwarium wraz z rybami krajowymi, rzadziej z pokarmem; występuje często wśród ryb welonowych.

SKUTKI: Trudności w oddychaniu, swędzenie naskórka, padnięcie młodego narybku, rybki giną z powodu zniszczenia skrzel.

OBJAWY: Rybki mają posklejane płetwy, ocierają się o różne przedmioty. Kolory są wyblakłe w skutek nadmiernego wydzielania śluzu, często pojawiają się niebiesko-białe zmętnienia skóry, czasem skóra strzępi się nitkowato. W dalszych stadiach choroby na skrzelach pojawiają się błękitnawe rozjaśnienia. Rybki mimo choroby i osłabienia spowodowanego utrudnionym oddychaniem mogą jeść i rosnąć.

LECZENIE: stosujemy kąpiel krótkotrwałą w odkażalniku, np. w r-rze:

- soli akwarystycznej: 10 - 15 g /1L czas kąpieli ok. 20 min

- nadmanganianie potasu: 1g /10L czas kąpieli ok. 5 min

- akryflawinie/ trypaflawinie

- rivalnolu: 1g /50L

- wody utlenionej: 3% 10 cm3 /10L wody

- zieleni malachitowej: 0,05 mg /1L czas kąpieli 12 godzin, temp 28*C

lub długotrwałej w gotowym preparacie np. FMC, MFC 2000 (Tropical)

UWAGI DODATKOWE: Choroba jest bardzo zaraźliwa. Pasożyty są ściśle związane z żywicielem, bez niego giną do kilkunastu dni. Skutecznie wyniszcza je również temp >30*C. Leczenie należy prowadzić konsekwentnie, gdyż pasożyty przyzwyczajają się do małych, krótkotrwałych dawek leku. W wypadku nawrotu choroby należy zastosować nie używany wcześniej lek w zwiększonej dawce (do 50%)

Dodam od siebie, że welon może nie znieść temperatuy 30 stopni, mimo, że mogło by to zwalczyć pasożyty.

Napisz, jakie masz akwarium, jaka filtracja, co ile podmieniasz wodę i w jakich ilościach.

Może to martwica płetw?

Najlepsze byłoby właśnie zdjęcie.

Nie mam już rybki,padła wczoraj ,ale serdeczne dzięki za podpowiedzi.Nie mam pojęcia co to było,ale na końcu miała większe i strasznie zmętniałe oko.Miałam tego teleskopa od ok 2 miesięcy,a wodę w akwarium zmieniam co tydzień ok 1/4,parametry prawidłowe.

Share

• Create New...