Jump to content

Piasek na podłoże / Piasek a kirysy.


damianzgierz
 Share

Recommended Posts

Chciałbym zmienić podłoże z czarnego żwirku na piasek ponieważ kupiłem kiryski. Chciałem się zapytać czy roślinki będą normalnie rosły na piasku tak jak na samym żwirku. Tylko nie chodzi mi o porady że lepiej dać ziemię pod piasek czy coś tylko o to żebyście odpowiedzieli na moje pytanie, czy roslinki dadzą radę na samym pisaku?

 

Luna: Przenoszę temat do odpowiedniego działu.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam kiryski na czarnym bazalcie i niczego sobie nie połamały/nie poraniły się. Moim zdaniem piaskowe teorie są przez kogoś wyssane z palca i powielane w internecie. Tu powinien wypowiedzieć się ichtiolog. Jeśli faktycznie taki Corydoras Aeneus miałby lepiej czuć się na białym piasku to powiem jedynie, że ewolucja musiałaby sobie zadrwić z tej rybki. Istnieje takie pojęcie jak mimetyzm. Tak mała ryba "nie drapieżna" stałaby się bardzo łatwym łupem dla większych drapieżników (ciemny grzbiet na jasnym podłożu). Moim zdaniem jest to wielce nieprawdopodobne. ;) Dalej idąc. Bazalt występuje niemalże w całej Ameryce Południowej: za wikipedią: w Brazylii, Urugwaju i Paragwaju, w Patagonii w Argentynie, Kolumbii Brytyjskiej.

Edited by przemo-lukas
Link to comment
Share on other sites

Przemo- nie pitol głupot, proszę Cię...

Pomijam kwestie tego, że zdarzają się przypadki, iż kirysek się nie kaleczy na bazalcie, a żwirek nie zapewnia możliwości naturalnego zachowania się tych ryb !!

Bazalt występuje w podanych przez Ciebie miejscach, ale jako skała, a nie podłoże w zbiornikach wodnych.

Proponuje poczytać, dowiedzieć się więcej, a potem udzielać, bo na chwile obecną Twoja wypowiedź jest typu "nie znam się, ale się wypowiem".

Biotop Corydoras 

Poza tym Corydoras w naturze nie mieszkają na czystym piasku bo często jest na nim sterta liści tworzących "syfek". Gdybyś zobaczył Kiryska w odpowiednim dla niego baniaku to zmieniłbyś zdanie.
Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że forma "pitolenie głupot" jest dopuszczalną formą netykiety? Pytanie retoryczne.

W mojej wypowiedzi chodziło mi tylko i wyłącznie o to, że ta rybka nie występuje jedynie w miejscach, gdzie na dnie jest drobny piasek. Wspomagasz się "filmikami"? Chyba znasz ich więcej? Czy to tylko takie "wybrane" dla potrzeb dyskusji? Tu kiryski wydają się być również w naturalnym środowisku:

Link to comment
Share on other sites

Linki, które podałem to filmiki, które już wcześniej widziałem i łatwo było mi je znaleźć.

Odnośnie Twojego filmiku - strzeliłeś sobie sam w stopę, bo widać i na załączonych tam zdjeciach, jak i klipie, że jest tam i piach głównie.
Fizyka w świecie wodnym- podłoża żwirowe zawsze wychodzą na wierzch (na powierzchnie piasku ) :).

Tutaj po prostu zamiast dużej ilości liści są kamyczki, ale nadal pod nimi jest piach, które ryby przekopują ;)

Link to comment
Share on other sites

Chciałbym zmienić podłoże z czarnego żwirku na piasek ponieważ kupiłem kiryski. Chciałem się zapytać czy roślinki będą normalnie rosły na piasku tak jak na samym żwirku. Tylko nie chodzi mi o porady że lepiej dać ziemię pod piasek czy coś tylko o to żebyście odpowiedzieli na moje pytanie, czy roslinki dadzą radę na samym pisaku?

 

Zależy jakie rośliny.

Hodowałam wcześniej kryptokoryny w akwarium z ziemią pod żwirem, rosły super, bez ubytków.

Przeniosłam je po restarcie do akwarium z samym piaskiem i żwirem kwarcowym pod spodem (jałowe podłoże). Spodziewałam się sporych strat.

Ku mojemu zaskoczeniu początkowo tylko parę liści im obumarło, ale całe rośliny mają się nadal bardzo dobrze i są w dobrej kondycji. Jedyne co uległo zmianie to tempo wypuszczania nowych liści, co logiczne - zwolniło.

Ale różnie to bywa, u jednego rośliny odbiją a u kogoś innego te same zgniją.

 

 

Odnośnie wymiany żwiru na piasek dla kirysków, podjąłeś świetną decyzję :)

Ja również dokonałam podobnej zmiany jakiś czas temu i jestem bardzo zadowolona. Kiryski cały czas przesiewają piasek przez skrzela, ciągle pracują z pyszczkami przy dnie :) Widać, że mają frajdę i jest to dla nich naturalne zachowanie a nie żadne "piaskowe teorie wyssane z palca".

Przemo-lukas, moje kiryski również nie miały poranionych brzuszków ani wąsików (miałam żwir kwarcowy i bazalt), ale po zmianie na piasek ich zachowanie stało się o wiele ciekawsze i autentycznie widać, że zmiana im się podoba i był to strzał w dziesiątkę ;)

Link to comment
Share on other sites

Akwarium już po zmianie podłoża. Minęło kilka godzin i już widać inne zachowanie kirysków. Mam 7 pand i 6 kirysków czarnych. Wszystkie przekopują podłoże i wydają się być zadowolone.

 

Luna: Temat odbiegł od pierwotnego wątku zatem przeniosłam go do innego działu i poprawiłam tytuł.

Link to comment
Share on other sites

1. Muszę odszczekać jedną kwestię. Przesadziłem z tym bazaltem. Na terenie Ameryki Południowej są również inne skały pochodzenia wulkanicznego. A skały jak to skały, poddawane są różnym czynnikom atmosferycznym i ... Oczywista oczywistość.

2. Kiryski są rybką bardzo popularną i równie prawdopodobne jest to, że występują w częściach wód gdzie zalega na dnie piach jak i żwir. Na temat uszkodzeń ciała można było poczytać tu i ówdzie. Fajnie, że zaczyna się ten mit obalać. Nie chcę tu szukać popleczników, ale również na tym forum są osoby darzone większym szacunkiem niż ja, które to potwierdzają.

3. Tej wypowiedzi nie personalizuję. Ale fizyka jest dziedziną nauki bardzo ścisłą. Więc nie dorabiajmy kolejnych teorii. Proponuję jedynie przypomnieć sobie ze szkoły podstawowej jak powstają chociażby mierzeje czy wydmy na plażach.

4. Czy Neon Innesa ma szansę spotkać w przyrodzie Kiryska? A w świecie akwarystycznym funkcjonuje przekonanie, że podłoże dla pierwszego powinno być ... ;)

5. Mnie cieszy fakt, że dbamy o swoich pupili. Jeśli są "zadowolone" to i ja się cieszę. Moje przesuwają drobne kamyczki i również mają się świetnie. Może faktycznie podsypię im drobniejszy piaseczek w ciemnym kolorze. Niech maja bardziej urozmaicone podłoże.

Luna, napisz obiektywnie. Z tego co się orientuję, to masz/miałaś baniaczek z żwirkiem i piaskiem jednocześnie. Czy kiryski nie buszowały również w żwirku?

Link to comment
Share on other sites

Więc może czas podsumować i dojść do jakiego konsensusu.

Z filmów wynika, że kiryski występują na bardzo urozmaiconym podłożu.

Jeśli miałbym podpowiedzieć coś w kontekście roślin (bo temat wylądował w tym dziale) to podłoże należy przygotować zgodnie z wymaganiami roślin. Tak więc nie będę się zbytnio powtarzał, ale podłoże należałoby jednak użyźnić. Ze względu na naturalne środowisko ryb można przygotować dno jak na filmie zamieszczonym przeze mnie.

A fizyka? Fizyka jest jedna.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem procesu powstawania mierzei warto też i o tym zjawisku poczytać.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na początku byłem przekonany, że jak i bazalt czy inny żwirek podobnej frakcji, będzie dobrym podłożem dla kirysków.

Zmieniłem podłoże na piach i wtedy zrozumiałem, że bazalt który posiadałem to, przepraszam za słowo, gówniane podłoże.

Na piachu oglądam całkiem inne zachowania niż na bazalcie, którego wcześniej niestety posiadałem.

 

Teraz jak ktoś pyta o podłoże dla kirysków, to z czystym sumieniem polecam piach, lecz niestety często lecą na mnie hejty od obrońców między innym bazaltu czy innego żwirku, pisząc mi, że owy żwirek jest lepszy dla kirysków.

Edited by NFSMW
Link to comment
Share on other sites

Co do Kirysków to w wielu starszych publikacjach i nawet w internecie przy ich opisie jest często napisane, że polecany jest piasek bo mogą się kaleczyć na bazalcie co jest bzdurą i to ,że ryby się nie kaleczą przekonało co niektórych, że bazalt jest odpowiedni dla kirysków i krzywdy sobie nie zrobią. No i krzywdy sobie nie zrobią, ale zachowania tych ryb są zupełnie inne niż na piasku. Na piasku są w swoim żywiole, na bazalcie tylko jedzą co spadło na dno. Miałam kiryski na obu podłożach i nie ma porównania, po zmianie na piasek nie te ryby ;)

Link to comment
Share on other sites

Luna, napisz obiektywnie. Z tego co się orientuję, to masz/miałaś baniaczek z żwirkiem i piaskiem jednocześnie. Czy kiryski nie buszowały również w żwirku?

 

Buszowały owszem, jak to kiryski ;p I jak już pisałam, nic im nie było.

Ale gdy zastąpiłam bazalt drobniutkim piaskiem stały się wręcz hiperaktywne. Od razu zaczęły w nim ryć i przesiewać go, czego z wcześniejszym nieco grubszym piaskiem nie robiły. W każdym razie na pewno jest to dla nich naturalne zachowanie, zabrały się do tego od razu wszystkie.

 

Nawiasem mówiąc, widok stadka małych wąsaczy wypuszczających piasek skrzelami jest świetny :D Niektóre potrafią wbić się w podłoże aż po płetwy piersiowe.

Wiem, że w przypadku ryb mówienie o jakiejkolwiek radości jest śmieszne, ale one naprawdę wydają się tak zaabsorbowane "robotą", że aż szczęśliwe ;p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Też przerabiałem kiryski na czarnym bazalcie. Teraz stosuję tylko piach i ewentualnie żwir rzeczny

 

Ogólnie jakie by to ryby nie były to taki żwir bazaltowy nigdzie w naturze nie występuje. Jeśli gdzieś są jakieś skały pochodzenia wulkanicznego to są wygładzone przez erozję. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...