Skocz do zawartości

JBL e701 prefiltr


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam akwarium 112 litrów, filtr JBL e701 z deszczownicą i niestety mam wrażenie, że filtracja jest nie wystarczająca. Filtr musiałabym czyścić co tydzień dwa bo zbiera się straszny syf, a wiadomo jak to wpływa na bakterie nawet przy płukaniu go wodą z akwarium. Więc teraz wybieram albo obniżę DOC i pozbędę się części bakterii albo na odwrót. Oba rozwiązania nie są dobre dlatego chciałbym zastosować jakiś prefiltr. Dodatkowy wkład z waty perlonowej niewiele daje, zastosowanie gąbki na wlocie przy czyszczeniu daje dużo syfu.

 

Myślałam nad czymś takim:

 

http://img42.imageshack.us/img42/8116/p1030525t.jpg

 

Problem w tym, że nie wiem gdzie coś takiego kupić i jak to poprawnie wykonać żeby nie zalać mieszkania. Czy to "urządzenie" nie zmniejsza przepływu kubełka i go nie wpłynie na krótszą żywotność?

 

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję!

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy prefiltr zmniejsza przepływ, szczególnie przy tak słabym silniku.

Jeżeli nie chcesz wszystkich syfów mieć w filrze, to logiczny wydaje się tylko prefiltr na rurę zasysającą wodę. Może być gąbka, ale brudzi się mocno przy wyjmowaniu do czyszczenia. Polecam prefiltr firmy Eheim - jest to też wprawdzie gąbka, ale ukryta wewnątrz plastikowego korpusu i zatrzymuje on sporo brudów podczas wyjmowania.

 

pPETS-3760736t300x300.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, zdecydowałam się na takie rozwiązanie:

 

post-15884-0-53819500-1378755112_thumb.jpg

 

Wiem,że zmniejsza przepływ wody ale czytałam na forach i użytkownicy sobie chwalą, mówią, że przepływ zmniejsza się ale nieznacznie. Próbowałam z gąbką na wlocie ale kiedy tylko wyłączałam filtr do czyszczenia cały syf opadał na dno, przy wyjmowaniu brudziło się całe akwarium. Czytałam wiele wątków i akwarysci naprawdę są zadowoleni z takiego prefilta. Dwa zaworki kulowe po obu stronach, można łatwo odciąć wodę przy czyszczeniu. Ma nawet zaworek odpowietrzający. Teraz czekam, aż przyjdzie paczuszka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób jak uważasz. U mnie pod e900 po zamontowaniu na przewodzie wylotowym reaktora CO2 (Sera Flore 500) przepływ początkowo nie spadł zbyt wiele, jednak, gdy brunatnice zarosły nieco przewody, zaczęły się problemy.

 

Zwracam uwagę na to, iż e900 jest mocniejszy niż e701, a w reaktorze CO2 nie ma waty/gąbki, które - nawet czyste - hamują przepływ wody. Moim zdaniem będziesz musiała bardzo dbać o stan swojego prefiltra i przewodów, by nie zachwiać poziomu filtracji.

Edytowane przez althaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje, zobaczymy jak wyjdzie, sama jeste ciekawa. Zdaję sobie sprawę,że będę musiała dbać o czystość filtra i przewodów, mam zamiar robić to co tydzień przy podmianie. W chwili obecnej kubeł i tak co dwa tygodnie musze czyścić, a to z koleji zachwianie równowagi biologicznej. Po zamontowaniu prefiltra nawet czyszczenie co tydzień myślę,że zajmnie mi mniej czasu bo nie będę musiała zaglądać do kubła tak często i posłuży w końcu jak prawdziwy biologiczny.

 

Dodam jeszcze,że teraz mam ustawiony przepływ wody na trochę mniej niż połowa możliwości, przy ustawieniu na maxa robi się pralka. Po zamontowaniu prefiltra w razie koniecznosci mogę zwiększyć przepływ bo mam jeszcze spore pole manewru.

 

Myślicie,że jest konieczne aby taki prefiltr czyścić w wodzie z akwa czy może można by było pod kranem?

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że spokojnie możesz pod kranem. W końcu nie będzie to główne złoże bakterii nitryfikacyjnych, to jak ich trochę przy okazji "ubijesz" to raczej nie powinno to zachwiać biologią za bardzo. Zresztą kranówy chyba nie masz aż tak bakteriobójczej żeby dała radę zrobić dezynfekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz obsadę w akwarium bo to nie jest realne aby filtr o przepływie 700l/h <powiedzmy 550l biorąc pod uwagę przepływ przez wkłady> nie dawał rady w akwarium 112l, w którym jest niespełna 100l wody. Filtruje Tobie wodę 5,5 razy w ciągu godziny. Dla porównania mam w 210l <180l>  akwarium Eheima 2026 o przepływie 950l/h <800l/h realnie> co daje nam 4,5 razy przefiltrowaną wodę w ciągu godziny i woda jest kryształ, brak problemów z filtracją biologiczną.

 

Proponowałbym zredukować przyczynę, a nie leczyć skutki bo na dłuższą metę nie widzę czyszczenia wkładu sznurkowego, a co tydzień/dwa raczej wymieniała go nie będziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja obsada to:

- 9 neonów inessa
- 5 kirysów panda
- 4 otoski
- parka ramirezek
- parka borellek
- 2 cierniooczki

- 2 krewetki amano

 

Wiem, że ryb mogłoby być mniej i nie mam zamiaru już nic dokupywać, raczej zmniejszać ilośc (naturalnie oczywiście). Prawdopodobnie w tym tkwi przyczna ale nie mam zamiaru oddawać rybek. One są jeszcze małe, akwarium mam od 8 miesięcy (choć obie pielegniczki i kirysy złożyły juz ikrę więc chyba są już dorosłe?). 

 

Z wkładami to jest tak,że akurat ten sznurkowy kiedy nie pomaga już czyszczeni pod bieżącą to mozna "zdjąć" tą pierwszą warstwę sznurka. Do takiego prefiltra można zastosować też gąbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, chciałam tylko napisać swoje obserwacje po zastosowaniu prefiltra - może komuś się przydadzą. A więc po zamonotwaniu wygląda niemal identycznie jak na zdjęciu, które jest w poście powyżej. Po odpaleniu troszkę musiało potrwać zanim układ się odpowietrzył. Na poczatku przepływ wody praktycznie się nie zmniejszył, po tygodniu spada ida się to już zauważyć więc konieczne są czyszczenia co tydzień. Czyszczenie nie jest trudne, dwa zawory na wlocie i wylocie zakręcam, wkładam go do wiaderka, odkręcam, płuczę pod bieżącą wodą, uzupełniam wodą i ponownie całość skręcam razem. Zajmuje mi to ok 5 minut.

 

Rezultat jest zadowalający, w kubełku jest praktycznie czysto więc nie mam zamiaru do niego zaglądać przez dłuższy czas-wcześniej było to nie do pomyślenia.Teraz kubełek może służyć tak jak chciałam od poczatku, czyli za typowy biologiczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie, mam małe pytanie. Znajomy, który ma znacznie większe doświadczenie w akwarystyce niż ja kiedy zobaczył moje "dzieło" czyli prefiltr ze zdjęcia powyżej stwierdził,że zrobiłam sobie krzywdę. Twierdzi,że to działa jak osmoza, wyjaławia mi wodę wychwytując cenne pierwiastki. Zastanawiam się właśnie bo po jego zastosowaniu faktyczne spadły mi azotany i fosforany ale myślałam,że to dlatego,że po prostu "brudy" mam kontrolą dzięki temu prefiltrowi. On twierdzi,że nie,że to prefiltr wyjaławia. Czyje myślenie jest prawidłowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli byś zasypala ten prefiltr węglem aktywnym, lub innymi specyfikami pochłaniającymi azotany, czy fosforany, to faktycznie by wyjałowiało, w pewnym stopniu wodę. A ten prefiltr to rozbudowana wersja gąbki na rurce ssącej. Przypuszczam, że ten znajomy skojarzył to z osmozą i nawet nie wie co jest w środku obudowy. Poza tym, jak sznurek może zatrzymywać cenne pierwiastki makro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tłumaczyłam,że tam jest tylko wkład sznurkowy, a przy osmozie z tego co wiem potrzebne jest więcej innych mediów filtracyjnych. Czyli na ten spadek azotanów i fosforanów nie ma on wpływu? W takim razie to pewnie rośliny pochłaniają ich więcej bo ostatnio ładnie rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W osmozie istotą jest działanie membrany, od zjawiska zachodzącego w niej pochodzi nazwa filtra. Twój kolega może zna się na akwarystyce ale na rodzajach filtracji może nie aż tak :)

Nie przejmuj się tymi wymysłami ale dbaj o czystość tego prefiltra.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...