Jump to content

Kiryśniki czarnoplamiste - czy to pasożyt im wystaje z...?

quantic
 Share

Recommended Posts

Witam,

Jakiś czas temu (kilka miesięcy) zauważyłem dziwne białe "tasiemki" wystające z odbytów moich dwóch Kiryśników Czarnoplamistych. Za bardzo się tym  nie przejmowałem, ponieważ rybki zachowują się tak jak na początku - są żwawe, mają ogromny apetyt i lubią droczyć się ze mną, ochlapując mnie wodą podczas karmienia. 

Ostatnio wpuściłem do akwa dwa mieczyki i długo nie pożyły. Spęczniały im brzuchy, a potem zdechły. To dało mi trochę do myślenia. Zapytałem znawcę w sklepie, który stwierdził, że to jakiś pasożyt wielokomórkowy i zalecił kurację. Zastosowałem CAPICAPS T i teraz w ósmym dniu kuracji zauważyłem, że te wystające białe tasiemki jakby napęczniały, tzn wyglądają jakoś "zdrowiej". Dodam, że w akwa mam też ok 20 neonów czerwonych i nigdy nic im się nie działo (nie wiem, może mają za małe przeowdy pokarmowe na zainstalowanie się robactwa). 

Moje pytania to:

1. Czy jest to rzeczywiście pasożyt

2. Jeśli tak, to jak się go pozbyć

Akwa od 3 lat, zdrowe, żadnych chorób, trochę ostatnio glonów, temp 26-27'C. Kiryśniki są w nim od początku. 

Zalączam zdjęcia owych:

KkCkySC.jpg

zztvRH2.jpg

2yXH1M9.jpg

QJbMKR7.jpg

5QB7ifl.jpg

qQ9PTk9.jpg

d9AYeUG.jpg