Skocz do zawartości

Rysy w akwarium.


NFSMW
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Kupiłem używane akwarium 72l o standardowych wymiarach.

Akwarium po za dnem jest w bdb. stanie, praktycznie zero rys.

Niestety martwię się o dno, jest dość porysowane, niestety nie mogę wrzucić zdjęcia bo po prostu, nie mogę tych rys uchwycić.

Dno jest porysowane najprawdopodobniej od żwirku, jak ktoś żwirek wyciągał to musiał  porysować, rysy nie są, aż tak głębokie lecz jednak są.

Planuje zalać całe akwarium na tydzień i zobaczę co i jak, lecz czy takie rysy to niebezpieczeństwo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym miejscu wygląda to tak jakby na prawdę ktoś dobierał się nożykiem, resztę rys to takie rysy pojedyncze, co dziwne resztę szkła w stanie idealnym -.-

W akwarium będzie piasek, kamienie i ryby kopiące więc tak czy siak będzie na dnie jakaś podkładka, ino nie wiem jaka.

 

PS. jak ktoś nie czyta z zrozumieniem to rysy są wewnątrz akwarium.

Edytowane przez NFSMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym Ci wkleić na dno szybę, będziesz miał spokojny sen ;)

 

Nie usuwać starej szyby tylko wkleić dodatkowo w wewnątrz nową szybę ?

Niestety kolejny wydatek, samo w sobie szkło nie dużo by mnie kosztowało, lecz sylikon akwarystyczny pewnie drogi, takie zwykłe sylikony jak do szyb samochodowych etc. się nie nadają?

A i jaka grubość szkła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie usuwać starej szyby tylko wkleić dodatkowo w wewnątrz nową szybę ?

Niestety kolejny wydatek, samo w sobie szkło nie dużo by mnie kosztowało, lecz sylikon akwarystyczny pewnie drogi, takie zwykłe sylikony jak do szyb samochodowych etc. się nie nadają?

A i jaka grubość szkła ?

Tak, wklejka, nie wymiana.

A silikon bodajże sanitarny lub szklarski ( nie pamiętam, ale musi być bez środków grzybo/bakteriobójczych ) jest tani jak barszcz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda rysa na szkle to potencjalne zagrożenie, na szczęście rzadko zdąży się ona tak powiększyć, żeby akwa pękło zanim silikon nie straci swoich właściwości, a co za tym idzie akwa nie pójdzie w odstawkę ;)

 

 

Jak rysy nie są głębokie i są wyłącznie po wewnętrznej stronie to ja bym się nie obawiał.

Ale ryzyko istnieje, każda rysa (niestety) powiększa się z czasem, takie są właściwości szkła.

W związku z tym-jw napisałem lub wklejka dla spokojnego snu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten zbiornik nie ma 1000L, a zaledwie 72L. Dużo podłoża do niego nie wejdzie + woda jako tako dużego nacisku nie da patrząc na powierzchnie dna.

Wkleić drugie dno można i ja rozumiem dmuchanie na zimne. Sam bym tak zrobił... Ale w zbiorniku powiedzmy 200L +, a nie 60cm szklaneczce :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo zaklejenie klejem poprawi Twoje samopoczucie, ale wzmocnienie to raczej niewielkie.

Ja nawet bym się nie zastanawiał tylko zalewał.

Dla poprawienia jakości swojego snu, załatw sobie szybę 4, a nawet 3mm. Sylikon znajdziesz w "briko...", jest tam typowo akwarystyczny (koszt 18.99pln duża tuba - o ile się nie mylę). Wklej szybę od środka i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docinałeś kiedyś szybę?

Jeśli tak, to wiesz że rysujesz ją z jednej strony a łamiesz w przeciwną.

Jeżeli nie, to zrób sobie próbę. Natnij dwie szyby. Obie podeprzyj na krańcach, jedną połóż nacinaną stroną do góry, drugą do dołu. 

Naciśnij obie aż pękną i zrozumiesz o czym mówię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo zaklejenie klejem poprawi Twoje samopoczucie, ale wzmocnienie to raczej niewielkie.

Ja nawet bym się nie zastanawiał tylko zalewał.

Dla poprawienia jakości swojego snu, załatw sobie szybę 4, a nawet 3mm. Sylikon znajdziesz w "briko...", jest tam typowo akwarystyczny (koszt 18.99pln duża tuba - o ile się nie mylę). Wklej szybę od środka i tyle.

 

Trzeba na całej powierzchni wtedy zakleić czy w tym miejscu co jest najgorsze ?

Czyli musi być specjalny klej akwarystyczny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używając tego akwarystycznego masz po prostu pewność, że nie posiada środków grzybobójczych.

Polecam ten, gdyż skleiłem już kilka zbiorników i nie zauważyłem żadnych problemów.

Jeżeli już decydujesz się na zabawę w klejenie do wstaw na całe dno, chociażby ze względów estetycznych. 

Umyj, odtłuść szyby, rozsmaruj nieco na dnie, wstaw nową szybę i zrób spoinę po krawędziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używając tego akwarystycznego masz po prostu pewność, że nie posiada środków grzybobójczych.

Polecam ten, gdyż skleiłem już kilka zbiorników i nie zauważyłem żadnych problemów.

Jeżeli już decydujesz się na zabawę w klejenie do wstaw na całe dno, chociażby ze względów estetycznych. 

Umyj, odtłuść szyby, rozsmaruj nieco na dnie, wstaw nową szybę i zrób spoinę po krawędziach.

 

Jeśli chodzi o walory estetyczne to nie ma tutaj nic do znaczenia, to jest dno i tego nie widać, akwarium nie będzie nigdy sprzedawane.

Jeśli już chce większe akwarium to miejsce na nie znajdę, lecz nie sprzedaje mniejszych i kupuję większych, tylko zostawiam małe i kupuje większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Każdy mierzy swoją miarą" 

Pomimo że tego nie widać, ja wiedziałbym że jest łata i mi by to przeszkadzało. ;-)

Tak jak pisałem, ja bym tam nic nie robił. Ty chcesz mieć spokojniejszy sen, więc wstaw sobie szybę. Jak to zrobisz, to już Twoja sprawa. 

Myślę że temat wyjaśniony, jeżeli masz jeszcze jakieś pytania na ten temat, to możemy przejść na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...