Jump to content
miszszczu

Aquatic Nature Pro Soil - problem

Recommended Posts

Witajcie
Za 8 dni planuje start zbiornika 450l. Stopniowo zbieram wszelkie niezbędne komponenty.
Zakupiłem podłoże jak w temacie oraz korzenie. Akwarium będzie stało u mnie w pracy, w nowo urządzanym biurze, które będę dzielił z kolegami. W sumie akwarium to nasz wspólny projekt, tyle, że ja akwarystyki troszkę liznąłem, oni - nie.
I tu zaczyna się chyba problem.
Wczoraj, jak pojechałem do klienta, moi współpracownicy na fali euforii rozerwali worki z Pro Soilem, rozsypali w akwarium i poustawiali korzenie. Jak na ludzi bez doświadczenia zrobili to nawet fachowo (z tyłu grubiej, z przodu mniej podłoża) i ładnie. Tyle, że start szkła za 8 dni -dopiero wtedy zdobędę roślinność, którą chcę i będę miał czas na przeprowadzenie się z aktualnie posiadanej 112. Zatem przez ponad tydzień szkło będzie stało suche bez wody, z wysypanym na dnie podłożem.
Czy to rozsądne? Gdzieś wyczytałem, że podłoże należy rozkładać tuż przed zalaniem, żeby nie przeschło, z drugiej strony na tym blogu
http://aquascaping240l.blogspot.com/201 ... zacja.html
kolega pisze, że trzymał 10 dni na sucho aranżację, zanim zalał wodą.
A może wystarczy codziennie spryskiwać Pro soila, wodą żeby podłoże było wilgotne?
Ubytek wilgoci z podłoża jest, szyby w szkiełku po prostu są zaparowane
Czekam na rady

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem dokładnie jak te przypuśćmy 7-10 dni wpływają na właściwości podłoża, ale jak się martwisz że coś może być z nim nie tak, to ja bym delikatnie je spryskał wodą i z góry okrył jakąś folią (np taka do pakowania albo owijania mebli na czas transportu), albo jakimś workiem foliowym i obkleił papierową taśmą żeby mniej więcej szczelne było i tyle. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Albo zalej wodą tak by było całe podłoże zamoczone. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Albo zalej wodą tak by było całe podłoże zamoczone. 

Zalać wodą bez podłączonego filtra, żeby stało to tydzień czasu?. Przecież woda zakwitnie, albo glony będą miały taką używkę, że szok.

Edited by Gagatek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem ten sam dylemat gdy zakładałem swoje akwarium tylko u mnie stało wszystko 3-4 dni. Zrobiłem tak jak piszę Nikodem i wszystko było ok. Hmm jeśli boisz się zakwitu wody lub glonów to zakryj szkło żeby nie dochodziło światło lub podłącz filtr i tyle. Jeśli masz czas i chęci to możesz oczywiście spryskiwać podłoże, każda z metod się nada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym nie zalewał z obawy przed pojawieniem się glonów. Przy akwarium zalanym do pełna zaleca się od początku o dbanie o dużo większe i częstsze podmiany wody niż normalnie, więc myślę że zalanie podłoża wodą nie jest dobrym pomysłem. Chyba, że czymś je okryjesz żeby nie dochodziło do niego w ogóle światło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nic nie rób przez 6 dni bo i tak nic to nie da. Dzień przed startem pomocz je konkretniej i to wszystko. Chodzi po prostu o to, że jak wysuszysz je za mocno to po zalaniu wodą może potrwać zanim kulki osiądą na dnie i to cała filozofia. Jak popsikasz je wodą wcześniej i poczekasz aż nasiąkną będzie dobrze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×