Skocz do zawartości

Rośliny się obraziły i nie rosną.


Lewy785
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem.

Rośliny w akwarium nie chcą rosnąć. Gubią liście, zostają same łodygi. Nawet nurzaniec, co rośnie nawet tam gdzie nie ma, nie chce ruszyć z miejsca. Co jest grane? Kupiłem JBL Manado + aquabasis plus, nawóż symfonia złota i nic... Oświetlenie 12h/24h. Wydałem kupę kasy na rośliny i wszystkie poszły się yhym...

Parametry:

Akwa 112

Oświetlenie 2x18

JBL manado + aquabasis.

Symfonia Złota.

Filtr kubełkowy 1000l/h (zeolit, bioceramika)

Napowietrzanie 12h.

Dla porównania, kolega w akwarium 240 przy mniejszym oświetleniu, również manado, bez substratu i jakich kolwiek nawozów, rośliny zapierniczają jak głupie... Od czego to zależy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 0,32W/l więc szału się nie spodziewaj. Stawiam na przedawkowanie. Podmień 40% wody i za kolejne 3 dni kolejne 30%. To wyjałowi wodę z nadmiarów. Po tyg. sprawdź czy rośliny ruszyły. Jak przystopują to dolewaj symfoni ale w dawkach o połowę mniejszych niż zalecane.

 

Ps. Spójrz o 16:00 z boku akwarium i powiedz czy woda ma delikatne zmętnienie koloru zielonego ? Dla porównania spójrz 30min. po wyłączeniu światła. Kiedy woda jest bardziej przejrzysta ?

 

Masz jakieś glony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co2 jezeli mocno napowietrzasz to wytracasz co2 z wody a to podstawa jedzenia dla roslin. Ile Ty masz ryb a ile kolega?

 

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 4

U Mnie 15 ryb, bez wymieniania gatunków, u kolegi nie liczyłem, ale można powiedzieć, że jest tam od ... gupików i neonków. Napowietrzenie mam cały dzień włączone tak jak kolega.

 

Masz 0,32W/l więc szału się nie spodziewaj. Stawiam na przedawkowanie. Podmień 40% wody i za kolejne 3 dni kolejne 30%. To wyjałowi wodę z nadmiarów. Po tyg. sprawdź czy rośliny ruszyły. Jak przystopują to dolewaj symfoni ale w dawkach o połowę mniejszych niż zalecane.

 

Ps. Spójrz o 16:00 z boku akwarium i powiedz czy woda ma delikatne zmętnienie koloru zielonego ? Dla porównania spójrz 30min. po wyłączeniu światła. Kiedy woda jest bardziej przejrzysta ?

 

Masz jakieś glony ?

Wodę podmieniam co 2 tygodnie około 40 litrów więc przedawkowania nie będzie. Symfonie przestałem podawać przy ostatniej podmianie, gdyż nie było sensu jej lać bo został tylko nurzaniec. Jutro napiszę o przejrzystości wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symfonia to mikro, a gdzie jest makro?

Napowietrzenie.

Barwa świetlówek?

Każde akwarium jest inne, dlatego u kolegi rośnie u Ciebie nie.

Przeczytaj podklejone tematy w tym dziale, a może będzie z Ciebie "ogrodnik".

Dodaje jeszcze oddzielnie potas + makro (zapomniałem dodac)

Napowietrzenie 24h

Świetlówki 6500k

Z Tego co wiem, to u mnie powinny być nawet lepsze warunki. Dlaczego? Więcej światła na litr, substat pod manado oraz nawozy, czego u kolegi nie ma. A o dziwo u niego rośliny zapier... jak głupie ;).

 

Jutro napiszę o przejrzystości wody.

 

Po nocy woda ma 100% przejrzystości, o godzinie 16:00 dałbym 95% jest bardzo słabo ledwo widocznie zmętniała.

Edytowane przez Lewy785
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek po czym wnosisz, że jest za dużo NO3 względem PO4?

On niczym nie nawozi tylko mikro, zero makro plus do tego napowietrzacz chodzi 24 h i wybija z wody CO2.

Brak głównych składników budulcowych dla roślin, tu jest Jego główny problem. Nie ma nic w słupie wody.

Od nadmiaru mikro ma to zmętnienie. Dodatkowo zeolit w filtrze (nie wiemy jak długo on tam jest i czy jeszcze ma swoje właściwości), to kolejny powód takiej sytuacji.

Testy na NO3 i PO4 masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek po czym wnosisz, że jest za dużo NO3 względem PO4?

On niczym nie nawozi tylko mikro, zero makro plus do tego napowietrzacz chodzi 24 h i wybija z wody CO2.

Brak głównych składników budulcowych dla roślin, tu jest Jego główny problem. Nie ma nic w słupie wody.

Od nadmiaru mikro ma to zmętnienie. Dodatkowo zeolit w filtrze (nie wiemy jak długo on tam jest i czy jeszcze ma swoje właściwości), to kolejny powód takiej sytuacji.

Testy na NO3 i PO4 masz

Zeolit w filtrze jest już jakiś czas i na pewno nie ma swoich początkowych właściwości.

Testy postaram się załatwić i napiszę. Dzięki za odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj przy podmianie wody, zauważyłem, że woda ma kolor podchodzący pod zieleń (pomiędzy żółtym a zielonym). Czym może być to spowodowane? I Jeszcze jedno. Mógłbym prosić abyście polecili jakiś zestaw z allegro do testowania parametrów wody? Z Góry dziękuje.

@Edit. Dodaje jeszcze, że na kamieniach i przy wylocie od kubełka, są jakby zielone kulki. (Struktura jakby mech)

Zdjęcia:

 

MaUbcI8.jpg

 

 

OkqzoxL.jpg

 

 

PPFVLOe.jpg

 

Edytowane przez Lewy785
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak dawno temu kupiłeś rośliny? U mnie 3-4 tygodnie minęły zanim część kupionych z neta roślin zgubiło prawie wszystkie liście (stały się przezroczyste). Dopiero po tym czasie rośliny zaczęły rosnąć. Jeśli zakup był niedawno, to uzbrój się w cierpliwość i daj roślinkom czas na przystosowanie się do nowych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal będę się upierać przy azotanach. Masz coś przedawkowane co jest w symfoni złota. Ogranicz dawki nawozów i zrób 40% podmiany następnym razem, później standardowo.

Symfoni nie leje od ponad 3 tygodni. W Tym czasie już były 3 podmiany, więc raczej nie ma przedawkowania. Narazie czekam i zobacze czy wystartują teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symfoni nie leje od ponad 3 tygodni. W Tym czasie już były 3 podmiany, więc raczej nie ma przedawkowania. Narazie czekam i zobacze czy wystartują teraz.

Mało kto bierze pod uwagę, że podłoże, odchody (jako materia organizna), a zwłaszcza rośliny absorbują mikro (metale ciężkie) i inne pierwiastki. Pomimo tego, że nic nie lejesz to pierwiastki mogą być uwalniane z podłoża lub być tak skoncentrowane w suchej masie roślin, że są hamujące dla roślin.

 

Poza tym jak ja zbijałem po4 to mi zajęło 1,5 miesiąca. Podmieniałem 20-30% wody, a nawet 50%, a podłoże (ziemia) uwalniała go tak, że wynik był poza skalą.

 

Szukaj testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to jest takie gdybanie i doradzanie na podstawie niczego.

1. Po pierwsze wyłącz w ogóle to napowietrzanie, bo nie jest Ci do niczego potrzebne, a wręcz szkodzi bo usuwa z wody niezbędny dla roślin dwutlenek węgla.

2. Kup testy na NO3 i PO4. Ale jeśli masz substrat mando z jakąś dodatkową posypką pod to, to nie jest możliwe, żeby w ogóle w akwarium nie było żadnych składników odżywczych dla roślin.

Ewentualnie możesz spróbować np z easy carbo albo jakąś bimbrownią. Możesz też dołożyć świetlówkę, żeby chociaż 0,5w/l było. 
Nie wiem ile czasu minęło od momentu jak posadziłeś roślinki, ale jakiś czas na pewno musi minąć zanim w ogóle coś się ruszy.

Po co wrzuciłeś zeolit do filtra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...