Skocz do zawartości

[72l] ogólnie zaczynający przygodę - proszę o wyrozumiałość.


wallygraf
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem na gwiazdkę córce akwarium 60x40x30 profil + klapa z świtówką 15W, filtr Aquael turbo 500 i deszczownica, grzałka chińczyk 50W, podłoże to dwa rodzaje żwirku drobniutki na spodzie na górę grubszy.

Obsada: 6x neon innesa, 3x danio, parka mieczyków, 2x głupik, 1x bocja, 2x kirysek, 2 chyba otoski.

Roślinek jest 5 różnych ale nazw nie znam i nie chcę zgadywać.

Do tej pory akwarium zajmowała się córka i żoną, ale teraz chcę się zająć tym sam bo dzieje się z tym akwarium coraz gorzej nie tak z rybkami ale z roślinkami.

Co począć na początek. Jakie rybki oddać jakie zostawić. Co zrobić żeby roślinki rosły normalnie. Wodę podmieniała żona co 2-3 tygodnie ok. 25 litrów. Filtr czyściła  co drugą podmianę.

Bardzo proszę o wyrozumiałość i proszę o pomocne rady i opinie.

Pan w akwarystycznym nie jest na pewno autorytetem bo wciskał żonie przeróżne "chemikalia", które i tak nic nie dały. 

Pozdrawiam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 15Wat to za mało. Dołóż jeszcze min. 10W aby cokolwiek mogło rosnąć. Masz 0,208W/l, musisz mieć min.0,3W/l. Obliczamy moc podzielić przez objętość.

2. Neony, danio, otoski to ryby stadne preferujące różne warunki. Wiem, bo popełniłem ten sam błąd.

3. Wywal podłoże. Ja bym dał 3cm ziemi (bez nawozów o ph 5-6 i 3 cm drobnego żwirku 2-3m, aby rośliny miały jak rosnąć.

4. Olej pana z zoologa bo dla niego ważna jest kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam też, że jeśli nie wiemy o jakich roślinach mowa, być może nie będziemy mogli pomóc. Opisz chociaż słowami jak wyglądają. Nie wiemy czy są wymagające czy należą do tych łatwiejszych w uprawie/choć stawiam na te drugie, skoro przetrwały przy tej mocy oświetlenia jakiś tam szmat czasu. 

Z obsady rybnej musicie oddać (dlaczego): 

-danio (za krótkie akwa)

-mieczyki (stanowczo za małe akwa)

-koniecznie bocja (stanowczo za małe akwa)

 

Kwestia kirysków- czy mogą zostać czy nie: podaj nam konkretną nazwę posiadanego gatunku. Jeśli to k. spiżowe, pstre, albonosy - to oznacza że również nie nadają się do tego litrażu. Z oddawania to tyle, przydałyby się informacje o pH i GH wody /patrz wodociągi/ bo być może warunki wykreślą coś jeszcze z twojej listy. 

Póki co prawidłowa obsada powinna wyglądać mniej więcej tak:

 

1+3x gupik pawie oczko

10x neon innesa

6x otosek

 

Musisz zaznajomić się z podstawami dbania o zbiornik. Podmianki raz na miesiąc i podejrzane czyszczenie filtra (czyżby pod kranem?) nie wpływają najlepiej na kondycję zwierząt i ekosystemu w zbiorniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem w internecie roślin i ryb i jest tak:

Zwartka Wendta – zmarniała ale jest

Nadwódka Szerokolistna – rośnie chociaż nie tak szybko jak kiedyś.

Tatarak Trawiasty Karłowaty – mamy od ponad miesiąca

Anubias Niski - mamy go od ponad miesiąca

Kabomba Karolińska – strasznie szybko zmarniała kupowaliśmy ją chyba z 3 razy

Moczarka Argentyńska – strasznie zmarniała wyrzuciliśmy.

Mam jeszcze jedną roślinkę szybko rośnie jest wysoka i ma drobniutkie okrągłe liście (chyba bakopa karolińska - choć moja ma drobniejsze listki)

 

Kiryski to kiryski spiżowe albo karłowate (są u mnie od grudnia i mają teraz ok. 3 cm długości), ale nie mam dwóch otosków tylko 1x grubowarg syjamski i 1x glonojad złoty, a neony mam czerwone a nie innesa.

 

Muszę jeszcze napisać że miałem plagę ślimaków (stąd bocja) i żona zrobiła szybki restart (36 godzin) wyparzyła żwirek i kamyki, umyła dokładnie roślinki i po dwóch dniach ryby wróciły. 

 

Żona chciała wpuścić welonki, ja chciałbym dowiedzieć co w ogóle może żyć w tym litrarzu. Proszę o takie przykładowe obsady towarzyskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.superakwarium.pl/forum/27-obsady-zbiornik%C3%B3w/

http://forum.superakwarium.pl/topic/1144-tematy-pouk%C5%82adane-wed%C5%82ug-wielko%C5%9Bci-zbiornika/

 

 

 

 

No i co ma niby wynikać z Twojej wiadomości?

Autor tematu podał przecież litraż jaki posiada i opisał sytuację a Ty podajesz 2 ogólne linki.

W poniższym wątku byłeś już upominany przez innego moderatora za wklejanie nic niewnoszących odnośników:

http://forum.superakwarium.pl/topic/40527-początek/?p=415640

Zatem tym razem leci ostrzeżenie za spam.

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym świetle zwartka i anubias będą wegetować ale na szybkie pojawianie się nowych liści raczej nie licz. Pozostałe rośliny najprawdopodobniej prędzej czy później zmarnieją. Dołóż koniecznie światła. Kabomba ma duże wymagania świetlne i jest rośliną szybkiego wzrostu dlatego nie trzeba było długo czekać aż się zepsuje. Nie kupuj jej wogóle. Jak zwiększysz oświetlenie możesz pomyśleć nad mikrozorium, mchami, pelią, nadwódką wielonasienną. Mogę ci podać kilka przykładów obsad, ale musisz podać nam parametry. Jeśli tego nie sprawdzisz dobierane na fart obsady mogą się nie przyjąć, a po co mają wam ryby chorować. Neony czerwone powinieneś wymienić na rybki ławicowe nie przekraczające dł. 4,5cm. 

BTW naprawdę zaznajomcie się z obsługą zbiornika, bo nie macie podstaw. No żeby żwirek wyparzać, całą wodę wymieniać? Takich rzeczy się nie robi. Nie każdy ślimak oznacza plagę, większość jest całkiem przydatna a aby ograniczyć ich populację nie trzeba kupować bocji, tylko inne, maleńkie przebiegłe ślimaczki. A tak to pogarszacie sytuację zbionika za każdym krokiem. Z deszczu pod rynnę, eh...a info na ten temat w sieci pełno i za darmo.

 

Inne opcje:

 

1+1x p. ramireza

10x miedzik obrzeżony/bystrzyk czarny/neon innesa/zwinnik jarzeniec/razbora klinowa

6x kirysek panda/otosek

 

1x bojownik
10x miedzik obrzeżony/bystrzyk czarny/neon innesa/zwinnik jarzeniec/razbora klinowa

6x kirysek panda/otosek

 

1+2x gupik pawie oczko/g. endlera/zmienniak plamisty

10x bystrzyk barwny/prystelka/n. innesa

6x otosek

Edytowane przez mcda-p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...