Skocz do zawartości

54l prośba o pomoc-spore wyzwanie


ptick
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Problem jak w temacie; prośba o pomoc w aranżacji akwarium.

 

Zbiornik standardowy 54l 60x30x30 profilowany ze standardową pokrywą. Niestety na nic większego ze względu na gabaryty nie mogę sobie pozwolić; a szkoda.

 

Chciał bym aby ten baniak był bez roślin, tylko skała, korzenie itp.

I tu jest to wyzwanie. Przejrzałem już nieco fora i nie znalazłem baniaka tak małego, w tym stylu. Zwykle są to baniaki zalesione z mnóstwem mieczyków, gupików itp. Ja chciał bym odwrotnie. Taki mały baniak nie zalesiać, co da nieco przestrzeni, plus tło, które optycznie nieco pomoże. Rybki kilka ładnie barwionych lub połączenie z jakimś małym gatunkiem. Jednak nie chcę przesadzać.

 

 

Kupiłem już tło wewnętrzne. Zmniejszy mi to trochę pojemność ale trudno. Aczkolwiek za tłem schował bym termostat i nie będzie on kolił w oczy.

 

Myślałem o filtrze kaskadowym (będzie trzeba zmodyfikować pokrywę aby się zmieścił) i zamiast gąbki włożyć ceramikę, węgiel..

Ewentualnie umieścić go też na tylnej szybie a rurki doprowadzić za tłem, tak aby za nim woda też krążyła (pytanie czy tak można). Pytanie tylko czy woda z kasakdy będzie wpadać do zbiornika czy za tło..

 

Jeżeli chodzi o ryby, to nie ukrywam, że podobają mi się pyszczaki (żonie zresztą też, ze względu na piękne ubarwienie), jednak pewnie wszyscy mnie zaraz zbluzgają, że za mały baniak. Tak zgadzam się. W związku z tym szukam jakieś alternatywy.

 

Reasumując:

 

1. jaki filtr (kubeł zewnętrzny odpada)

2. jaki rodzaj filtracji

3. jakie podłoże

4. jakie kamienie

5. jakie rybki wchodzą w grę (muszą być kolorowe ;) )

 

Z góry dzięki za pomoc. Zobaczymy, może wspólnymi siłami stworzymy coś fajnego. na bieżąco będę wstawiał zdjęcia.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.

Filtr może być kaskadowy( nawet lepiej ) np. FZN-2 .

Co do wystroju to może czarne wody ?

Załatwisz sobie kilka korzeni, liście, szyszki i może armatkę torfową i będzie gites.

Filtr najlepiej umieścić na jednym z boków akwarium, co do podłoża to jak nie planujesz roślin bo może być piach.

Edytowane przez NFSMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.

Filtr może być kaskadowy( nawet lepiej ) np. FZN-2 .

Co do wystroju to może czarne wody ?

Załatwisz sobie kilka korzeni, liście, szyszki i może armatkę torfową i będzie gites.

 

Niestety czarne wody odpadają. Żona wręcz wymusza aby było kolorowo w baniaku. Mają być ładnie wybarwione rybki. Ryba czarna czy szara, to dla niej zwykła ryba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak taki mały baniak to strzel sobie stadko Neonów (są chyba kolorowe) i do tego jakieś krewetki na dno, może żona będzie kontenta :roll:.

 

Generalnie zapraszamy do lektury : http://forum.superakwarium.pl/forum/62-od-31l-do-60l/

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem już spory zakres forum. W zasadzie nie znalazłem żadnego tematu, gdzie ktoś doradził by w doborze całości. Tym bardziej w akwarium bez roślin.

Doczytałem, że można mieć parkę pielęgniczek plus ewentualnie neon. Było by to jakieś rozwiązanie.

Może zatem dało by się połączyć jakieś kolorowe pielęgniczki lub podobne temu z małymi neonami lub czymś drobnym.

Tylko czy drobne ryby dadzą sobie radę w baniaku bez roślin?

Jaki rodzaj filtracji w kaskadzie?

Jaki rodzaj kamieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium kup proste nie profil. Bo profil zniekształca wszystko. Możesz od razu machnąć może 72l 60x30x40. Będzie tylko o 10cm wyższe. Filtr kup FZN-2. Ja w nim mam poodcinane po połowie gąbki. W małym koszu na dole torf na górze gąbka. W dużym koszu na dole keramzyt na górze gąbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się z tobą nie zgodzę Nikodem, ponieważ przy długości akwarium 60 cm szyba nie jest aż tak bardzo odkształcona by zniekształcać obraz. No chyba że ktoś patrzy z odległości 2 cm to wtedy bo dłuższym obserwowaniu troszkę bolą oczy;) No ale kto siedzi godzinami z nosem przy szybie (dosłownie)? A i moim zdaniem na te mniejsze akwaria dużo przyjemniej się patrzy z daleka jak są profilowane niż proste;)

Dopiero litraże powyżej 80 cm długości wyglądają dziwnie w profilu ;) ale to moje zdanie i pewnie masa ludzi się z nim nie zgadza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się z tobą nie zgodzę Nikodem, ponieważ przy długości akwarium 60 cm szyba nie jest aż tak bardzo odkształcona by zniekształcać obraz. No chyba że ktoś patrzy z odległości 2 cm to wtedy bo dłuższym obserwowaniu troszkę bolą oczy;) No ale kto siedzi godzinami z nosem przy szybie (dosłownie)? A i moim zdaniem na te mniejsze akwaria dużo przyjemniej się patrzy z daleka jak są profilowane niż proste;)

Dopiero litraże powyżej 80 cm długości wyglądają dziwnie w profilu ;) ale to moje zdanie i pewnie masa ludzi się z nim nie zgadza ;)

Do profilu mniej wody wejdzie niż do prostego. Miałem kiedyś 20l profil, a proste by było 25l. Strasznie zniekształcało obraz dlatego częściej patrzyłem się z boku. Widziałem też 54l profil ale faktycznie aż tak nie zniekształcało. Ale nie miało pewnie tych 54l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się z tobą nie zgodzę Nikodem, ponieważ przy długości akwarium 60 cm szyba nie jest aż tak bardzo odkształcona by zniekształcać obraz. No chyba że ktoś patrzy z odległości 2 cm to wtedy bo dłuższym obserwowaniu troszkę bolą oczy;)

No czyli chcąc nie chcąc się zgodziłeś ;)

Nawet do fotek makro jest lipa.

 

Również polecam, jak Nikodem, kupno prostego akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest profilowane i takie będzie, kwestia gustu. Jeżeli chodzi o obsadę, podłoże i rodzaj filtracji, to w zasadzie nadal mało wiemy.

Spróbuję zatem filtr kaskadowy np. typu FZN-2, do tego jakieś pielęgniczki i małe stadne. Pytanie czy można połączyć kilka rodzajów pielęgniczek. Na pewno wyglądało by to nieźle. Po raz pierwszy widziałem dziś w sklepie ramirezki w kolorze czerwono pomarańczowym mocno wybarwione w wielkości ok 2,5 - 3cm, które ponoć większe już nie będą; zdaniem sprzedawcy.

Jak bym miał w baniaku ok 4-5 takich małych ramirez? Da radę?

Jeżeli będą pielęgniczki plus drobnica, to czy baniak bez żadnych roślin da radę?

Jaką filtrację wtedy zastosować i jakie podłoże?

Rodzaj kamieni/skał będzie miało znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę o miniaturkach ramirezi. Do takiego baniaka to i tak maksymalnie jedna parka, to ryby terytorialne, zwłaszcza w czasie tarła potrafią zrobić niezły dym w zbiorniku.

Jak chcesz pielęgniczki to jako podłoże daj piach. Korzenie, liście, szyszki olchy. Tak zupełnie bez roślin może być ciężko, dobrze byłoby chociaż pistię na powierzchni dać, dość skutecznie zużywa azotany a przy okazji ogranicza dostęp światła, ryby się nie obrażą za to.

Kaskada FZN może być, dodaj ceramikę/keramzyt do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zależy mi, aby zrobić akwarium bez roślin. Jestem ciekaw czy w takim małym baniaku można to osiągnąć? Jeżeli mówilibyśmy o baniaku 100 litrów wzwyż, sądzę nie było by tu żadnego problemu. Jednak, gdy mówimy o małym baniaku, mało albo wcale jest pomysłów na fajną aranżację w tym stylu.

Może jednak ktoś się znajdzie, kto umiał by doradzić kompletnie. Tzn. jaka obsada, jakie skały/kamienie... Filtracja już ustalona, Kaskada FZN ceramika/keramzyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć kolorowo, to machnij jeszcze świetlówkę np.  AquaGlo 18000K, ładnie będzie stymulowało wybarwienie ryb (i zona będzie happy;-) ). Na czarny żwirek wrzuć jakieś jasne i kolorowe otoczaki(coś takiego jak na zdjęciu). Jeżeli chcesz kolorowo to wpuść gupiki albo harem bojownika, wrzuć korzeń, "obij" go mchem np. Jawajskim a jeżeli ma być totalnie bez roślin to zostaw sam korzeń i będzie fajnie.

post-1464-0-37331600-1376655921_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziemy w dobrym kierunku. Zmiana świetlówki, czarny żwirek. Jednak rybki takie jak gupik mnie nie interesują.

Myślę coś w kierunku:

- ramirezka
- kakadu
- aggasiza 
- trójpręga

- razbora galaxy

- krewetka

 

Oczywiście nie wszystko, tylko wybrana kombinacja. I będę się dalej trzymał - brak roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli idziesz w czarne wody ?

Na kakadu akwarium za małe, moim zdaniem minimum 80x30 powierzchnia dna.

Ja bym rozglądał się za pielęgniczką Borelli, dałbyś je w układzie 1+2.

Jak chcesz ogólnie bez roślin czyt. w toni to ino zostają Ci czarne wody.

 

O takim wystroju Ci ciągle w głowie ?

http://forum.superakwarium.pl/topic/40437-112l-takie-co%C5%9B/?do=findComment&comment=414892

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie zostają BW, moim zdaniem i tak trochę małe na pielęgniczki, zostaw razbory galaxy, bardzo ładnie się prezentują i pływają po całym akwarium, jakieś 15 sztuk do tego krewetki RC i będzie ładnie i kolorowo. Ewentualnie zamiast galaxy daj 1+1/2 prętnika karłowatego, fajne spokojne rybki i  kolorowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduj się Ameryka pd (pilęgniczki) czy Azja (galaxy). Chociaż w teorii masz miejsce na 1+2 Kakadu ale to tyle teoria, są to ryby bardzo! terytorialne i będą się ścigały. Ja bym odpuścił pielęgniczki i został przy Galaxy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie zatem na takie zestawienie:

pielęgniczka kakadu 1+2 szt.

neonek 15 szt.

krewetki red cherry x szt.

 

Filtr kani mini 80

Podłoże w kolorze ciemnym

Kamienie lub skałki w jasnym kolorze

Korzenie plus kokos na dno

 

Ozdoby tak ułożę aby było dużo kryjówek. Pytanie, czy kakadu i krewetki się dogadają oraz jak czy rurę zasysającą od filtra włożyć za tło, aby krewetek nie zasysał, czy jednak przed tłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...