Jump to content
shiva04

[25L] ogolne

Recommended Posts

Witam wszystkich :)

Akwarium zostało zalane 25.07.2013 (więc 3 dni temu). Akwarium jest w trakcie dojrzewania. Jest to moje drugie podejście do akwarystyki więc liczę na wasze rady.

(akwarium profilowane około 25 L)

Informacje ogólne:

filtracja: kaskada aqua nova NF450 wkłady: wata syntetyczna + ceramika

oświetlenie: moduł ecolight 11W + odbłyśnik własnej roboty (naświetlam na razie 5 godzin dziennie)

grzałka: HAILEA CB-8300 50W (jeszcze poza akwarium)
podłoże: ziemia kwiatowa + JBL Manado (ponowne użycie)

Parametry wody:

(mierzone testami paskowymi JBL EasyTest 6in1)

NO3 25 mg/l

NO2 0mg/l

GH między 14 a 21ºd (za późno się zorientowałam, że mamy w kranie tak twardą wodę, podmieniam destylowaną)

KH 6ºd

PH 7,6

temperatura 27º

Rośliny:

część roślin kupowałam w sklepie, a część dostałam od znajomego akwarysty (mam nadzieję, że dobrze zidentyfikowałam ich nazwy) :P

java moss + jakiś inny mech

cryptocoryna parva

alternantera Reineckego (reineka)

anubias niski

strzałka pływająca (chyba, jak coś to poprawiajcie)

limnofila bezszypułkowa

hemianthus micranthemoide (heniek duży)

Ozdoby:

korzeń

tło czarny brystol

Zwierzęta:

-w planach: krewetki RC i Mircorasbora galaxy

-1 krewetka nieznanego pochodzenia przypałętała się w roślinkach, niestety nie mam innego zbiornika więc wpuściłam, mam nadzieję, że wytrwa...

Nawożenie:

nie planuję CO2 - zbyt drogie jak na początek

innego rodzaju nawozów jeszcze nie posiadam, ale liczę, że coś podpowiecie :)

post-8534-0-71431400-1374939148_thumb.jpg

Edited by shiva04

Mi też akwarium( a właściwie przyszł krewetkarium :) ) się podoba. Bardzo ciekawy korzeń, pasuje tu. Jeszcze jak mech się na nim rozrośnie! Dobra robota ;)

Bradzo cioekawie się zapowiada. Pomyśl o jakiś ciekawszych krewetkach ;).

Postawiłam na red cherry bo są najłatwiejsze w hodowli, ale jeszcze nic nie jest przesądzone, może skuszę się na coś innego:)

Postawiłam na red cherry bo są najłatwiejsze w hodowli

To akurat nie do końca prawda, każda neocaridina davidi(niedawno znana jako heteropoda)ma takie same wymagania, więc możesz pomyśleć nad wariantem kolorystycznym. Yellow? Blue Pearl? White Pearl? Orange Sakura? Jakaś odmiana Rili? Czy może trudniej dostępne, czarne czy ciemnobrązowe(schoko?). I jeżeli to ma być krewetkarium i chcesz czerwone krewetki to nie ma co oszczędzać kilka zł i kupić mniej, ale świetnie ubarwione sakury red zamiast zwykłych red cherry.

A akwarium piękne, zazdroszczę korzenia.

Edited by Pewker

To akurat nie do końca prawda, każda neocaridina davidi(niedawno znana jako heteropoda)ma takie same wymagania, więc możesz pomyśleć nad wariantem kolorystycznym

Dobrze wiedzieć:) W takim razie na pewno zdecyduję się na coś ciekawszego :) Lecz na razie do kupna obsady mam trochę czasu zanim zbiornik dojrzeje :) Dziś zaszokowało mnie jak wzrost temperatury na dworze potrafi zadziałać szybko na mały zbiornik :o Dobrze, że nie ma w nim żadnych stworzonek, bo temperatura w akwarium nagle wzrosła do 30 stopni. Jak utrzymujecie stałą temperaturę w małych baniaczkach? Ja powrzucałam trochę kostek lodu, ale to za dużo nie dało. No i jeszcze ten problem z wysokim GH.

Edited by shiva04

Ja bym tu wpuścił blue Tiger :P

Wpuszczenie Tigerów do tak twardej wody to dla nich wyrok śmierci.

Na górze napisałam, że podmieniam destylowaną, co z pewnością po dłuższym czasie obniży skrajne wartości GH. Poważnie rozważam kupno filtra RO, ale takiego do 100 zł. Powinno się i tak zwrócić po jakimś czasie, w szczególności, że 5 litrów dystylowanej widziałam po 7 zł, ale najpierw niech zupka dojrzeje:)

Twardość zawsze można zbić ;)

Dzisiejszy pomiar parametrów wody:

GH spadło do poniżej 14ºd więc jestem na dobrej drodze :)

NO3 wydaje mi się, że wzrosło do 50 mg/l

NO2 ciągle 0 mg/l co jest dosyć dziwne :shock:

Reszta bez zmian. Na niektórych roślinach pojawia się brudny osad. Chyba to są okrzemki... Nie jestem pewna.

Edited by shiva04

Dzisiejszy pomiar parametrów wody:

GH spadło do poniżej 14ºd więc jestem na dobrej drodze :)

NO3 wydaje mi się, że wzrosło do 50 mg/l

NO2 ciągle 0 mg/l co jest dosyć dziwne :shock:

Reszta bez zmian. Na niektórych roślinach pojawia się brudny osad. Chyba to są okrzemki... Nie jestem pewna.

Nie wiem czemu ale u mnie też nigdy nie wzrosło NO2 przy dojrzewaniu. A co do akwa to jest bardzo dobrze, jak się rozrośnie to będzie super.

Witam, dziś zakupiłam testy kropelkowe i już wiem, że mam spory problem :( Przymierzałam się do rozpoczęcia nawożenia solami, ale to pójdzie chyba na dalszy plan, choć rośliny marnieją w oczach z powodu niedoborów. Ale do rzeczy! Parametry wody:

KH 6ºd

Fe <0,5

PH 7,5 albo 8 (to jest dopiero dziwne, bo woda "destylowana", którą podmieniam ma PH 6! zamiast 7)

NO2 <0,01 mg/l

No3 < 0,5 mg/l

PO4 >1,8 mg/l (!!!)

Jak widać NO3 w ogóle nie ma, a PO4 strasznie wysokie. Znam przyczynę: ziemia kwiatowa. Nie doczytałam, że zawiera jakiś tam rozpuszczalny w wodzie nawóz. Poradźcie co mam robić. Szalona podmiana wody? Czy może wywalenie tej ziemi ogrodowej i wszystko od początku? Żałuję, że od razu nie zakupiłam porządnych testów, ale kasy brakowało na nie.

No i oczywiście mam teraz plagę ciemnych glonów, ale myślałam, że to tylko uroki dojrzewania zbiornika. Pomocy :(

Akwarium naprawdę ma potencjał, dobrze prowadzone będzie naprawdę cieszyło oko.

Nie no nie popadaj w skrajności ;) PO4 na poziomie >1,8mg/l to jeszcze nie tragedia. Normalna podmiana + podawanie NO3 i wszystko powoli powinno wracać do normy. Gwałtowne ruchy z reguły przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Czyli nic nie kombinować tylko podmieniać wodę? Bo na razie nie mam jak podać NO3, bo gościu od soli jest na urlopie :P Dodam jakieś foto później, bo to jednak galeria.

Koleżanko wszystko się da :). Lecisz do sklepu, kupujesz Saletrę Potasową mieszasz i podajesz.

Dzięki za odpowiedź Tomek! Będę robić dziś większą podmianę i coś pokombinuję :)

Dodaję nowe zdjęcia.

Na korzeniu umieściłam wgłębkę wodną (w pomarańczowej siateczce na cebulę) i wcześniej przesadziłam anubiasa, bo nie było go widać zza korzenia.

3q7u.jpg

post-8534-0-35312100-1376396413_thumb.jpg Tutaj widać najwięcej tego glonu na korzeniu

post-8534-0-48016400-1376396403_thumb.jpg

post-8534-0-73755400-1376396422_thumb.jpg

post-8534-0-94870100-1376396445_thumb.jpg

Pod koniec sierpnia doszła obsada: 5 Microrasbor galaxy i Krewetki RC. Zwiększenie NO3 i krewetki wyeliminowały okrzemki z korzenia, za to anubias i trawnik ma brązowe plamy, a reineka gnije.

Ostatnie parametry:

Fe 0,8

PO4 1,2

NO3 5

KH 6

PH 7,5

Zwierzęta wydają mi się być zadowolone z warunków w szczególności ryby (odbywają się pierwsze tańce itp), ale co do krewetek mam dużo wątpliwości. Kupiłam 6 krewetek w różnym wieku, z czego największa samica ma ładne kolory, ale inne są dosyć blade. Dwa samce są blade i pływają jak szalone, może czują feromony - ciężko powiedzieć. Postaram się dodać jakieś zdjęcia w najbliższym czasie, ale mam problemy z uchwyceniem zwierząt przez to, że tak szybko pływają, a także przez krzywiznę przedniej szyby.

Jeszcze jedno pytanie co do tej reinecki. Da się ją jakoś uratować, czy raczej wyciąć i posadzić coś innego?\

post-8534-0-25702800-1378650647_thumb.jpgpost-8534-0-17181900-1378650656_thumb.jpgpost-8534-0-38139800-1378650661_thumb.jpgpost-8534-0-36197400-1378650665_thumb.jpgpost-8534-0-71732200-1378650670_thumb.jpgpost-8534-0-21894600-1378650675_thumb.jpgpost-8534-0-08871300-1378650679_thumb.jpg

Edited by shiva04