Skocz do zawartości

Moje pierwsze BW.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamiar urządzić sobie akwarium, które będzie miało herbacianą wodę.

Dodam że zbiornik ma 25l, standardowe wymiary.

Jednak mam kilka pytań.

 

1. Moja woda w kranie ma ph bliskie 8. Da się je zbić tak do ok.6 samymi szyszkami, liśćmi dębu i korzeniem?

2. Jeśli się da to jak utrzymać tak niskie ph przez cały czas? Nie wchodzi tu w grę filtr RO.

3. Jakie zastosować podłoże?

4. Czy zamiast korzeni można dać suche gałązki wierzby?

5. Jakie ryby proponujecie? Myślałem nad bojownikiem jednak nie bardzo mi się podoba. Razbory bym wolał :D

6. Chciałbym jakąś roślinkę, która będzie miała duże liście. Posadzić ją gdzieś w rogu z tyłu. Oświetlenie to na_razie 11W, czyli wychodzi 0,44 W/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 - nie. Musisz zainwestować w filtr RO lub/ i zrobić armatkę torfową
ad.2 - Jeżeli nie wchodzi w grę filtr RO to szczerze mówiąc pozostaje Ci torf pod piachem i w/w armatka. Przy czym nie idzie dać gwarancji, że uzyskasz niższe PH aniżeli 7.0

ad.3 - Piach, Piach i tylko i wyłącznie piach. Musi posiadać Atest PZH i należy sprawdzić go zalewając wodą destylowaną  (test z octem nie jest pewny) i mierząc parametry po parunastu godzinach.

ad.4 - Możesz

ad.5 - No to widzę, że chcesz Azjatyckie BW - zaproponowałbym coś, ale masz po prostu za mały zbiornik. Możesz połasić się wyłącznie o hodowlanego bojka + krewetki. Nic innego nie wejdzie, a zwłaszcza stadne razbory.

ad.6 - Cryptocoryne - duży wybór. W 25L to wiekszosc zwartek bedzie "dużymi" roślinami więc sie nie przejmuj.
 

Edytowane przez Pley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać pod podłoże torf, powinien trochę stabilizować pH, a wodę do podmian przepuszczać przez kolumnę torfową (przy okazji zabarwienia złapie).

Jako podłoże piach.

Wierzba mogła by być.

Daj ławicę jakichś boraras, myślę że 10 szt byłoby ok (sam właśnie sprawiłem sobie do takiego zbiornika 6 szt i mają sporo luzu). Bardzo fajne, aktywne rybki.

Światła to masz dość, nawet moduł 9W by wystarczył. Roślina o dużych liściach pomniejszy Ci optycznie zbiornik. W takim zbiorniku to nawet kryptokoryna wendtii wygląda na dużą ;).

 

E: Widzę że z kolegą Pley'em w większości się zgadzamy ;)

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli chodzi o torf pod piach to może być taki z zoologicznego dla pająków itp?

2. Jeśli chodzi o armatkę torfową to jaki to koszt? Możecie mi przybliżyć nieco o co w tym chodzi?

 

Ps. Jak utrzymać cały czas herbaciany kolor?

Edytowane przez dkonrad23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli chodzi o torf pod piach to może być taki z zoologicznego dla pająków itp?

2. Jeśli chodzi o armatkę torfową to jaki to koszt? Możecie mi przybliżyć nieco o co w tym chodzi?

 

Ps. Jak utrzymać cały czas herbaciany kolor?

Torf to zwykły ogrodniczy bez nawozów. Koszt armatki zależy od tego, jak dobrze będzie zrobiona. W 50zł się zmieścisz robiąc bardzo dobrą, wręcz professionalną. Przybliż sobie sam, jest dziesiatki tematów na różnych forach. Poczytaj, zobacz pomysły ludzi.

Ja bym jednak nie szedł w armatkę przy takim wysokim PH.

Edytowane przez ArMasteR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź.

Myślę, nad tymi Razborami Borleańskimi ( czy jakoś tak) :D

Czy te ryby jest łatwo dostać? Jaka średnio cena ich jest?

 

 

Nawet jesli nie uda mi się zbić Ph do pożądanego, to i tak moim zdaniem nie zaszkodzi to rybom. Wiadomo, że ryba, która wcześniej żyła w swojej ojczystej wodzie będzie się żle czuć w takiej ze złymi parametrami. Ale większość jest już od urodzenia w niewoli i nie ma tam takich warunków, jak w rzece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej w pierwszym lepszym zoologu możesz ich nie znaleźć. Ale na allegro są, jest oferta z Poznania za 2,50/szt, z Warszawy (nie wiedzieć czemu jako microrasbora nana) za 5zł. W Diskusie mieli cenę 4zł (tylko ryb nie mieli).

Przeżyć pewnie przeżyją (te co kupiłem trzymane były na kranówie, a ta stołeczna do mięciutkich nie należy), ale może Cię ominąć wiele ciekawych zachowań, które mogą wykazać w sprzyjających warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 


Nawet jesli nie uda mi się zbić Ph do pożądanego, to i tak moim zdaniem nie zaszkodzi to rybom. Wiadomo, że ryba, która wcześniej żyła w swojej ojczystej wodzie będzie się żle czuć w takiej ze złymi parametrami. Ale większość jest już od urodzenia w niewoli i nie ma tam takich warunków, jak w rzece.



To już jest herezja. Ryby maja takie same wymagania żywieniowe jak i pod wzgledem parametrów. Nie ważne, czy to ryba dzika, piąte pokolenie po dzikich rybach czy nawet XXX pokolenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej w pierwszym lepszym zoologu możesz ich nie znaleźć. Ale na allegro są, jest oferta z Poznania za 2,50/szt, z Warszawy (nie wiedzieć czemu jako microrasbora nana) za 5zł. W Diskusie mieli cenę 4zł (tylko ryb nie mieli).

 

No tak są po 2.50zł, ale trzeba zamówić towar z min. 50 zł. i to jest problem. Nie wiecie czy sprzedawcy w zoologicznym sprowadzają ryby na życzenie?

 

Hmm... A galaxy by nie były do tych 25l ?

Edytowane przez dkonrad23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To już jest herezja. Ryby maja takie same wymagania żywieniowe jak i pod wzgledem parametrów. Nie ważne, czy to ryba dzika, piąte pokolenie po dzikich rybach czy nawet XXX pokolenie.

Nie ma sensu Rafał, ten człowiek już na starcie zignorował wszelkie argumenty.

Niech się dzieje wola Boża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu Rafał, ten człowiek już na starcie zignorował wszelkie argumenty.

Niech się dzieje wola Boża.

Jezu ludzie wy naprawde nie rozumiecie, że nie każdy ma pieniądze na filtry Ro, armatki torfowe i sprowadzanie ryb po 70 zł?

Nie jestem dorosły i nie mam swojej pracy. Może wasi rodzice dawali wam na każde gówienko, które chcieliście, ale nie każdego na to stać.

Dlatego pytam co zrobić, żeby tym rybom było jak najlepiej bez tych wszystkich wydatków  :-x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś poczytał dokładnie to co Ci napisaliśmy to byś wiedział że na filtr RO nikt Cię nie namawiał, bo raz, to koszt spory, dwa, do 25 litrów bezsensowny. Poza tym koszt armatki jest niski: torf, kawałek rury, jakieś rajstopy i masz armatkę, która do BW jest 100x lepsza niż filtr RO. Czy tak ciężko trochę się wysilić? Ahr zaproponował Ci rybki po 2,5 zł za sztukę, to tak takie to tylko chyba jeszcze gupiki są. Czego jeszcze oczekujesz? Że przyjedziemy i wszystko Ci położymy na biurku? Weź się człowieczku zastanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kiedy jestem zainteresowany akwarystyką pracowałem by zarobić na to, na czym mi zależało. W wieku 14lat latałem z ulotkami i zakładałem kolejne akwaria, da się?

Dunay, armatka nie jest lepsza od RO bo jest jeszcze coś takiego jak przewodność wody. :).
Najlepsze połączenie to armatka + RO, ale jak ktoś nie chce kupić ani tego ani tego, to pozostaje dać dużo torfu pod podłoże lub zrezygnować z tego hobby.

Konrad, ja nie wiem czemu tłumaczysz się, że rodzice Ci nie dawali pieniędzy. Jak dla mnie to akurat normalna, zdrowa sytuacja. Jeżeli masz już hobby, to pracuj na nie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź.

 

 

 

 

attachicon.gif2013-03-20-002.jpg

 

tylko pamiętaj, że jedyny torf jaki się do tego nadaje to nieodkwaszony i bez dodatków.
zwykły kwaśny torf.


 

 

 

Właśnie o takie coś mi chodziło. Dzięki!

Rozumie, że jak tą butlekę u góry wypełnie torfem, to potem tam nalać do niej wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu ludzie wy naprawde nie rozumiecie, że nie każdy ma pieniądze na filtry Ro, armatki torfowe i sprowadzanie ryb po 70 zł?

Nie jestem dorosły i nie mam swojej pracy. Może wasi rodzice dawali wam na każde gówienko, które chcieliście, ale nie każdego na to stać.

Dlatego pytam co zrobić, żeby tym rybom było jak najlepiej bez tych wszystkich wydatków  :-x

Tak się składa, ze mam niecałe 17 lat, od 5 lat prawie każde pieniądze co dostaje, wydaje na akwarystykę. Mam 3 akwaria, mam RO. Mi rodzice nigdy nic nie kupili. Sam na wszystko zarobiłem, zbierałem pieniądze miesiącami. Więc mi nie płacz, że nie masz forsy. trzeba przycisnąć kotka, i się znajdzie.

PS. W ph 8 to możesz tanganikę zrobić a nie BW.

Nie zrobisz BW z takim ph, BW to nie tylko brązowy kolor wody. Tutaj musi się zgadzać wiele czynników, żebys mógł to nazwać BW. Jako pierwsze, to parametry wody, nie kolor.

Zrób armatkę, przepuść wodę nawet dwa razy przez armatkę jak będzie trzeba. Jak sie nie ma pieniędzy, to trzeba miec pomysły.

 

Edytowane przez ArMasteR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...