Skocz do zawartości

Akwaria Low-tech i HT


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Różnica jest znaczna. LT jest bardziej dla leniwych gdyż ogranicza się ilośc podmian wody. Jest równierz tańsza gdyż nie potrzebujemy w takim akwarium specjalistycznego sprzętu,brak naworzenia. Podłoże stanowi ziemia ogrodowa zasypana żwirem. HT-to profesjonalne sprzęty np.potrzeba dawkować CO2 , nawozić i dobrze doświetlać lepiej gdyż często standardowe oświetlenie nie wystarcza. Dla początkujących lepsze chyba LT.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoje pytanie jest prosta odpowiedź - LT. Czego tu nie wiedzieć. Skoro poczytałeś to chyba powinno ci się rozjaśnić. Low Tech - niska technologia: mało zabiegów, zbiornik rządzi się swoimi prawami, ty tylko zalewasz, czyścisz kiedy trzeba, rzadko podmieniasz wodę, nie dbasz o nawożenie, zapewniasz tylko wymagane minimum oświetlenia dla swoich roślin, filtracja z racji konieczności posiadania na starcie dużej ilości roślin nie musi być jakaś super. Środowisko w zbiorniku powoli się rozkręca i z czasem wyglądem może dorównywać niejednemu HT :) Tylko rośliny trzeba umieć dobrać, odpowiednio zbilansować faunę i florę żeby się nawzajem wspomagały tu głównie ryby są źródłem nawożenia, a podłoże i rośliny filtracją.

HT to już spory wydatek, bo musisz podłączyć niezbędne sprzęty które mają zbiornik utrzymywać w równowadze, trzeba nawozić i sprawdzać ciągle parametry wody, mocno doświetlać, ale człowiek może już pozwolić sobie na hodowlę wymagających roślin. Ich wzrost jest intensywny, bo sztucznie wspomagany nie czekasz długo aż baniak "zaskoczy" jak w przypadku LT.

Wg mnie LT to odpowiedni pomysł na zbiornik dla osób leniwszych i oszczędniejszych. Żebyś tylko jakiejś gafy nie popełnił przed założeniem - dużo czytaj na ten temat. 

Edytowane przez mcda-p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie, ale te LT to jest popularny zbiornik, Ci co mają na forum to większość LT , bo mało o nich słyszałem. O jaki gafach mówisz ?

 

LT jest tu trochę, ale na pewno nie większość, większość jest tu zbiorników zwykłych.

Co do twojego pytania:

Gafy popełnione przy założeniu procentują z czasem jak zbiornik dojrzewa. A ponieważ nie można za bardzo w niego ingerować, należy zawczasu wszystko przemyśleć. Jakie rośliny wybrać, jaką ilość wsadzić i na jakich stanowiskach. Ponieważ ziemia jest pod żwirem ewentualne przesadzanie ich po zalaniu zbiornika może spowodować że wszystko z pod spodu wypłynie. Ziemi musi być konkretna ilość. No dużo by tego wymieniać. Na pewno odradzam zakładania takiego zbiornika bez wcześniejszego planu. Informacje na ten temat są w sieci, więc dużo czytaj to ci się sytuacja rozjaśni.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...