Skocz do zawartości

parametry i nawożenie w nowym akwa


monix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie parametrów wody i nawożenia w nowym akwarium. Na początek kilka inf. o akwa:

- Akwarium towarzystkie zalane 03.07.13

- 112l (80x35x40 proste)

- Podłoże: Aquabasis plus + Manado

- Filtr: Eheim 2213 (250) plus

- Oświetlenie: 2x24 Aquarelle + PHILIPS 865

                          1x18 PHILIPS 965

- czas świecenia od 04.07 do 10.07- 5,5h

                         od 11.07 - 6,5h

- rośliny: Anubias nana mini, Bacopa caroliniana, Rogatek, Cryptocoryne spiralis, Cryptocoryne wendtii Tropica, Microsorium pteropus Trident, Hydrocotyle leucocephala, Nurzaniec

- ryby brak

 

Po tygodniu testy wskazały następujące wartości:

No3, No2, Po4, Fe = 0

Ph=7,8

Kh=6

 

Od 10.07 zaczęłam podawać potas K2SO4  (wg producenta jedno naciśniecie pompki zwiększa stężenie K o 0,50 ppm/ 100 litrów wody w akwarium, dzienna dawka powinna wynosić 3 naciśnięcia, ale ja podaje na razie po jednym naciśnięciu) wczoraj podałam również SYMFONIA + K + Fe również jedno naciśniecie pompki (zgodnie z zaleceniem producenta).

No i teraz moje pytanie czy dobrze robie, że zaczęłam podawać mikro i SYMFONIĘ? Czy mogę zacząć podawać makro skoro No3, No2, Po4, Fe = 0 , co w ogóle sądzicie o tych parametrach?

Nie chciałabym robić reklamy, nie o to mi chodzi ale będę stosować taki nawóz makro http://www.akwarium-net.pl/makro-500-ml-p-800.html

dodam jeszcze, że za niedługo dojdzie butla CO2 muszę tylko zamówić elektrozawór bo mi się popsuł.

Z góry dziękuje za dobre rady.

Edytowane przez monix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lałbym gotowej mieszanki makro, ponieważ nie będzie możliwości korekty parametrów. W swoim akwarium leję bardzo dużo NO3, a prawie wcale PO4. Korzystając z soli mam taką możliwość, przy gotowcu miałbym bardzo wysokie stężenie PO4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No i teraz moje pytanie czy dobrze robie, że zaczęłam podawać mikro i SYMFONIĘ?

Nie. Licz się z wysypem zielenic (może zacząć się od zielonego pyłu na szybach).

 

 

 

Czy mogę zacząć podawać makro skoro No3, No2, Po4, Fe = 0

Powinnaś to zrobić pierwsze.

 

 

 

No3, No2, Po4, Fe = 0 , co w ogóle sądzicie o tych parametrach?

Rośliny głodują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

Muszę przyznać, że trochę sie już pogubiłam z tym nawożeniem.

Mapet czyli powinnam odstawić teraz potas i symfonię i zacząć podawać samo makro tak? producent pisze żeby dozować 3 naciśniecia pompki, to może zacznę od 1? po jakim czasie zrobić ponowne testy?

Sevek pewnie masz rację, że nie powinnam podawać gotowca, ale mimo wszytsko będę próbować skoro już go mam (koleżanka mi go poleciła u niej po tym nawozie roślinki bardzo ładnie rosną i nie ma glonów) posiadam też końcówkę nawozów easy life więc jak czegoś będzie za mało to będę korygować (mam nadzieję, że nie nabawię się przy tym wszytskim żadnych glonów bo to wszystko jest jakies skomplikowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas to też makro. Od niego i od węgla zaczyna się nawożenie.

Resztę pierwiastków podajesz jak zaczyna być widać braki. Lub po testach widać, że roślinki ruszyły i pobierają fosfor i azot wtedy wyrównujesz te, których brakuje (stosunek 10:1).

Mikro podaje się, jakiś czas po starcie, gdy akwarium dojrzeje i rośliny pobiorą to co pozostało po zalaniu akwa i zostało wypłukane z podłoża jak i było w wodzie z zalania. Braki mikro są zwykle widoczne na roślinach łodygowych, gdy zaczynają wypuszczać dodatkowe korzenie w toni wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...