Skocz do zawartości

[200l] Roślinne


przemoc1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie zakładania mojego drugiego akwarium, docelowo roślinnego :) W następnym tygodniu zostanie zalane wodą.

 

Akwarium 100x40x50
Podłoże

24l Aquatic Nature Pro Soil + piasek kwarcowy na "rzeczkę" między kamieniami
Dekoracje
Korzenie Aqua Art Red Moor Wood (około  1,5 kg)
Kamienie Scenery Stone (9 kg)
Oświetlenie
belka z 4 świetlówkami t5 (39w):
2x Philips Aquarelle
2x Sylvania Grolux

Filtracja

JBL Cristal Profi 1501

Grzałka

EHEIM 150W
CO2

butla (1,5 kg)

Rośliny
Jeszcze nie wybrane, raczej ogarniczę sie do kilku gatunków (4-5) i postaram się nimi obsadzić cały zbiornik.

Myślałem nad:
Rotala Macrandra (na prawo od większego korzenia)
Rotala Vietnam (na lewo)
Pogostemon Erectus (wyrastający między odnogami korzenia)
Taiwan Moss(na mniejszym korzeniu)

 

Zwierzęta

Póki co nie mam pojęcia. Też czekam na jakieś rady. Na pewno chciałbym krewetki Amano, które potencjalnie mogłyby zjadać glony :D. Myślałem jeszcze, żeby dorzucić około 20 neonów innesa, ale czekam na propozycje

 

Póki co wsypałem dwa worki Pro Soil, czyli 16 litrów, trzeci wsypię zaraz przed zalaniem, żeby przysypać trochę korzenie, które teraz się moczą. Między tymi kamieniami ma być "rzeczka" zrobiona z białego piasku kwarcowego. Zobaczymy jak wyjdzie :D Kolejne zdjęcia wrzucę we wtorek / w środę, kiedy dojdą roślinki. Czekam na jakieś pomysły i propozycje. :)

 

7ccc.jpg[/img]
 
a63m.jpg
 
 

 

Edytowane przez przemoc1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia, to w poprzednim akwarium miałem dokładnie tą samą belkę i światło włączało się o 11 (2 świetlówki), o 14 dochodziły kolejne dwie (świeciły się przez 4 godziny) i o 18 wyłączały się dwie, a pozostałe dwie świeciły się do 21. Myślałem, żeby zastosować ten sam schemat w tym akwarium. Czyli te 4 świetlówki w sumie świecą sie przez 4 godziny.

Tą folię widziałem w akwarium w sklepie akwarystycznym, to akwarium stoi tam od 2 miesięcy i nie widziałem, żeby coś się mieszało :D

Edytowane przez przemoc1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Akwarium zapowiada się bardzo fajnie, mam identyczny litraż, polecam neony, bardzo dobrze się prezentują w ilości 40-60 sztuk. Osobiście nie próbowałem twojej metodyki oświetlenia, przy starcie jak odpaliłem podobną do twojej ilość W/litr to miałem wysyp krasnorostów, na razie spasowałem. Polecam na początku gdy wejdą pierwsze rośliny stopniowo zwiększać oświetlenie oraz trzymać odpowiedni stosunek PO4 do NO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Akwarium zapowiada się bardzo fajnie, mam identyczny litraż, polecam neony, bardzo dobrze się prezentują w ilości 40-60 sztuk.

To, że w swoim akwa robisz co chcesz to jeszcze potrafię zrozumieć, ale...

miałeś jasno i wyraźnie wytłumaczone w swoim temacie, że neony to zły wybór do takiego światła, więc nie polecaj ich bo to błąd.

 

Do autora tematu-aranż zapowiada się całkiem ciekawie, ale dostosuj ryby do warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że na tym forum panuję tylko jedno zdanie.. bez komentarza, koleś najlepiej mnie jeszcze zbanuj itd.. LOL

 

Szkoda mojego czasu, nie zamierzam przykładać się do zdemolowania tematu autorowi, więc kończę tę bez sensu konwersację.

 

Życzę udanego zbiornika.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że na tym forum panuję tylko jedno zdanie.. bez komentarza, koleś najlepiej mnie jeszcze zbanuj itd.. LOL

 

Myślę, że jak by Twoje było słuszne to było by wzorem i nie tylko tutaj, a na razie... czytaj, ucz się i obserwuj swoje ryby.

A za drugą część zdania faktycznie rozstaniemy się na jakiś czas-koleś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie co sądzicie o 20 x Razbora Galaxy?
Trochę poczytałem, że nie mają dużych wymagań, więc to światło nie powinno być przeszkodą. Lubią też ciemne podłoże i kryjówki, które można np. znaleźć pod korzeniem, między kamieniami czy nawet między roślinami, jak się rozrosną. Tylko zastanawiam się, jak będą żyły z krewetkami Amano :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zapowiada sie fajnie. Mam doświadczenie z takimi ścieżkami. I faktem jest, że za jakis czas już tak ładnie nie bedzie, ale wszytsko da się załatwić :) za kilka tygodni trzeba będzie wężykiem zebrać górna warstwę piasku wymieszać lekko pozostały piasek, by nie tworzyły sie strefy beztlenowe. i dołożyć górną warste nowego piasku. Wbrew pozorom operacja jest prosta. Pozdrawiam

 

 

 

//Pisownia. Zapoznaj się z regulaminem.

 

Nantai

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc roślinki posadzone, akwarium zalane. 
Ostatecznie posadziłem:
Rotala Vietnam

Rotala Macrandra Red
Pogostemon Erectus

Hemianthus Callitrichoides
Taiwan Moss(na korzeniach) 

+ jedna roślinka, której nazwy nie znam

mianowicie:
post-7044-0-12407800-1374095648_thumb.jpg

Parametry wody: 

Temperatura 25 st C
CO2 25 mg/l
NO3 50 mg/l (mam nadzieję, że spadnie)
PO4 0 mg/l
NO2 0 mg/l

GH 4d
KH 3d
pH 6

Świecę 4 świetlówkami od 12:30 do 18, co dwa tygodnie będę wydłużał czas. 

 

post-7044-0-75848900-1374095503_thumb.jpgpost-7044-0-81936400-1374095589_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadziłem ją na korzeń, ale mam jeszcze jedno pytanko. 

Mam coś zrobić z tym PO4? Sprzedawca w sklepie coś mówił, że stosunek powinien być 1:5 (PO4 do NO3), bo inaczej będą problemy z glonami. Problem w tym, że nigdzie w internecie nie mogę znaleźć potwierdzenia tej "teorii". Więc może ktoś bardziej doświadczony mi powie :)
Mam zwiększyć PO4 czy najpierw czekać, aż akwarium "dojrzeje"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam zwiększyć PO4 czy najpierw czekać, aż akwarium "dojrzeje"?

Nie kombinuj za dużo z PO4 na ProSoilu. Lej wyliczone dawki i nic więcej jak nie chcesz się sinic nabawić. Sam dążyłem do osiągnięcia PO4 na poziomie 1mg/l i nigdy mi się nie udało i wszystko znikało w podłożu. Po czasie wyskoczą sinicę. Walczę z nimi u siebie od 2 miesięcy i dopiero wychodzę na prostą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

post-7044-0-23592300-1375374809_thumb.jpgpost-7044-0-78904200-1375375299_thumb.jpg

Wpuściłem już pierwsze rybki. Narazie mam:

 

15 x Razbora Klinowa (docelowo ma być 30) 

1+1 Pięlegnica Ramireza 

2 x Amano (zamówiłem 10, ale gratulacje dla Poczty Polskiej za dostarczanie paczki priorytetowej przez 4 dni), dokupię pewnie, ale tym razem u sprzedawcy, który wysyła kurierem.

 

i tymczasowo

5 x Neon Innesa (pozostałość po starym akwarium) 
2 x Kosiarka (też po starym akwarium) 

 

 

Co do obsady to docelowo chciałbym około 30xRazbora Galaxy, parkę Ramirezów i około 30 Amano, muszę się pozbyć Neonów, może zamienię w sklepie na Razbory. A kosiarki strasznie rozwalają podłoże, więc też coś muszę z nimi zrobić. 
Mam jeszcze drobny problem z roślinami, mianowicie pogomstemon erectus bardzo powoli rośnie (od dwóch tygodni około 1 cm), przeczytałem, że tak się dzieje, jak nie ma makro, a nie wiem czy już zacząć podawać makro, bo rotale rosną bardzo ładnie i szybko.
I jeszcze coś się z heńkiem dzieje. Listki robią się żółte i odpadają. Podaję potas, połowa zalecanej dawki na początek, więc nie wiem, co jest tą przyczyną. 

 

Parametry

NO3 - między 10 a 25 (zainwestuję w jakieś kropelkowe, bo paski od jbl kiepskie są)
NO2 - 0 mg/l 

PO4 - 0 mg/l

GH - między 4d a 7d
KH - między 3d a 6d

pH - 6,8 

temp - 25 st C 

 

 

tutaj zdjęcie heńka (jakość okropna - wiem, ale nie mam nic lepszego niż telefon) : 

post-7044-0-02036400-1375375117_thumb.jpg
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zapowiada się naprawdę fajnie. PO4-0 i jest to znak że czas zacząć nawozić. Tak jak zostało zauważone przez S'Sayan nie ma co za dużo kombinować tylko lać wyliczone dawki. Jedyny problem z tym podłożem miałem gdy zaczynałem podawać regularnie Mikro, teraz robię to sporadycznie a akwarium ma się naprawdę dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...