Jump to content

Pielęgnice dwuplamiste i pielęgnice zebry.


LABIATUM
 Share

Recommended Posts

Siemka, od 5-6 lat mam akwarium 350l, dużo rybek tam pływało, ale już nabrałem większego doświadczenia po wszystkich przejściach, w tej chwili mam tam:

 

- Pielęgnice czekoladową 30 cm 

 

- Pielęgnice severum 20 cm 

 

- 2 srebrne dolary  duże

 

- 2 pielęgnice dwuplamiste parka, często już mi składały ikrę

 

-2 gurami dwuplamiste wiem wiem pielęgnice i gurami ,ale strasznie mi się podobają.

 

Miałbym zamiar dokupić 10 pielęgnic zebr, czy to dobry pomysł ? Wiem znam się na pielęgnicach, zebry w swojej wadze pokonają każdego, jedynie mam pytanie - czy nie zrobiły by krzywdy moim dolarom i dwuplamiastym?  

 

Srebrne dolary są potężne nikt nie dotyka w zbiorniku no może czekoladowa :)

 

Co do dwuplamistych samiec jest też już dosyć duży mam go prawie 8 lat ma z jakieś 10-12 cm ale samica jest malusieńka a 5-6 cm.

 

Sądzę że gurami miałoby przesrane choć u mnie tylko dwulamiste je od czasu do czasu przegonią.

 

W akwarium mam dużo różnych kryjówek korzeni jaskiń dawniej severum i czekoladowa je używały tera są po_prostu za duże , a więc chce coś nowego dokupić proszę pomóżcie mi będę wdzięczny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Luna: Nie musisz krzyczeć.

Na forum wymagana jest poprawna pisownia.

Edited by Luna
Pisownia.
Link to comment
Share on other sites

Zacznijmy od podania wymiarów zbiornika.

Ale na wstępie mogę Ci powiedzieć, że jeżeli masz duże doświadczenie w pielęgnicach, to już dawno powinieneś stwierdzić, że Twoja obsada jest koszmarna.

Mieszanie Azji, Afryki Zachodniej, Ameryki Południowej z zamiarem dorzucenia ryb z Ameryki Centralnej... Ogranicz się i poczytaj o wymaganiach swoich ryb.

Ryb (gatunków) jest za dużo, ale dopiero po podaniu wymiarów akwarium możemy zacząć myśleć co dalej.

 

Link to comment
Share on other sites

Akwarium ma 150cm-70cm-50cm właśnie mierzyłem, wiem wiem o tym od zawsze myślałem, że z Afryki są tylko pielęgnice malawi i tanganika, dopiero parę lat temu ogarnąłem że dwuplamiste też są z Afryki :/

 

Co do gurami wiem, też nie lubię mieszać Azji z Ameryką ,ale przeniosłem je z mniejszego mojego łagodniejszego zbiornika do tego większego żeby miały więcej miejsca do pływania, zawsze mogę je przerzucić do 90 litrowego :)

 

Ale nie pisz mi nic "obsada koszmarna" lub coś w tym stylu, prosiłem o pomoc i pomysły, nie zachęca mnie odpowiedź twoja obsada jest koszmarna ... Nie chcę się rozpisywać ,ale napiszę ci tylko tyle - byłem ostatnio w Australi w pracy, w weekendy jeździłem nad jezioro w którym pływały pielęgnice amerykańskie malawi tanganika i dużo innych ryb których nie powinno tam być, takie zjawiska są tam na porządku dziennym, ryby nie mają żadnych chorób , normalnie żyją tam i się rozwijają .

Link to comment
Share on other sites

Pley dobrze napisał. Masz źle dobraną obsadę a poza tym Twoje akwarium wcale nie jest takie duże aby dorzucać tam kolejne pielęgnice, które są rybami jednak terytorialnymi. Poczytaj o wymaganiach swoich ryb a sam zobaczysz, że mają one całkiem odmienne potrzeby. Akwarystyka to taka pasja, której celem powinno być zapewnienie żywym organizmom jak najlepszych warunków a nie tylko dbanie o to, aby było na co popatrzeć. To żywe ryby, pamiętaj o tym. Polecam też poznanie prawidłowych, łacińskich nazw swoich ryb. Znajdziesz o nich dużo więcej informacji szukając właśnie po łacińskich nazwach.

Piszesz też, że gdzieś tam inni ryby wrzucają mieszając biotopy a ryby te żyją i nie chorują... Wiesz, trzeba równać chyba do lepszych a nie do gorszych ;) Bo piszesz na zasadzie: a kolega głupi to ja też mogę. Tak dla przykładu, jak lwa wypuścisz do naszego lasu, to pewnie też sobie jakoś poradzi i będzie żył, tyle że na bank dobrze mu nie będzie..

Jak poczytasz o swoich rybach, zdecyduj się na jakiś konkretny biotop, sprawdź jakie masz parametry wody i napisz. Wtedy pomyślimy co sensownego można u Ciebie zrobić.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Miałbym zamiar dokupić 10 pielęgnic zebr czy to dobry pomysł ?

 

 

Zdecydowanie nie! Po pierwsze to nie jest stadna rybka, po drugie strasznie terytorialna. 10 szt do 'czystego' akwa było by przegięciem, a gdzie dopiero przy takiej obsadzie. 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli nie potrafisz przyjąć krytyki to czego oczekujesz od nas? Poklepywania po pleckach?

Obsada jest koszmarna i to trzeba powiedzieć, a nie przechodzić obok tego obojętnie.

Twój baniak jest na styk na parkę H. temporalis, jeżeli to o nich mówisz "czekoladowa" (co jest błędem, bo prawdziwa P. czekoladowa to H. coryphaenoides) i ew. można do nich dodać jakąś parkę/ harem średniej wielkości akar. I to już jest naprawdę maksimum...

Severumów nie masz, a H. efasciatus - Pielęgnice plamooką. W odróżnieniu od severum nie są gębaczami. Spokojnie urosną jeszcze z ponad 5cm i jeżeli na nich Ci zależy to musisz zrezygnować z "czekoladowych".

"Silver dolary" to są ryby stadne- albo kompletujesz stadko i rezygnujesz z większości ryb, albo należałoby się z nimi pożegnać.

Niektóre gatunki by mogły ze sobą współgrać jeżeli chodzi o parametry, ale ten zbiornik to też nie jest gigant i nie ma w nim miejsca na tyle gatunków. Tym bardziej, że nie są to małe rybki.

Mei wytłumaczyła resztę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...