Skocz do zawartości

Dobór oświetlenia pod statecznik elek. Osram qt-fit8 2x36W


rafesor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Wiem, że jest tu paru speców od oświetlenia i elektryki, więc zanim coś napsuję to się zapytam.

 

Jakiś czas temu oświetlenie akwarium zaczęło nieprzyjemnie migotać. Wymiana świetlówek na nowe wraz ze starterami nie pomogła. Postanowiłem zajrzeć pod pokrywę i znalazłem tam takie cudo:

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/zdjecia/statecznik_magnetyczny_t8_(30w)-i-13689-1-2000.jpg

Po "ludzkiemu" statecznik magnetyczny 30W. W obwodzie podpięte były dwa startery i dwie świetlówki T8 18W/60cm w układzie szeregowym, co daje sumarycznie 36W. Czyli po mojemu statecznik był przeciążony. Pokrywa to standard wromak.

Postanowiłem wymienić ten statecznik na elektroniczny z zapasem mocy Osram qt-fit8 2x36W. Wszystko podłączyłem i działa jak należy. Świeci, nie mruga i jest cacy. Jest tylko jedno "ale"...

Po zainteresowaniu się tematem oświetlania akwarium, nie jak mi nie wychodzi, żeby 2xT8 20W[600mm] wystarczyły na akwarium 100L (no chyba że jestem w błędzie). Obecnie moje oświetlenie to:

Przód: HAGEN FloraGLO t8-20W [610mm] (2800K)

Tył: HAGEN SunGLO t8-20W [610mm] (4200K)

Pytanie jest takie, czy do tego statecznika można podpiąć jeszcze oświetlenie w układzie 2x2T8 (powiedzmy te dwie krótsze (np 15W). W rezultacie otrzymałbym układ 2x(20W+15W) czyli w zakresie pracy statecznika. 

Jak podpinać, szeregowo (dwie żarówki w jednym obwodzie), czy bezpośrednio do statecznika (każda żarówka na swoim obwodzie). Jakie oprawy dobrać, w chwili obecnej mam oprawy hermetyczne, czy bryzgoszczelne wystarczą (świetlówki są jakieś 5-8cm nad taflą wody).

A może temat sobie na razie podarować i spróbować z odbłyśnikami?

Za wstrzymaniem się od większych zmian przemawia fakt, iż w planach mam przemeblowanie pokoju (w przeciągu miesiąca), a następnie (2-3mcy), budowę nowej szafki pod zbiornik, no i budowę nowego zbiornika (po amerykancku, z akrylu będzie). Będzie też nowa pokrywa DIY i oświetlenie LED. Całość jest na razie planowana, rozrysowywana i wyliczana.

Niemniej jednak pytanie pozostaje pytaniem, czy można tak połączyć świetlówki na tym stateczniku, czy byłby wymagany nowy statecznik.

Pozdrawiam.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowy nie dam czy można podpinać dwie świetlówki o różnych mocach jako jedną ale o takich samych mocach na pewno się da.

Podłączasz szeregowo i sumujesz moce tzn. jedna świetlówka 20W + świetlówka 15W = 35W więc pasuje do statecznika. 

Podłączasz to w ten sposób:

24_1253077009.jpg

 

Powinno działać i postaraj się kupić startery 4-22. 

Co złego się stanie to nie ja.  :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ale widzę, że przedstawiłeś schemat dla statecznika magnetycznego (na starterach). Ja już zdążyłem wymienić statecznik na elektroniczny OSRAM qt Fit-8 2x36W. Dwie świetlówki miałem podłączone pod stary statecznik magnetyczny właśnie szeregowo (co prawda o tych samych mocach) i właśnie tam miałem startery w takim układzie, ale jakie startery, zabij nie pamiętam.

Dlatego się właśnie pytałem, czy pod elektroniczny mogę podłączyć tak samo (szeregowo), czy świetlówki mogą być o różnych mocach. Czy przy stateczniku elektronicznym, przy podłączaniu szeregowym też stosować startery? O i jeszcze jedno pytanie, może się ktoś orientuje, czy do statecznika dedykowanego pod T8 można podłączyć T5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...