Skocz do zawartości

Acanthicus adonis (Tarczobok Żaglopłetwy) Potrzebna pomoc


Mateusz90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni państwo dziś dostałem Adonisa od szwagra, pracuje on w Kakadu. I podał mi info, że ryba jest spokojna i powoli rośnie, max. 50cm.  Rybka mi się podoba, ale jak zacząłem szukać informacji na jej temat to oniemiałem z wrażenia i totalnej dezinformacji. Proszę was o fachowe wyjaśnienie kilku moich pytań.  Gdyż nie wiem co mam zrobić. 

 

1) W necie na różnych stronach i forach ludzie podają, że Tarczobok dorasta do 50cm i jest to spokojna rybka. Na innych, że do 100-120cm i jest agresywna w stosunku do innych ryb glonojadowatych.  Dodam, że mój leksykon podaje, iż rybka dorasta do 50cm i jest spokojna.

2) W necie znalazłem informację, że Adonis traci białe kropki z wiekiem. Prawda to??

3) Ludzie podawali, że rośnie bardzo szybko i jest terytorialny, a inni, że powoli i zanim osiągnie maksymalne 50cm to nawet 7-10 lat potrwa.

4) Na jednym z forów podano, że najlepiej trzymać Adonisa w akwa min. 700l i z dużymi roślinami, góbym żwirem i mnóstwem korzeni i grubych roślin.  Na innym, że wystarczy 150-200l i korzenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 


1) W necie na różnych stronach i forach ludzie podają, że Tarczobok dorasta do 50cm i jest to spokojna rybka. Na innych, że do 100-120cm i jest agresywna w stosunku do innych ryb glonojadowatych.  Dodam, że mój leksykon podaje, iż rybka dorasta do 50cm i jest spokojna.

2) W necie znalazłem informację, że Adonis traci białe kropki z wiekiem. Prawda to??

3) Ludzie podawali, że rośnie bardzo szybko i jest terytorialny, a inni, że powoli i zanim osiągnie maksymalne 50cm to nawet 7-10 lat potrwa.

4) Na jednym z forów podano, że najlepiej trzymać Adonisa w akwa min. 700l i z dużymi roślinami, góbym żwirem i mnóstwem korzeni i grubych roślin.  Na innym, że wystarczy 150-200l i korzenie.

 

1. Rośnie do ponad metra. To jeden z największych zbrojników

2. Tak, z czasem jest cały czarny bez kropek

3. Wzrost jest szybki do pewnego momentu, po osiągnięciu pewnych rozmiarów tempo wzrostu spada. Wiele czynników ma znaczenie jezeli chodzi o tempo wzrostu, a najwazniejszym jest wielkość zbiornika.

4. 150-200L to totalny debilizm ze strony autora "Artykułu" o A. adonis. Te ryby wymagają wielkich zbiorników o litrażu, który zawiera przynajmniej 3 zera.
 

 

Edytowane przez Pley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż rozmawiałem z osobą, która  podarowała mi Adonisa. Zaklina się ona, że rybka urośnie max. 30cm. a w naturze do 50cm.   Dla pewności podaje link do rybki.  Ta na zdjęciu wygląda identycznie do mojej.

 

 

http://www.mojeryby.com.pl/artykuly/ryby/tarczobok-adonis-zaglopletwy-acanthicus-adonis,722_1_1.html

 

 

Chcę mieć 100% pewności, że mowa o rybie dorastającej do ponad metra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz tej osobie, żeby zajęła się zbieraniem znaczków bo wciskaniem takich idiotycznych rad może zapewnić wielkie szkody rybom. To żywe stworzenia, a skoro on bagatelizuje ich wymagania to widocznie to hobby nie jest dla niego.

Podrośnięty adonis http://4.bp.blogspot.com/-dG2ocJFoWS8/T185o1j7x2I/AAAAAAAAANw/rLVPsPwJ5Po/s320/acanthicus+adonis+adulte.jpg

Jeżeli dla niego to jest 30cm to ja nie mam pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej dostałem od szwagra. Ma  zniżki jako pracoiwnik.   A ryba pochodzi z Kakadu w Łodzi w Manu. ten sam glonojad jest w sklepie zoologicznym w Grudziądzu przy placu stycznia i w kakadu w centurm hadlowym "port łódź". 

W kakadu mają je w akwarium 200l. wraz z zbrojnikami kolubijskimi i innymi glonojadowatymi.  Nie ma żadnej ustway czy przepisów normujących sprzedaż takich zwierząt?? Już pomijam to, że one się męczą w sklepie, ale jeżeli są sprzadawane, a pracownicy zaklinają się że ryba ma 30cm max. !! To jakaś paranoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, właśnie nie ma i to jest wielki problem bo ryby taie jak adonis, sum czerwonoogonowy/ kaczoczoby, L. pardalis, G. gibbiceps, niszczułki, a nawet Arapaima są stosunkowo łatwo dostępne. Nie wspominam już o Sumiku rekinim, który tak nprawdę jest Pangą...

Jedyny sposób to nie kupować takich ryb by nie nakręcać rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejdzie, za mało Nas jest. 49/50 osób, które posiadaja akwarium nie wiedzą o tej stronie, i w ogóle  nie maja jakiegokolwiek pojęcie o akwarystyce. Reszta słucha się sprzedawców i kupuje co popadnie. Jakby każdy, kto miał akwarium w domu, przeglądał tą stronę albo inną akwarystyczną, wtedy byłaby szansa zebranie tylu podpisów.

Edytowane przez ArMasteR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejdzie, za mało Nas jest. 49/50 osób, które posiadaja akwarium nie wiedzą o tej stronie, i w ogóle  nie maja jakiegokolwiek pojęcie o akwarystyce. Reszta słucha się sprzedawców i kupuje co popadnie. Jakby każdy, kto miał akwarium w domu, przeglądał tą stronę albo inną akwarystyczną, wtedy byłaby szansa zebranie tylu podpisów.

Użytkowników SA jest ponad 10tys., nie twierdzę, że aktywnych, ale gdyby wstawić taką ankietę/temat dość szybko uzbierało by się spore grono.

Pozostaje tylko kwestia tego ile osób jest potrzebnych do przepchnięcia tego w Sejmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...