Skocz do zawartości

Co robię źle ? 112L welony - budżetowe akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, znalazły się u mnie w domu 3 welony, na początku były w akwarium 40L przez 7 dni ponieważ musiałem je gdzieś przetrzymać bo akwarium 112L okazało się nie szczelne (ta nieszczelnośc pojawiła się po 7 dniach gdy akwarium stało z wodą i dojrzewało). Miały tam filtr o mocy 200L/h + oświetlenie, temp wody 21-22C. Na drugi dzień złapały ospę, poleciałem po CMF, po 5 dniowej kuracji codziennie wymieniałem 15-20% wody doszły do siebie. Żeby się nie męczyły w tak małym akwarium przeniosłem je do dużego, w którym woda odstała 3 dni. (tak wiem zakrótko) W akwarium mam 4-6cm żwirku który został sparzony i wypłukany kilkanaście razy aż do czystej wody. Filtr Aquael 300L/h + napowietrzacz 200L/h, oświetlenie to dwie świetlówki 18W. Temperatura wody 23-24C. W 112L akwarium znów złapały ospę, są w gorszym stanie niż były wcześniej. Dwie leżą na dnie jedna pływa przy samej górze czasami dogóry brzuchem. Podałem kolejną dawkę CMF, ale wątpie czy się z tego wygrzebią.

 

Każde akwarium było dobrze wymyte zwykłą wodą bez żadnej chemii, woda odstana z kranu (według danych od miasta jest lepsza od butelkowej i spokojnie można ją pić), woda którą dolewałem zawsze była odstana 24 godziny, filtry płukałem w wodzie z akwarium.

Tak wiem, że 112L dla 3 welonów o zamało i jednego z nich chciałem oddac koledze, ale nie w takim stanie.

Co zrobiłem źle ? Miałem kiedyś akwarium właśnie to 40L i tam kilka ryb(6-8), zawsze zalewałem woda z kranu, nawet nie czekałem aż dojrzeje i nie było problemu z żadnymi chorobami.

Jeżeli rybki padną co zrobić z wodą ? Jakie ryby wybrać na następną obsadę ? bo z welonami dam sobie już spokój.

 

W załączniki dodałem zdjęcie jak wygląda to akwarium i jeszcze z pływającym welonem :(

 

 

 Regulamin 6.1.  Gagatek 

post-17749-0-77868400-1372867748_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za podejście... Ryby umierają przez Twój brak wiedzy a Ty już myślisz o kolejnej obsadzie? Zwolnij.

Nadrób braki, poczytaj i dopiero wtedy myśl o kupowaniu zwierząt. To żywe stworzenia będą płacić zdrowiem za Twój pośpiech.

 

Lektura obowiązkowa na początek:

http://forum.superakwarium.pl/topic/6288-obieg-azotu-w-akwarium/

http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

Wszelkie informacje dotyczące zakładania i pielęgnacji zbiornika znajdziesz na tym forum. Wszystkie najważniejsze tematy i kompendia są podklejone na samej górze w każdym dziale.

 

Ryby wpuszczamy do dojrzałego zbiornika - kilka dni to żadne dojrzewanie, ten proces musi potrwać 2-3 tygodnie. Jeśli nie masz dojrzałego akwarium, to nie kupujesz ryb. Jeśli zaś omawiane welony były niespodziewanym prezentem, to najbardziej odpowiedzialne byłoby oddanie ich.

Welony mają bardzo wydajną przemianę materii. Trzymanie 3 takich ryb w akwarium 40l = cyrk w parametrach wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te welony to był właśnie nieoczekiwany prezent, miałem zamiar w wakacje założyć swój "budżetowy" baniak, ale nie planowałem tego tak szybko.

Jest i pierwsza ofiara, najmłodszy welon padł :( Jednego jeszcze bardziej opsypało, a drugi kropoek nie ma, ale na płetwach ma taką białą powłokę. Wlałem znów CMF, na jutro będę miał grzałkę i podniosę wode do 30-31C. Wlałem też do odstania 40 litrów wody do podmiany, skoczę jutro jeszcze po CMF bo już mi się kończy. Doczytałem też, że na ospę lepszy jest lek Ichtio, zmienić na ten lek ? (oczywiście duża podmiana wody bo nie można ich zmieszać ze sobą). Filtr i napowietrzacz włączone 24/7 na max obrotach, światło też nonstop, dałem też mniejszą ilość jedzenia. Trzeba czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...