Skocz do zawartości

Czy jest sens kupować rośliny ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W moim akwarium panuje okres pozbywania się glonów. Temat ten jest opisany tu: http://forum.superakwarium.pl/topic/39742-krasnorosty/

Postanowiłem zakupić testy (wybór padł na testy paskowe jbl na Ph,kH,gH,No2 i No3).

Sprzedawca posiada zestaw roślin który jest konieczny do obniżenia No3.

I tu pojawia się pytanie: Czy roślinki które będą miały warunki do rośnięcia (światło 0,56W/l,mikro,makro i węgiel) zdążą obniżyć poziom No3 zanim krasnorosty je obrosną? Czy jest sens je kupować?

 

Edit:

Jeśli fosforany będą w dobrej ilości a azotany mogą być zawyżone to krasnorosty będą rosnąć?

Edytowane przez szymek150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest taka zasada, że jak nie będzie roślin to glony nie będą miały z kim konkurować  i wygrywają walkowerem. Ja bym zakupił rogatka (co w zasadzie zrobiłem) i sadził - rośnie nie patrząc na glony - chociaż nimi też obrasta- przycinam sadzam w piach i tak w kółko - z 5 sadzonek po niecałych 2 tyg zrobiło się ok 18sadzonek - za pare dni znowu dojdą do tafli i znowu cięcie. Nawet jak wywalisz po wygranej z glonami to nie żal tych paru złotych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej zaryzykować to 20zł.

Jak rośliny obrosną to przycinać i sadzić, tak?

Ostatnio jak kupowałem taki zestaw to 5 dni i rośliny dwukrotnie się zwiększyły.

http://allegro.pl/mega-zestaw-tylnego-planu-7gat-57-roslin-mech-i3317110293.htmlhttp://allegro.pl/mega-zestaw-trawnikowych-7gat-83-roslin-mech-i3332110352.html lub  http://allegro.pl/mega-zestaw-srod-planu-7gat-57-roslin-mech-i3317110298.html

 

Chyba że najpierw lepiej tego rogatka kupić?

Znacie jeszcze jakieś rośliny które także obniżają poziom No3?

Edytowane przez szymek150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rogatek, kabomba i Moczarka. Rośnie szybko i jak już napisano nawet jak porośnie krasnorostami to stare łodygi wywalasz. Ja tak się pozbyłem krasnorosów w w dwa tyg.   Najtańszy i najskuteczniejszy zabieg, przycinanie i wywalanie. 

Wcześniej wydawałem kase na preparasty od tetry, ale skutek był marny, szkoda kasy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze w sprawie glonów - ja miałem problem z nitkami - jeszcze troche tego jest ale już są to pozostałości:

 

1. Kupiłem Rogatka - rośnie , przycinam i sadzam w piach - już lasek się zrobił

2. Myriophylum - kupiłem dużo i jest duży las - na razie 20cm ale jak urośnie do 40 to co 2 będę ciął i zadził

3. Zacząłem Nawożenie metodą EI. 

4. Dodałem amano 5szt, Otoski 6sz (od 2 dni)

5. Wyrzuciłem Nurzańca, java moss i rotale zaatakowane najmocniej przez nitki. 

6. Dodałem drugi filtr Mini Plus do rozprowadzania Bimbru i zwiększenia ruchu wody. CO2- 20-30mg/l

Wynik - po 7 dniach od rozpoczęcia EI redukcja nitek o 70% (a walczyłem wszystkicmi sposobami wymienionymi na forum), Jest trochę pyłu na szybie tylnej ale nie usuwam - póki co będzie to wskaźnik nawożenia. Sinice czasami na piasku - ale to nie problem - mało jest i powoli się tym zajmuję 

 

Wniosek - walka z glonami metodami zaciemnienia, EC, herbata , szyszki olchy były nie skuteczne lub mało skuteczne (szyszki ograniczyły trochę ale to nie BW więc po rozjaśnieniu wody nitki dalej rosły  - dopiero dodanie masy roślinnej spowodowały cofnięcie glonów - i to dość szybko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wniosek - walka z glonami metodami zaciemnienia, EC, herbata , szyszki olchy były nie skuteczne lub mało skuteczne (szyszki ograniczyły trochę ale to nie BW więc po rozjaśnieniu wody nitki dalej rosły - dopiero dodanie masy roślinnej spowodowały cofnięcie glonów - i to dość szybko.

 

A nie czasami zmiana metody nawożenia?

Robisz podmiany 50%?

Nawozisz zwiększonymi dawkami?

Nie? To nie nawozisz metodą EI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz jakimi dawkami nawożę - napisałem że metodą EI - a t o chyba znaczy że nawożę zwiększonymi dawkami i podmieniam ok 50% - wiem co piszę. Nie wiem za to

 

Robisz podmiany 50%? Nawozisz zwiększonymi dawkami? Nie? To nie nawozisz metodą EI.

 

po co pisać coś co z niczego nie wynika. 

 

Zacytowany fragment mówi wyraźnie - BYŁY NIESUTECZNE LUB MAŁO SKUTECZNE. A zwiększenie masy roślinnej było ważniejsze niż zmiana nawożenia - bo co by dała zmiana nawożenia jakby było kilka roślinek obrośniętych nitkami które nie mogłyby z tych nawozów skorzystać - a na pewno mała ilość roślin nie spowodowałaby cofnięcia glonów. 

Edytowane przez karwos00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

walka z glonami metodami zaciemnienia, EC, herbata , szyszki olchy były nie skuteczne lub mało skuteczne

Czy wspomniałem gdzieś, że się z tym nie zgadzam?

A skąd wiesz, że miało aż taki wpływ?

Czyżbyś miał przedtem tak ubogą roślinność?

Na pewno pomogło ale nie w takim stopniu.

Zrobiłeś wszystko na raz, więc konkretnych wniosków nie możesz być pewny że akurat tylko pomogło zwiększenie masy roślinnej, a tylko o tym mówisz we wnioskach.

Pisząc wnioski pisz konkretnie bo niedługo sie okaże, że tylko zarośnięte akwaria pozwalają utrzymać akwarium na takim poziomie - bez glonów, lub pozwól wyciągnąć wnioski czytającemu.

Widocznie nie czytałeś artykułu w którym, ktoś opisuje jak przenawoził akwarium, bez ryb i innych zwierząt i podniósł  np NO3 az ponad 150 ppm (utrzymując pozostałe pierwiastki w odpowiednim stosunku). Glonów brak a takiej masy roślinnej nie miał żeby to pobrała z wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie - odpowiadając na pytanie = jest sens kupować rośliny szybko rosnące by ustabilizować zbiornik szybciej niż dopadnie większa plaga glonów. W przypadku baniaków biotopowych gdzie pewne gatunki nie pasują też w celu szybszego ustabilizowania wrzuciłbym więcej roślin nawet nie pasujących do biotopu by potem wprowadzać bardziej wymagające, wolno rosnące itp - sam tego nie zrobiłem i wyszło jak wyszło - chciałem od razu mieć rośliny z Azji - i dodatkowo podobające się mi z wyglądu - w zasadzie nic z nich nie zostało - ale to w praktyce pokazało co zrobię przy 2 baniaku w planach. 

 

A jak się już ma dużą ilość roślin szybko rosnących to nie ważne czy nawozi się wg kalkulatora Zulixa czy EI - ważne żeby to odpowiadało roślinom. A to że u mnie zanik glonów zbiegł się z rozpoczęciem nawożenia EI to tylko może oznaczać że większe dawki Soli, Fe i micro (bo to też zostało zwiekszone) bardziej odpowiadają roślinom. Nie znaczy to jednak że to metoda EI jest OK a nawożenie wg np kalkulatora Zulixa jest nie dobre. 

 

Mój baniak będzie jeszcze długo w fazie stabilizacji (ma dopiero 3 miesiące) i wg mnie to nie sposób nawożenia wpływa na glony a kondycja roślin - a na nią wpływa ilość macro, micro (a jaką metodą się nawozi to nie ma za bardzo znaczenia - oby trafić w ilości), regularne podmiany, CO2. Oczywiście w tym przypadku to nie  ilość micro, macro spowodowało glony tylko ich wahania (u mnie ciągle brakowało żelaza i PO4 - nawet przy większych  jednorazowych dawkach i podawaniu codziennie po 7 dniach były bliskie zeru a NO3 zawsze 10-25. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...