Skocz do zawartości

Po każdej podmianie wody - pierwotniaki.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam akwarium już ponad 7 miesięcy:
- 100l,
- 3 x 24W T5, 2 x 6500K z przodu i 1 x 10000K z tyłu
- filtr unimax 250,
- podłoże to żwirek 0-3mm oraz pod tym JBL AquaBasis Plus,
- temp. 25-26st.


Parametry (mniej więcej):

Cl2 - 0
pH - 7,4
KH - 10
GH - 14
NO3 - ok. 25
PO4 - ok. 2

Rybki:
- 4 małe zbrojniki
- 5 otosoków
- 2 razbory klinowe
- krewetki (dużo)

Rośliny:
a) głównie:
- Limnophila sessiliflora
- Żabienica delikatna
- Mech jawajski
w pojedyńczych szt:
- Echinodorus magdalensis (ale tylko 3 sadzonki)
- Rotala okrągłolistna

 

Akwarium mocno zarośnięte.

 

Nawożę - 2ml Aqua-Art Carbo, 2ml Aqua-Art Macro, PO4 oraz mikro ze swojej mieszanki.

 

Od jakichś 2-3 miesięcy mam problem, że każdorazowo po podmianie wody od razu pojawiają się pierwotniaki - i praktycznie nie chcą zniknąć.

Woda jest lekko biała a na powierzchni jakby lekka plama.

 

Ostatnio poratowałem się bakteriami (jakiś safe start) i dopiero to pomogło. 

 

Wczoraj podmieniłem wodę i znów to samo. Poprzednią podmianę zrobiłem jakieś 3-4tyg temu. A podmieniłem raptem 15l. Woda odstała 24h i w dodatku dodałem jeszcze Aqua-Art Safe Water.

 

 Nie wiem o co chodzi. Filtr chciałbym przeczyścić... Ale się boję, że całkiem się rozjedzie akwarium. Do tej pory filtr czyściłem tylko 2 razy w ciągu tych 7-miesięcy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkłady w filtrze i ile? KH, pH za wys

 

 Wkłady są oryginalne, które były. 

 Z pamięci są to:

   - węgiel

   - zeolit

   - ceramika

 

 Boje się filtr ruszać. Jakiś czas temu zastanawiałem się czy nie ruszyć wkładów, ale nie mam pomysłu (wiedzy) co na co wymienić. Mam zakupiony zeolit.

 Jakieś pomysły?

 

 Wiem, że twardość i pH wysokie - ale coż, taką mam kranówe. Nie znalazłem prostego sposobu na obniżenie parametrów.

 

 

 

A jakie są parametry wody, którą lejesz do akwarium? Może się mylę ale czy powodem zmętnienia wody nie jest właśnie to , że dodajesz do niej chemię?

 

 Zbliżone do tych do mam w akwa, ciut twardsza i większe pH. Myślałem, że Safe Water nie może zaszkodzić :) Ale problem pojawił się wcześniej, zanim zaczełem to stosować.

 

 

 pozdrawiam

Edytowane przez tuka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal węgiel, zeolit powkładaj w ich miejsce ceramiki (tyle ile tam zdołasz upchać).

Nie wymieniaj wszystkich na raz na początek np. kosz z węglem za dwa tygodnie kosz z zeolitem.

Jeżeli wiesz jakie ma właściwości zeolit i potrzebujesz żeby w taki sposób wyregulował Ci parametry to możesz wsadzić nowy ale za dwa miesiące (nie wiem dokładnie przez ile czasu on spełnia swoje zadanie) będzie do wymiany.

Ja bym zostawił gąbki i ceramikę.

Są różne sposoby zakwaszania i zmiękczania wody. Twoje ryby w wodzie o takich parametrach nie czują się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal węgiel, zeolit powkładaj w ich miejsce ceramiki (tyle ile tam zdołasz upchać).

Nie wymieniaj wszystkich na raz na początek np. kosz z węglem za dwa tygodnie kosz z zeolitem.

Jeżeli wiesz jakie ma właściwości zeolit i potrzebujesz żeby w taki sposób wyregulował Ci parametry to możesz wsadzić nowy ale za dwa miesiące (nie wiem dokładnie przez ile czasu on spełnia swoje zadanie) będzie do wymiany.

Ja bym zostawił gąbki i ceramikę.

Są różne sposoby zakwaszania i zmiękczania wody. Twoje ryby w wodzie o takich parametrach nie czują się dobrze.

 

 

 

 To znaczy co zrobić?

 1 kosz gabka

 2 kosz - zeolit

 3 kosz - zeolit

 4 kosz - ceramika?

 

 podr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...