Jump to content

Pomoc w nawożeniu.


 Share

Recommended Posts

Witam. Niedawno kupiłem kilka:

-Bacopa monieri

-Ludwiga preuviana

-Hygrophila thailand

-Trawa akwariowa

Jaki nawóz polecacie do tych roślinek? Myślałem nad kupnem Symfoni złotej z allegro. Wydaje mi się dobrym środkiem.

Parametry:

Akwa 112l, 2x18 6500k (wiem, mało), JBL Manado + aquabasis, filtr kubełkowy (zeolit, węgiel aktywny i bioceramika). Tetra aquasafe. Dokładniejszych nie znam.

Chcę zrobić bimbrownie, ale jedno mnie zastanawia czy nie zadusze ryb. Czy będzie to bezpieczne? Inwestuje sporo w dobre karmy i to widać, dlatego się boje. Proszę o pomoc w doborze nawozu i o porade w temacie bimbrowni.

Link to comment
Share on other sites

Czym jest "Trawa akwariowa"? Nigdy się z tym nie spotkałem. Mógłbyś podać łacińską nazwę lub jakiś link?

 

Trawa Valisneria nurzaniec

 

 

Kolego, bez wiedzy o roślinach i nawozach, to daleko nie zajdziesz. Nawet nawóz za 100zł nie pomoże Ci jeśli nie będziesz wiedzieć jak go używać.

 

Nikt nie urodził się z wiedzą o wszystkim. Chce nabrać doświadczenia, dlatego proszę na forum o poradę. Jeśli można wiedzieć, czemu daleko nie zajdę?

Link to comment
Share on other sites

Zatem testy na no3 i po4 to podstawa. Sole z allegro, poczytaj o kalkulatorze Zulixa. Sciągni go.

 

Przeczytaj http://forum.superakwarium.pl/nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html
http://forum.superakwarium.pl/post495582.html?hilit=przepis%20na%20akwarium%20ro%C5%9Blinne#p495582
 

Zadzwoń do mnie na skypea to wyjaśnię Ci jak to używać i mieszać.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wg mnie właśnie dla kogoś kto zaczyna najlepszym wyjściem jest nawożenie solami. Akwarium to nie roślina w doniczce - że kupuje się nawóz do surfinii i podlewa raz w miesiącu i ładnie rośnie. 

 

Poczytaj o kalkulatorze zulixa , metodzie EI i innych - zdecyduj co wybrać. A jak i testy są to już dobra droga do wstępnego ustalenia i obserwacji co się dzieje jak się coś dodaje. I rada - jak zdecyduje się co i i ile się dodaje to co najmniej tydzień się tego trzymamy - potem testy i widać co się dzieje po takich zabiegach z parametrami (oczywiście w tym czasie najlepiej nic nie dosadzać i nie wrzucać kolejnych ryb). I pewnie już wiesz - co robisz 1 czerwca systematycznie może objawić się dopiero 1 lipca :) - cierpliwym trzeba być. 

 

A ta trawa to z tego nie wiem czy będzie ładny trawnik - to raczej trawa od dołu do góry i potem jeszcze dalej :). Na początku pomyślałem o jakiejś typowo trawnikowej typu Henio. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poczytałem, trochę się dowiedziałem i teraz pytania ;p. Czy cotygodniowa wymiana wody jest konieczna? Jeśli tak to ile litrów (112) ? I Czy już teraz tzn. jeszcze bez nawożenia solami - mogę odpalić bimbrownie CO2?

Link to comment
Share on other sites

Masz mało światła 0,32W/l, dla Lt ok i cieniolubnych roślin. CO2 przy takim oświetleniu niby niewskazane. Ja bym się wstrzymał. Najpierw nawożenie, później światło. Bacopa nie jest cieniolubna. Ja stosowałem co2 w 96l przy 0,37W/l ale od razu z nawozami. Dołożyłem jeszcze 18W i dopiero pow. 0,5W/l te fajniejsze rośliny zaczęły rosnąć.

 

Zatem poczekaj, uzupełnij wiedzę, bo zagazujesz lub zamordujesz ryby i będziesz mieć pretensje.

Link to comment
Share on other sites

Ja podmieniam 20l co tydzień w normalnych warunkach ( czyli nie ma innych potrzeb) - a podmiany są konieczne - bez podmian woda staje się ściekiem. A CO2 - zanim się zmontuje minie kilka dni - silikon musi zastygnąć i nie ma co się spieszyć -  lepiej dłużej i dokładniej niż żeby po 2 dniach okazało się że jest nieszczelne albo że wysadza wężyki - polecam wężyki z worków do cewnikowania w aptece - wężyk zakończony plastikowym stożkiem - nie ma szans żeby zostało wyrwane z nakrętki pod ciśnieniem. 

 

CO2 po podłączeniu - jeżeli makro i micro są i nic niczego nie blokuje zużyją się szybciej niż bez CO2 (o ile światełko na to pozwoli)  - to tylko przyśpieszy ich zużycie.

CO2 zmniejszy PH - jeżeli jest to pożądane to nie ma na co czekać. - Test na CO2 JBL to 40zl - można zainwestować i spać spokojnie - u mnie 24/7 i nie ma żadnych oznak przyduchy - co2 waha się od 10 do ponad 20. 

Edited by karwos00
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...