Skocz do zawartości

Wymiana podłoża


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam 2 akwaria 72l, w jednym zastosowałem podłoże JBL Mando w drugim zwykły żwir ok. 2-5 mm. Wzrost roślin w baniaku nr 1 jest zdecydowanie lepszy niż w baniaku 2 (przy zastosowaniu takiej samej chemii tj. Easy Carbo,K+ i Aqua Art Classic i oświetlenia 0,54 W/l). Obecnie chciałbym wymienić żwir w akwarium 2 na podłoże JBL Mando, moje pytanie jest następujące : czy odlewając wodę z akwarium i stosując ten sam filtr,  akwarium ponownie będzie dojrzewało? Parametry podstawowe obecnie to: NO2-0.Ph-7,NO3-20, zarybienie 6xOtosek,10x Neon Inessa i harem Prętnika. Czy do tego podłoża dodatkowo należy stosować np. kulki GT z JBL? Jak sądzicie?

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kulek dałbym jakiś substrat podżwirowy ( JBL, Sera, Tetra, Rataj), wybór jest spory, a na to wyciśnij syfek z gąbek z filtra i dopiero na to Mandano. Podłoża szybciej zaskoczy.

Ps. Mandano podobno zmienia parametry wody, a dokładnie twardość.

 

Wysyłane z mojego MT15i za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 2 akwaria 72l, w jednym zastosowałem podłoże JBL Mando w drugim zwykły żwir ok. 2-5 mm. Wzrost roślin w baniaku nr 1 jest zdecydowanie lepszy niż w baniaku 2 (przy zastosowaniu takiej samej chemii tj. Easy Carbo,K+ i Aqua Art Classic i oświetlenia 0,54 W/l). Obecnie chciałbym wymienić żwir w akwarium 2 na podłoże JBL Mando, moje pytanie jest następujące : czy odlewając wodę z akwarium i stosując ten sam filtr,  akwarium ponownie będzie dojrzewało? Parametry podstawowe obecnie to: NO2-0.Ph-7,NO3-20, zarybienie 6xOtosek,10x Neon Inessa i harem Prętnika. Czy do tego podłoża dodatkowo należy stosować np. kulki GT z JBL? Jak sądzicie?

Cała filozofia zlewania wody ze starego akwarium do nowego przy zastosowaniu starego filtra opiera się na zapobiegnięciu zabicia kultur bakterii nitryfikacyjnych w filtrze.

W samej wodzie jest tych bakterii bardzo mały procent.

Woda z kranu najczęściej zawiera chlor który zabije filtr.

Chcesz wymienić podłoże czyli, standardowy restart  :D.

Zlej wodę z akwarium do większego naczynia i podłącz w nim szybko filtr, rośliny i ryby mogą tam być na czas prac.

Po zasypaniu manadem obsadź akwarium i podłącz z powrotem filtr, posadź rośliny i po wyklarowaniu możesz wprowadzać obsadę.

Akwarium nie musi dojrzewać!

Kulki gliniano torfowe są wskazane przy tym podłożu bo, jest jałowe.

Edytowane przez grzegrzół
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki gliniano torfowe są wskazane przy tym podłożu bo, jest jałowe.

 

A może lepiej zamiast kulek dać substrat JBL AquaBasis Plus? Myślę że do akwarium 72l wystarczyłoby 2,5l substratu JBL i 10l podłoża JBL.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A może lepiej zamiast kulek dać substrat JBL AquaBasis Plus? Myślę że do akwarium 72l wystarczyłoby 2,5l substratu JBL i 10l podłoża JBL.

Ja bym tak zrobił, chociaż dał bym większe opakowanie substratu.

 

Wysyłane z mojego MT15i za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie. Czy podłoże takiego typu jak JBL Manado należy przepłukiwać przed włożeniem do akwarium? W moim pierwszym baniaku nie przepłukałem i trochę co lżejszych drobinek unosiło się w wodzie.Różni różnie piszą na temat tego czy płukać czy nie. Spotkałem się z takim poglądem że, nawet można wypłukać w gotującej wodzie. Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jbl Aquabasis Plus - też chciałem to zastosować ale w akwarystycznym mi odradzili - testowali podobno w przeróżnych konfiguracjach i stwierdzili że najlepiej sprawdzał się w krewetkariach - w akwariach typowo roślinnych i rybnych dawał słabsze efekty. Oczywiście to opinia sklepu (ale ich akwaria pokazowe robią wrażenie). 

Sera FloreDepot - użyłem u siebie - ale zrobiłem błąd - wsypałem do baniaka, zasypałem piaskiem i nalewałem wodę - wg mnie najpierw powinienem zwilżyć, zmoczyć itp zam substrat (może się tak robi standardowo ale o tym nie wiedziałem - instrukcja o tym nie wspominała. Wg mnie dopiero po zwilżeniu substratu powinienem go zasypać piaskiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manado się nie gotuje, to nie zupa :lol:.

Trzeba wypłukać w ciepłej wodzie.

Można pod manado dać substrat aquabasis plus i to nawet lepiej dla roślin tylko jak wspomniał beny_1, 2,5l to za mało.

Pierwsze słyszę o zwilżaniu substratu, ubić trzeba.

I tak przed sadzeniem nalewa się wody i grzebie sadząc rośliny, więc powietrze tak czy owak wyjdzie z niego w większym stopniu.

 

 

Jbl Aquabasis Plus - też chciałem to zastosować ale w akwarystycznym mi odradzili - testowali podobno w przeróżnych konfiguracjach i stwierdzili że najlepiej sprawdzał się w krewetkariach - w akwariach typowo roślinnych i rybnych dawał słabsze efekty. Oczywiście to opinia sklepu (ale ich akwaria pokazowe robią wrażenie). 
 

Awaria w moim podpisie są właśnie na substracie jbl aquabasis plus ale, czy robią wrażenie zostawiam to Wam.

Kaswos00 mała prośba, jak zaczynasz nawias to go zakończ.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awaria w moim podpisie są właśnie na substracie jbl aquabasis plus ale, czy robią wrażenie zostawiam to Wam.

Ale większość roślin jakie Ty masz to  micorozja i mchy, które pobierają składniki ze słupa wody, nie z podłoża.

Więc nie ma co porównywać do typowych roślinniaków z wymagającymi roślinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując wszystkie w/w posty:

1. Na spód substrat JBL Aquabasis Plus 5l (delikatnie ubity)

2.Podłoże JBL Manado 10l (granulacja 1-3mm, płukany w ciepłej wodzie), wyciskamy w nie wkład z filtra

3.Sadzimy rośliny (część z korzeniami, część po przecince bez korzeni - liczę że nie będą wypływać  :razz: )

4.Zalewamy baniak wodą którą wcześniej odlaliśmy z dojrzałego akwarium

5.Instalujemy grzałkę i jak najszybciej filtr (z tego samego akwarium co woda)

6.Wpuszczamy ryby

7.Powinno być wszystko ok. :razz:

 

Jeśli o czymś zapomniałem, to poprawcie.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, parametry są najważniejsze.sprawdzam je regularnie.

Czy baniak będzie dojrzewał tak samo jak przy pierwszym zalaniu?

 

 

 

Chcesz wymienić podłoże czyli, standardowy restart :D. Zlej wodę z akwarium do większego naczynia i podłącz w nim szybko filtr, rośliny i ryby mogą tam być na czas prac. Po zasypaniu manadem obsadź akwarium i podłącz z powrotem filtr, posadź rośliny i po wyklarowaniu możesz wprowadzać obsadę. Akwarium nie musi dojrzewać!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bardzo długo po zalaniu powietrze z substratu próbowało się wydostać przez piach - jakby po zalaniu dalej był suchy. 

 

PS - o nawiasach będę pamiętał. 

Dokładnie to samo miałem jak nie ubiłem porządnie substratu (jbl aquqbasis plus), nawilżanie nie pomaga tylko, jak zauważyłem niektóre rośliny przy dobrze ubitym substracie słabiej rosną.

Reasumując,ten substrat tak czy owak uwalnia z siebie gazy przez kilka miesięcy co nie szkodzi niczemu , przypuszczam że to kwestia dojrzewania podłoża bo po kilku miesiącach nie ma takich zachowań.

 

 

Ale większość roślin jakie Ty masz to  microzoria i mchy, które pobierają składniki ze słupa wody, nie z podłoża. Więc nie ma co porównywać do typowych roślinniaków z wymagającymi roślinami.

 

Tak, racja.

W tym akwarium.

Czy to jest typowy roślinniak wg. Ciebie?

Ten sam substrat, jbl aquabasis plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty odniosłeś się do akwarii w Twoim podpisie, ja do tego co Ty napisałeś.

Więc jaki związek mają rośliny, które pobierają składniki ze słupa wody z podłożem?

Więc odnosząc się do mojego postu odnieś się do całości a nie do wycinka i nie pokazuj mi jakiś innych zdjęć nie związanych z Twoją wypowiedzią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty odniosłeś się do akwarii w Twoim podpisie, ja do tego co Ty napisałeś.

Więc jaki związek mają rośliny, które pobierają składniki ze słupa wody z podłożem?

Więc odnosząc się do mojego postu odnieś się do całości a nie do wycinka i nie pokazuj mi jakiś innych zdjęć nie związanych z Twoją wypowiedzi.

Szkoda że nie zwróciłeś uwagi na inne rośliny które nie 

pobierają związków ze słupa wody ale, faktem jest że microzoriów  jest dużo więcej, nie na to chciałem zwrócić uwagę a wiem że w oczy od razu rzucają się microzoria jako główne tło.

Chodziło mi o resztę roślin, nie o micro, dlatego pokazałem inne foto na tym samym podłożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie minęły 4 dni od wymiany podłoża ze zwykłego żwirku na substrat JBL Aquabasis Plus (3cm) i podłoże JBL Manado (5-6cm).

Cała operacja potrwała 3,5 godziny. Co mi się podoba w tym podłożu? Po pierwsze łatwość sadzenia w nim roślin, nawet takich jak Hydrocotyle Sp.Japan czy Hemianthus callitrichoides (rośliny nie wypływają, choć są niewielkie). Po drugie wizerunek podłoża w jednym kolorze zdecydowanie lepszy niż wielobarwny żwirek który, miałem wcześniej.

Woda wykrystalizowała się w ciągu 1 godziny od zalania akwarium (JBL Manado przed wsypaniem przepłukane ciepłą wodą i pozostawione w wodzie przed wsypaniem na 2 dni). Po zmierzeniu parametrów wody, wpuściłem wszystkie ryby. Dziś minęły 4 dni i parametry bez zmian Ph-7, NO2-0, NO3-15.

Jak na razie nie znalazłem wad tego podłoża.... może w przyszłości ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...