Jump to content

Przeróbka pokrywy na oświetlenie energo


yanosik
 Share

Recommended Posts

Postanowiłem zupełnie czegoś innego, znacznie tańszego od tradycyjnych świetlówek rurowych, a działającego równie dobrze, jak nie lepiej. Dzięki mojej prostej przeróbce rośliny w końcu zaczęły rosnąć, można powiedzieć że rosną jak szalone, przy każdej cotygodniowej podmiance muszę przycinać około pół dużej miski roślin bo taki jest wzrost. Przestałem używać nawozów i czegokolwiek, jak do tej pory przy świetlówce rurowej. No i najważniejsza sprawa - żarówka energooszczędna z castoramy - koszt niecałe 10 zł/szt i czas świecenia 10.000 h.
Na filmie pokazałem przeróbkę w kolejnym akwa a na końcu efekt końcowy

 

 

Link to comment
Share on other sites

To nie jest energooszczedne. Jak sama nazwa wskazuje - zależy nam o oszczędzaniu energii.

Możemy mówić o zaoszczędzona energia, gdy przy takim samym poborze prądu mamy więcej emitowanego światła/ przy takiej samej ilośći emitowanego światła mamy mniejszy pobór prądu - to tak w skrócie.

Ty zainwestowałeś po prostu w oświetlenie kompaktowe. Dałeś 2x 15W - więc pobiera dwa razy więcej niż dotychczas (bo miałeś 15W, tak?).

To jest najzwyklejsza modernizacja- zwiększenie oświetlenia, z tym, że zamiast świetlówek liniowych wykorzystałeś kompakty.

______________

Tak BTW. Masz koszmarną obsadę, przydałoby się to ogarnąć.

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie energooszczędne tylko z nazwy zastosowanych żarówek, ale znacznie tańsze w wymianie niż świetlówki rurowe. Zastosowałem dodatkowe wyłaczniki na każdą z żarówek osobno i moge zostać dalej przy 15 W lub włączyć oby dwie i mieć 30 W.

 

Jeśli ktoś przerabia pokrywę na dwie świetlówki rurowe 2 X 15 W to tez ma 30 W, ale w moim przypadku rośliny naprawdę rosną; przy drogich świetlówkach rurowych, a próbowałem wielu i eksperymentowałem z różnymi barwami świetlówki kompaktowe sprawdzają się doskonale. Polecam dla tych którzy chcą mieć w końcu ładną roślinność.

 

Co do obsady to pozostałość po początkach przygody z akwarystyką, gdzie wszystkie rybki w sklepie były ładne i chciało się je mieć :)

Teraz szkoda ich oddać bo są od małego:)

Link to comment
Share on other sites

Czy te żarówki mają jakąś klasę odporności na zawilgocenie? Jeśli były tanie to różnie z tym może być. Póki świecą to może para wodna się na nich nie zbiera ale po nocy pewnie aż po nich spływa. Nie wiem czy film nie przekłamuje ale wydaje mi się, że masz żarówki o barwie ciepłej. Może rośliny rosną ładnie, ale mnie osobiście drażni żółty zafarb wody będący efektem zastosowania takiej barwy.

 

Brzaneczki czy żałobniczki możesz tam trzymać ale skalara Ci nie daruję :) Zobacz jak on się tam zachowuje i jakie ma ubarwienie. W odpowiednim zbiorniku i on czułby się dobrze i Ty miałbyś z niego radochę. Może czas na większy zbiornik?

Link to comment
Share on other sites

Stopień ochrony IP w tej oprawce jest praktycznie zerowy. A co za tym idzie, nie nadaje się do zamkniętego środowiska z wodą. Woda będzie się kondensować na stykach, styki będą rdzewieć, może dojść do zwarcia lub, zapieczenia gwintu. Wtedy przy odkręcaniu świetlówki, do wody dostanie się rdza i pełno innego syfu. O ile w chłodniejsze dni będzie to mniej niebezpieczne, to w upały może dojść do tragedii.  Gdybyś zmienił zasilanie na napięcie bezpieczne 12/24V to tak, ale nie 230V. Ewentualnie możesz obudować świetlówki plexą, aby je osłonić i oddzielić od wody. Wtedy ochrona wzrośnie. 

Link to comment
Share on other sites

W jednym akwa mam już takie oświetlenie ponad rok i nic się nie dzieje, teraz zrobiłem to samo w drugim . Jeśli chodzi o ewentualną rdzę której przez rok nie doświadczyłem  to pokrywę ściągasz i odkręcasz żarówki nie nad akwa a np nad stołem w kuchni :) Wtedy cały syf nie wleci do akwa.

 

Barwa świetlówek to 2700K. Można zastosować kompakty o innej barwie lub wymieszac barwy jak komu pasuje.

 

Zobaczcie jak pięknie rosną rośliny przy zastosowaniu tego oświetlenia w moim drugim akwa

 

Link to comment
Share on other sites

Mimo wszystko wyraziłem swoją opinię. A z racji mojego zawodu, zawszę będę się starał tępić tego typu samoróbki. Nie po to jakiś mądrala wymyślił oprawki bryzgoszczelne i "wykonanie zgodnie ze sztuką". No ale, to Twoje akwa.

Link to comment
Share on other sites

Ja łączenie świetlówki kompaktowej z oprawką uszczelniałem silikonem/ taśmą izolacyjną.

Najdłużej działające oświetlenie u mnie miało ponad 3 lata- potem je sprzedałem wraz z regałem akwarystycznym ;).

Nie ma czego tępić Damilo.  Akwarystyka ma swoje własne prawa i czasem nawet te "bryzgoszczelne" oprawki T8 o kant kotka rozbić.
 

Link to comment
Share on other sites

Ja w swoim akwarium też trzymam kompakty już od lat. Nie robiłem żadnego zabezpieczenia przed wilgocią i nigdy żadna się nie popsuła. Philipsa genie i tornado o barwie 6500 K, to moim zdaniem najlepszy wybór do akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...