Skocz do zawartości

Przeróbka pokrywy na oświetlenie energo


yanosik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zupełnie czegoś innego, znacznie tańszego od tradycyjnych świetlówek rurowych, a działającego równie dobrze, jak nie lepiej. Dzięki mojej prostej przeróbce rośliny w końcu zaczęły rosnąć, można powiedzieć że rosną jak szalone, przy każdej cotygodniowej podmiance muszę przycinać około pół dużej miski roślin bo taki jest wzrost. Przestałem używać nawozów i czegokolwiek, jak do tej pory przy świetlówce rurowej. No i najważniejsza sprawa - żarówka energooszczędna z castoramy - koszt niecałe 10 zł/szt i czas świecenia 10.000 h.
Na filmie pokazałem przeróbkę w kolejnym akwa a na końcu efekt końcowy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest energooszczedne. Jak sama nazwa wskazuje - zależy nam o oszczędzaniu energii.

Możemy mówić o zaoszczędzona energia, gdy przy takim samym poborze prądu mamy więcej emitowanego światła/ przy takiej samej ilośći emitowanego światła mamy mniejszy pobór prądu - to tak w skrócie.

Ty zainwestowałeś po prostu w oświetlenie kompaktowe. Dałeś 2x 15W - więc pobiera dwa razy więcej niż dotychczas (bo miałeś 15W, tak?).

To jest najzwyklejsza modernizacja- zwiększenie oświetlenia, z tym, że zamiast świetlówek liniowych wykorzystałeś kompakty.

______________

Tak BTW. Masz koszmarną obsadę, przydałoby się to ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie energooszczędne tylko z nazwy zastosowanych żarówek, ale znacznie tańsze w wymianie niż świetlówki rurowe. Zastosowałem dodatkowe wyłaczniki na każdą z żarówek osobno i moge zostać dalej przy 15 W lub włączyć oby dwie i mieć 30 W.

 

Jeśli ktoś przerabia pokrywę na dwie świetlówki rurowe 2 X 15 W to tez ma 30 W, ale w moim przypadku rośliny naprawdę rosną; przy drogich świetlówkach rurowych, a próbowałem wielu i eksperymentowałem z różnymi barwami świetlówki kompaktowe sprawdzają się doskonale. Polecam dla tych którzy chcą mieć w końcu ładną roślinność.

 

Co do obsady to pozostałość po początkach przygody z akwarystyką, gdzie wszystkie rybki w sklepie były ładne i chciało się je mieć :)

Teraz szkoda ich oddać bo są od małego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te żarówki mają jakąś klasę odporności na zawilgocenie? Jeśli były tanie to różnie z tym może być. Póki świecą to może para wodna się na nich nie zbiera ale po nocy pewnie aż po nich spływa. Nie wiem czy film nie przekłamuje ale wydaje mi się, że masz żarówki o barwie ciepłej. Może rośliny rosną ładnie, ale mnie osobiście drażni żółty zafarb wody będący efektem zastosowania takiej barwy.

 

Brzaneczki czy żałobniczki możesz tam trzymać ale skalara Ci nie daruję :) Zobacz jak on się tam zachowuje i jakie ma ubarwienie. W odpowiednim zbiorniku i on czułby się dobrze i Ty miałbyś z niego radochę. Może czas na większy zbiornik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopień ochrony IP w tej oprawce jest praktycznie zerowy. A co za tym idzie, nie nadaje się do zamkniętego środowiska z wodą. Woda będzie się kondensować na stykach, styki będą rdzewieć, może dojść do zwarcia lub, zapieczenia gwintu. Wtedy przy odkręcaniu świetlówki, do wody dostanie się rdza i pełno innego syfu. O ile w chłodniejsze dni będzie to mniej niebezpieczne, to w upały może dojść do tragedii.  Gdybyś zmienił zasilanie na napięcie bezpieczne 12/24V to tak, ale nie 230V. Ewentualnie możesz obudować świetlówki plexą, aby je osłonić i oddzielić od wody. Wtedy ochrona wzrośnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym akwa mam już takie oświetlenie ponad rok i nic się nie dzieje, teraz zrobiłem to samo w drugim . Jeśli chodzi o ewentualną rdzę której przez rok nie doświadczyłem  to pokrywę ściągasz i odkręcasz żarówki nie nad akwa a np nad stołem w kuchni :) Wtedy cały syf nie wleci do akwa.

 

Barwa świetlówek to 2700K. Można zastosować kompakty o innej barwie lub wymieszac barwy jak komu pasuje.

 

Zobaczcie jak pięknie rosną rośliny przy zastosowaniu tego oświetlenia w moim drugim akwa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja łączenie świetlówki kompaktowej z oprawką uszczelniałem silikonem/ taśmą izolacyjną.

Najdłużej działające oświetlenie u mnie miało ponad 3 lata- potem je sprzedałem wraz z regałem akwarystycznym ;).

Nie ma czego tępić Damilo.  Akwarystyka ma swoje własne prawa i czasem nawet te "bryzgoszczelne" oprawki T8 o kant kotka rozbić.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...