Skocz do zawartości

Pley
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 150x60x45cm - 405L Front OPTI WHITE
Filtracja HMF napędzany Aquael Circulator 1000
Ogrzewanie Tetratec 150W
Oświetlenie 3x 150cm DIY "Belka" LED 6500K SMD3528
Podłoże Piach z Atestem do piaskownic
Flora:

Scindapsus, Draceny, Skrzydłokwiat + planuje jakieś rośliny typu paproć

Fauna

1+1 Cleithracara maronii
1+1 Crenicichla regani WF Rio Tapajos
2+2 Ivanacara adoketa

Do niedawna Akary z maronii wraz z moimi Crenicichla zamieszkiwały zbiornik o wymiarach 100x40x50cm. Dogadywały się świetnie, miejsca miały, ale doszedłem do wniosku, że fajnie by było wrzucić stosunkowo małe ryby do większej bańki (kiedyś już miałem podobnej wielkosci akwarium, ale mieszkały w nim H. temporalis więc 30cm byczki).

Zacząłem myśleć nad szafką i doszedłem do wniosku, że zrobie taką szafkę, która pod dużym akwarium będzie miała miejsce na dwa akwaria po 75cm długości - jedno dla dzikich Apistogramma cacatuoides, i jedno dla Pelvicachromis taeniatus F1.

No to zaczynamy budowę...

Pierwsze kroki
q8pq.jpg

I do przodu...
rxd6.jpg

Jeszcze blat i listwa na przód i gotowe.
hsqt.jpg

Teraz czas na zbiorniki - jedno z 75cm zalałem, a 150cm przywiozłem sobie z Kielc
vadb.jpg

Potem przymiarka moich belek DIY :)
flt3.jpg

Które normalnie można przesuwać :)
jcgl.jpg

Czas na zalewanie :).
uem8.jpg

Brakuje tylko paru litrów do końca :)
wlwr.jpg

I zalane :)
j3a7.jpg

A teraz ryby :)

Crenicichla regani
kmc0.jpg

Tańcujący samiec
gxn.jpg

 

 

 

6o14.jpg
 


I moje gwiazdy - Akary z maronii :)
i1i7.jpg

uucb.jpg

Niestety jeszcze nie byłem w stanie uchwycić ładnie samca Ivanacara i mam tylko zdjęcie samicy w ubarwieniu tarłowym

To ta na prawo ;)
su8q.jpg
 

Ale i pokaże zdjęcia mojego dominującego samca, któremu zrobiłem sesje zdjęciową niedługo przed tym, jak opuścił swój poprzedni zbiornik :)
fii0.jpg

fwf2.jpg

 

 

 

 

Wyprzedzając pytania -

1. Tak, planuje z czasem pozbyć się jednej pary Ivanacara - kiedy? Po pierwszym tarle dobierającej się parki
2. Rośliny nie gniją- ładnie rosną, a 90% z widocznych na zdjęciu to zielsko wyciągnięte z 200L zbiornika, który funkcjonował bardzo długi czas
3. Akwarium posiada szyby nakrywowe. Nie na całej powierzchni lustra wody, ale na ok 80%
4. Tak, myślę nad dodaniem jakiegoś stadka, ale czy je dodam to się okaże jak będą zachowywać się moje ryby :)

Edytowane przez Pley
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lesiu, Belki zrobiłem z korytek na kable http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/instalacje-elektryczne/listwy-i-kanaly-instalacyjne/korytko-elektroinstalacyjne-mke-15-25-aks-zielonka,p96949,l1064.html#opis

Do nich wkleiłem LEDy, a wszystko zakryłem 2mm szybami by całość była wodoszczelna :).

Uginać się uginały- ale nieznacznie. Jedynie jedna z belek wygieła się bardzo, lecz mi to nie przeszkadzało ponieważ tak jak pisałem w pierwszym poście - mam szyby nakrywowe.

Jedną mam idealnie na środku akwarium i pełni ona funkcje podparcia belek :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałoby to sens, gdyby ugięcie było na pare centymetrów, a belki nie opierały sie o szyby nakrywowe.

Z drugiej strony gdybym miał zrobić oświetlenie wyżej, to zrobiłbym podwieszane - dałbym po prostu jeden z sznurów mocujących na środek i ugięcie równie dobrze by się zniwelowało ;).

Maciek. Trzeba myśleć tak, by to miało sens- a nie ylko by dodawać sobie pracy :). Wszelakie wzmocnienia musiałyby być idealnie wyliczone by nie zasłaniały diod LED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w końcu widzę BW, które ma w sobie to "coś" :D

Chociaż pewnie gdyby nie te scindapsusy... ;) Swoją drogą zawsze żyłam w przekonaniu, że scindapsus nie cierpi mieć zalanych korzeni (tzw. mokre stopy), ale to widocznie dotyczy tylko roślin posadzonych w doniczce, bo u ciebie (jak twierdzisz) nic nie gnije.

Dracen i skrzydłokwiatu się nie dopatrzyłam, ale może źle widzę. Rozumiem, że planowane paprocie także będą nad wodą, czy chodzi o jakieś podwodne gatunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No teraz widzę draceny i chyba skrzydłokwiat tam majaczy w oddali ;)

Za chwilę będziesz się przedzierał przez ten gąszcz do zbiornika, jak - nie przymierzając - książę na białym koniu do śpiącej królewny, przez cierniste krzewy  :lol:

Ale bardzo fajny efekt uzyskałeś :) Cieszy oko i duszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

PH 6.0 aktualnie.
Gdy będę miał torf do baniaka Betta coccina to i w tym baniaku zejde tak do 5,5- na pewno wtedy Ivanacara się wytrą bo tańcują od tygodni...
 

Było jedno tarło akar, ale nieudane (juz o tym chyba wspominałem). Od tamtej pory nic sie nie działo bo nie stymulowałem ryb.

Na chwile obecną wygląda na to, że na dniach wytrą się Crenicichla, ale PH wątpliwe więc nie licze na młode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ivanacara adoketa mam 2 parki z czego jedna idzie na sprzedaż. Gdyby ktoś był zainteresowany to proszę o PW :).

Swoją drogą nie można chyba ich nazywać już pielęgniczkami ponieważ potrafią osiągnąć (samce) te 10-12cm, a to już kawał rybki.
Mi też te ryby najbardziej się podobają spośród wszystkich gatunków, które posiadam, ale największą sympatią darze swoje C. maronii - te ryby kocham i to głównie z myślą o nich postawiłem im jeszcze większy zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...