Skocz do zawartości

Dodatkowy filtr wewnętrzny


karwos00
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

 

Mam 112 litrów i filtr HW 302 - deszczownica z lewej pod taflą skierowana delikatnie w górę. Jednak zauważyłem że obieg wody nie jest za dobry - są miejsca w których woda "stoi" - np na środku baniaka przy tylniej szybie - tam też mam glony nitkowate - najwięcej. 

 

Jako praktycy co moglibyście doradzić?? Czy dołożenie dodatkowego filtra wewnętrznego np Aquael circulator 500 lub innego by ten dodatkowo wprawiał w ruch wodę jest dobrym rozwiązaniem. Czy podłączenie do tego filtra deszczownicy umieszczonej pionowo z tyłu poprawi ruch wody na bardziej wirowy? A może jakiś inny sposób umiejscowienia by ruch wody był stabilny i jednocześnie nie była to pralka. 

 

Szukałem i nigdzie za bardzo nie znalazłem odpowiedzi czy ruch wody powinien odbywać się wirowo w pionie czy w poziomie? A może jeszcze inaczej. Flora znajduje się przy szybach bocznych i tylnej. 

 

Dzięki za sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już próbowałem - niestety takie rozwiązanie ma minus - tafla wody już tak nie faluje i to ona "stoi" w większości. 

 

Na próbę zakupiłem Aquael Fan mini plus - zależało mi żeby był jak najmniejszy - umieściłem go pod wodą - ok 10cm (nad nim jest deszczownica z HW-302) po lewej przy tylnej szybie - wylot skierowany wzdłuż tylnej szyby z dyszą kierującą delikatnie w dół  + do gąbki dodałem wężyk CO2 - teraz bąble są rozsiewane po całym baniaku i po obserwacjach widać że zanim osiągną taflę potrafią zrobić 2 kółka po baniaku. W baniaku widoczny jest ruch wirowy - ale nie za mocny - widać to po ułożeniu roślin - rybom to nie przeszkadza - na pewno nie razborom które chętnie się z nim siłują. 

 

Jedyny minus to odgłos CO2 w wirniku - sprawdzę jeszcze jak by to działało jak podłącze to w miejsce podłączenia powietrza (aktualnie powietrze zakręcone) - czytałem tylko że zasysanie co2 może być tak duże że zacznie mi zgniatać butelki aż do zassania wody a następnie zacieru z drugiej - jednak jakoś mi się nie chce wierzyć że to jest aż tak duża siła - dopóki nie spróbuje nie będę wiedział. Test CO2 JBL powie mi czy ten zabieg skutkuje lepszym rozproszeniem CO2 w baniaku. 

 

Temat można zamknąć, chyba, że macie jeszcze inne sposoby na zwiększenie ruchu wody innymi pompami lub cyrkulatorami. Fan mini plus zakupiłem bo jest mały i może z czasem trafi do planowanego krewetkarium więc się nie zmarnuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...