Skocz do zawartości

pierwsze kłopoty ze zbiornikiem 72L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, oto mój pierwszy zbiornik, nigdy nie miałem akwarium, dlatego przed założeniem tego przesiedziałem chyba ze 4 tygodnie na waszym forum. Pojawiły się jednak pewne problemy i potrzebuję fachowej pomocy, najpierw info o zbiorniku:

 

 

Akwarium: 72L 60*30*40, założone 09.06.2013r.

 

Oświetlenie: standardowa pokrywa, lampa Polamp 15W T8 6500K, włączone 12 godzin dziennie

 

Filtracja: Hanza Aquaristic HJ-611B

 

Podłoże: Aqua Substate II+  6kg,  Grys bazaltowy 15kg

 

Rośliny: cabomba, ludwigia repens, cryptocoryne wendtii green, dojdzie jeszcze jakiś mech, szukam także czegoś na 1 plan, może byście coś doradzili pod to światło?

 

Nawożenie: narazie mam aqua art classic oraz carbo, co jeszcze radzicie dokupić?, carbo leje 1ml dziennie a classic 4ml raz w tygodniu

 

Woda: powiem tak, ze względu na koszty narazie kupiłem testy paskowe JBL easy test 6in1, z czasem będą kropelkowe.

 

ph - 7,0

no3 - 25,0 mg/l

no2 - 1,0 mg/l

gh - >7od

kh - 6od

cl2 - 0,0 mg/l

 

Obsada: narazie w akwarium żyją 2 slimaki helena, oraz 1 krewetka amano ( przybyła z roślinką).

 

Tydzień temu w akwarium pojawiły się okrzemki (plaga) wszystko było brązowe, masakra byłem załamany, nowy zbiornik a tu wszystko brązowe, wyglądało to okropnie, zacząłem dłużej świecić 13-14 godz. do tego po 2-3 dniach zainteresowała się tym moja krewetka, obecnie okrzemki chyba ustępują, ale nie wiem jak mam wyczyścić z nich cabombę? i co zrobić żeby się nie pojawiały więcej.

 

Natomiast dzisiaj rano zauważyłem  na szybie w wodzie pełno białych "robali" wyglądają na nicienie(wypławki były kilka dni wcześniej widoczne, obecnie ich nie widać)

 

18.06.2013 mierzyłem parametry wody (wyniki widoczne powyżej) zwróćcie uwagę na no2 (1.0 mg/l), dzisiaj kupiłem testy kropelkowe na no2, myślałem że już będę mógł wpuścić jakiś mieszkańców, a tu mi skali na wynik zabrakło:( ( tzn. wynik dużo powyżej 1,5 mg/l). Dodatkowo temperatura w zbiorniku nie spada poniżej 29 stopni C, i zaczęła gnić ludwigia repens.

 

Pomóżcie, bo nie wiem jak powinienem zareagować.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie mało czytałeś... Zapewne od razu zacząłeś świecić długo, stąd taki atak glonów.

Oświetlenie masz 0,2 W/L jak nie dołożysz to Ci wszytskie rośliny padną.

Ciekawi mnie Twoja filtracja jakie masz wkłady jak jest to węgiel i gąbki to się nie dziw że masz takie NO2 akwarium jeszcze dojrzewa, albo te testy przekłamują.

Następna sprawa przy takim NOani krewetka ani ślimaki by nie przeżyły.

Zwiększ oświetlenie.

W akwarium świecimy max 10h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ oświetlenie.

 

Oświetlenie masz 0,2 W/L jak nie dołożysz to Ci wszytskie rośliny padną.

 

Właśnie zaczynam szukać czegoś na allegro, może dołożył bym coś takiego

http://allegro.pl/oswietlenie-dodatkowe-1x24w-do-pokrywy-60-80-120cm-i3283433775.html

co sądzisz?

 

 

 

Ciekawi mnie Twoja filtracja jakie masz wkłady jak jest to węgile i gąbki to się nie dziw że masz takie NO2

 

No dokładnie moje wkłady to węgiel i gąbka. Na co wymienić wkłady, żeby było ok?. Wczoraj wyczyściłem szyby, usunąłem zgniłe liście, oczyściłem dno, wymieniłem 15 litrów wody na wodę odstaną 24 godz. zrobiłem dzisiaj ponownie testy na no2 i wyszło ok 1,5mg/l testy na no2 mam Zoolek, a na resztę parametrów na razie paskowe JBL. Reszta parametrów wychodzi w normie.

 

Dodam jeszcze że krewetka i ślimaki chyba maja się dobrze, są ruchliwe, żerują, nie obserwuje żadnych nie typowych zachowań.

Edytowane przez czoczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć z filtra węgiel, zastąp go gąbką. Do tego filtra nie ma sensu wkładać ceramiki, bo jest bardzo mało miejsca na wkłady filtracyjne. NO2 masz zdecydowanie za duże (dziwne, że coś tam jeszcze żyje). Rób dalej podmiany co 2-3 dni i badaj parametry wody. Zmniejsz czas świecenia do 8-10h.

 

Co do dodatkowego oświetlenia - śmiało możesz kupić ten zestaw z Allegro. Będziesz miał wtedy ok. 0,54W/l, a to już nie jest tak źle. Ale kup jakąś świetlówkę typu Philips Aquarelle lub Hagen Aqua-glo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna ceramika będzie miała 2 razy większą powierzchnię dla zasiedlenia się bakterii jak jaka kolwiek gąbka.

Powinno to oświetlenie być ok, poszukaj do tego świetlówki o barwie 6500 K (nie musi być z dopiskiem "akwarystyczna" - te są droższe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyrzuć z filtra węgiel, zastąp go gąbką. Do tego filtra nie ma sensu wkładać ceramiki, bo jest bardzo mało miejsca na wkłady filtracyjne.

 

Węgiel już wyjęty, a jaką gąbkę mam kupić?

 

 

 

Co do dodatkowego oświetlenia - śmiało możesz kupić ten zestaw z Allegro. Będziesz miał wtedy ok. 0,54W/l, a to już nie jest tak źle. Ale kup jakąś świetlówkę typu Philips Aquarelle lub Hagen Aqua-glo.

 

Ok, więc zamawiam, a co do świetlówki to już w przyszłym miesiącu wymienię, na razie zostawię tą z zestawu.

No i zmniejszam czas świecenia do 9 godz. Zobaczymy co się będzie działo.

 

A odnośnie temperatury to te 29-30 stopni nie robi problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

sam jestem w tym temacie "świeżakiem", jednak napiszę kilka słów o tym, co przeżyłem od zalania akwarium (9 maj).

 

Zalałem akwarium, nie dodawałem żadnych przyśpieszaczy (poza bardzo małą szczyptą pokarmu dla rybek) - po trzech tygodniach NO2 było jeszcze wykrywalne, po czterech mogłem wpuszczać rybki.

 

Podobnie jak u Ciebie podczas dojrzewania akwarium miałem do czynienia z okrzemkami i tymi białymi wijącymi się robaczkami. Ponoć w stabilizujących się zbiornikach to częsta sytuacja, a te robaczki nawet świadczą o tym, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

 

W walce z okrzemkami niesamowite są otoski. Wiem, wiem, należy zwalczać przyczynę, a nie skutki, ale w tym przypadku wydaje mi się, że przyczyną jest właśnie dojrzewające akwarium. Trzy otoski (w planie kolejne trzy), w kilka dni oczyściły wszystko. Jednym minusem są plamy na liściach w miejscu, gdzie były okrzemki. Ja takie liście wycinam. W chwili obecnej nie widzę żadnych okrzemków - albo ich nie ma, albo otoski na bieżąco je usuwają.

 

Jestem laikiem, ale jeśli miałbym coś poradzić to nie wykonuj nerwowych ruchów tylko czekaj. 

 

W mojej stopce masz linka do galerii. Tam jest opis drogi jaką do tej pory przeżyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Drobna ceramika będzie miała 2 razy większą powierzchnię dla zasiedlenia się bakterii jak jaka kolwiek gąbka.

Racja, nie mówię, że nie, ale to sztuka dla sztuki w tym wypadku, bo ile tej ceramiki tam się zmieści?

 

 

 

A odnośnie temperatury to te 29-30 stopni nie robi problemu?

Dla dojrzewania akwarium to nie będzie przeszkodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kup jakąś świetlówkę typu Philips Aquarelle lub Hagen Aqua-glo

 

 

 

 

poszukaj do tego świetlówki o barwie 6500 K (nie musi być z dopiskiem "akwarystyczna" - te są droższe).

 

Ok, tylko nigdzie nie mogę znaleźć świetlówki świetlówki T5 6500K w wymiarze 44cm. Może polecicie jakąś stronę, google nie dało rady :(

Czyżby takich nie robili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Świetlówek T5 o długości 44cm nie ma - taką długość mają T8 15W.

 

Są, tylko nie z temperaturą dzienną(barwowa) 6500K.

 

 

 

Do tego zestawu, który chcesz kupić z Allegro pasują T5 o mocy 24W i długości 55cm.

 

No niestety wymiar 55cm, zmuszał by do ingerencji w obudowę, czego próbuję uniknąć.

 

A więc znalazłem w końcu takie oto świetlówki:

 

1. Sylvania aquastar 24W, 44cm, 10000K

2. Juwel-lite colour 24W, 44cm, 6800K

3. Juwel-lite day 24W,44cm, 9000K

 

Która będzie najlepsza do mojego zbiornika?, proszę o pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie, a więc od 03,07,2013r, w akwarium świeci dodatkowo Juwel-lite colour 24W, 44cm, 6800K, czyli razem to 0,54W/l. (9 godzin dziennie)

 

Do obsady doszło 12 neonów innesa, oraz kilka krewetek red cherry.

 

Pojawiły się także zielone kropki na szybach i kamieniach :(, co to może być? Czyżby zielenice? I jak z tym walczyć?

 

Zdania zaczynamy z wielkiej litery. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T

 

A jak dużo ich się pojawiło?

 

Ciężko jest mi powiedzieć czy dużo, czy mało, nie mam porównania. Widoczne są na szybie kamieniach i korzeniu.

 

Nawożenie: Na razie mam aqua art classic oraz carbo. Carbo 1ml dziennie. Classic 4ml raz w tygodniu przy podmianie.

 

Parametry wody z dzisiaj:

 

ph - 6,9

no3 - 10,0 mg/l

no2 - 0,0 mg/l

gh - >7od

kh - 6od

cl2 - 0,0 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się test na PO4. Zmniejszyłbym też dawkowanie Aqua Art Classic. Może być problem z stosunkiem NO3:PO4, który powinien wynosić 10:1.

Problem może dotyczyć braku makroelementów.

 

A jaki jest obecnie stan roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może dotyczyć braku makroelementów.

 

 

 

A gdzie makro?

 

Macie racje, właśnie makro nie było. Zamówiłem dzisiaj na allegro taki zestaw na początek  http://allegro.pl/na...3368078091.html

 

Myślę, że to pomoże. A w najbliższym wolnym czasie, zabieram się za lekturę odnośnie nawożenia solami.

 

Natomiast co do roślin, to są raczej w stanie średnim. U Cryptocoryne wendtii zauważyłem żółte plamki na końcach liści. Ludwigia repens - gnije, ale to raczej efekt słabego światła na starcie zbiornika. Cabomba natomiast trzyma się całkiem nieźle. No i zobaczymy, czy przyjmie się mój nowy mech. Prawdopodobnie sringy moss.

Edytowane przez czoczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie. Od 15 lipca zacząłem stosować zamówione nawozy, a baniak wygląda coraz gorzej :(. Codziennie podaję 2ml makro, 1ml mikro, 2ml carbo aqua artu. Dodałem także 2 kulki nawozowe z gliną, woda wygląda po tym dramatycznie, jest strasznie mętna, nawet po dwóch podmianach. Na podłożu, korzeniu i kamieniach, bardzo wolno rozwijają się zielenice( szyby są czyste). Cabomba cała zżółkła, ludwigia nie chce rosnąć, a cryptocoryne dostaje żółtych plam na liściach. W podłożu w okolicy korzenia zadomowiły się jakieś "robaczki" wyglądają jak malutkie stonki, są wielkości połowy główki od szpilki (mam nadzieję, że to pożyteczne żyjątka), może ktoś wie, co to takiego?. Co powinienem zrobić, kupić testy na NO3, PO4?

Woda z dzisiaj:

ph - 7,1

no3 - 15,0 mg/l

no2 - 0,0 mg/l

gh - >11od

kh - 6od

cl2 - 0,0 mg/l

 

 

post-17204-0-31673200-1375293972_thumb.jpg

post-17204-0-14316600-1375294145_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...