Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu problemu


mastinka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wydaje mi się, że to coś, co mi się "przyssało" do roślinek (posiadam Limnofilę bezszypułkową) - to są glony.

Nie mniej jednak nie jestem w ogóle w temacie, akwarium dostałam w prezencie i nie znam się, aczkolwiek staram się znaleźć przyczynę i jakieś rozwiązanie na to pływające coś.

 

Załącza zdjęcia.

whfq.jpg

 

pmcd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, miałam nadzieję, że po prostu ktoś mi pomoże po zdjęciu co to takiego mi się wylęgło. Ale ok. Odpowiadam zgodnie z prawdą:

 

[b]1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)-[/b] 15 05 2013

[b]2.Litraż i wymiary akwarium -[/b] nie mam pojęcia, myślę że na oko jakieś 40l.

[b]3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-[/b] świetlówka od spodu pokrywy, moc 11W

[b]4.Jak długo świecisz (ile godzin)-[/b] różnie, ale około 8h dziennie, choć przy bardzo słonecznych dniach nie świecimy im w ogóle

[b]5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa[/b] - jakiś czarny żwirek z mnóstwem małych ślimaczków :)

[b]6.Filtracja -[/b] filtr zewnętrzny

[b]7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -[/b] no cóż, jest w pokoju dziecięcymdla spokoju ducha

[b]8.Ozdoby (jakie)-[/b] brak - mamy roślinki.

[b]9.Rośliny (ile,jakie)-[/b] 4 pędy limnofii oraz na oko jedną: Alternantera Reineckego (reineka) - nie wiem czy to na pewno ta, ma brązowe nowe listki od środka i zielone zewnętrzne, jest niewielka

[b]10.Ryby - obsada (jw.)-[/b] 5 gupików, 4 danio, 2 kiryski i 2 ślimaki których nazw nie znam, które mają za zadanie zjadać tę setkę tych małych ślimaczków (kupiłam dwa tygodnie temu w spejalistycznym sklepie akwarystycznym)

[b]11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-[/b] ostatnia podmiana tydzień temu, woda filtrowana odstana

[b]12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-[/b] nie podaję nawozów

[b]13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-[/b] ????? nie posiadam żadnego podajnika CO2

[b]14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -[/b] nie posiadam żadnnych

[b]15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?[/b] nie

[b]16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?[/b] raz dziennie rano pokarmem SERA bettagram - karma pełnoporcjowa dla ryb ozdobnych

[b]17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -[/b] poniżej
ot3k.jpg
[b]Opis problemu-[/b] opis problemu napisałam wyżej - mam COŚ zielonego przyczepionego do moih roślinek, myślałam, że to może jakieś wydzieliny gupików bo się orybiły niedawno, są małe rybki, ale może to są glony?? Nie wiem, nie znam się, proszę zatem o pomoc, czy kupić jakiegoś otoska czy amano?

 

Będę wdzięczna za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To glony.

 

Popełniasz kilka poważnych błędów.

 

nie mam pojęcia, myślę że na oko jakieś 40l.

 

W podstawówce nie nauczyli liczyć objętości ?
 

 świetlówka od spodu pokrywy, moc 11W

 

Jeżeli masz 40l, to masz 0,27 W/l - za mało. Jeżeli ma to być LT to musisz mieć przynajmniej łącznie 15W. Rośliny raczej masz bardziej wymagajace, przy 22W już powinny śmigać.

 

 różnie, ale około 8h dziennie, choć przy bardzo słonecznych dniach nie świecimy im w ogóle

Przy takiej ilości światła świecimy 8h dziennie bezwzględnie.

 filtr zewnętrzny

Do 40l ? Coś mi nie pasuje.

 

no cóż, jest w pokoju dziecięcymdla spokoju ducha

Ja mam akwarium u siebie i mój duch nie jest spokojny - co robię nie tak ?
 

2 ślimaki których nazw nie znam, które mają za zadanie zjadać tę setkę tych małych ślimaczków (kupiłam dwa tygodnie temu w spejalistycznym sklepie akwarystycznym)

Te ślimaki to heleny (przypuszczam).

 

 ostatnia podmiana tydzień temu, woda filtrowana odstana

Podmiany co tydzień, min. 10 do 20%.

 

 nie podaję nawozów

O tym można mówić długo. Rośliny w akwarium są inne niż doniczkowe. Na jałowym podłożu i jałowej wodzie niewiele urośnie Ci.

 

 nie posiadam żadnego podajnika CO2

Węgiel + nawozy dają kopa do wzrostu dla roślin. Zdrowe rośliny, to brak glonów.

 

 NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe nie posiadam żadnnych

No3 i po4 pozwoliłyby zdiagnozować problem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia nie są szczególnie dobrej jakości - ale jeżeli to długie cinkie zielone nitki, które po wzięciu w palce nie są mocne jak żyłka i dają się łatwo rozcierać lub rwać to pewnie Zielenice nitkowate. 

Ja bym tę doniczkę wywalił i posadził tę roślinę. 

Co do nie świecenia w słoneczne dni - czy to oznacza że w słoneczny dzień na baniak trafia bezpośrednio słońce??

Te ślimaki to helenki - widać na zdjęciu - u mnie 1 na 112l wyżarła wszystko w 2 tyg. 

Glony - z zielenicami nitkowatymi walczę od ponad miesiąca i doszedłem do wniosku że tylko dobry stan roślin może pomóc w stopniowym cofaniu się glonów - czyli nawożę solami, badam wodę testami, podaję CO2, dołożyłem dodatkowy filtr żeby nie było stref stojącej wody, usuwam mechanicznie, mech moczyłem w kwasku cytrynowym - dla mchu nie zaszkodziło za to nitki padły a resztki zjadają krewetki - nie jestem tego w stanie zrobić z reszta roślin bo bym mieszał podłoże - co nie jest wskazane. 

 

Najpierw trzeba zrobić porządek ze światłem - czyli ustalić 8h dziennie lub więcej i codziennie sie tego trzymać - nie zmieniać , nie wyłączać bo ładna pogoda itp. 

Zlikwidować światło słoneczne padające na baniak

Usuwać mechanicznie nawet codziennie co się da, skrobakiem z szyb jeżeli się pojawią. 

Podmieniać wodę 20% w tygodniu. 

Można dodać z 4 szyszki olchy czarnej - ale to spowoduje ciemniejsze zabarwienie wody - spadnie ph i glonom będzie ciężej - zabarwienie minie po jakimś czasie i po podmianach - ale żeby był trwalszy efekt można przy każdej podmianie wyciągać szyszki i dawać nowe. 

I nie liczyć że po kilku dniach ustąpią. 

 

Bez testów, nawożenia w sumie nic więcej sie nie da zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...