Skocz do zawartości

[96l] Mój 96 litrowy baniak


polak82
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Moja przygoda z akwarystyką zaczęła się w moje 30 urodziny, gdyż dostałem 10 litrową kulę.

Wraz z nią dostałęm bojownika (którego mam do dziś) kilka kardynałków chińskich i kilka danio pręgowanych (wtedy nawet nie wiedziałem co to za ryby).

Po kilku miesiącach kupiłem 30 litrowe akwarium bo zdecydowałem że w kuli będą mieć za mało miejsca.

Wtedy zarejestrowałem sie na tym forum i dowiedziałem się z niego, że i to akwa będzie za małe dla moich rybek.

Zacząłem szukać używanych akwariów na ebay'u i gumtree (mieszkam w UK).

I padło na 96 litrowe akwa (75x30x40) które zamieszkiwały:

1 gurami całujący który jest od początku w tym akwa i tak już został (wiem, że za małe dla niego)

1 labeo (oddany)

1 żałobniczka

1 zbrojnik lamparci (oddany)

1 zbronjik złoty (mam do dziś)

Podłoże było fatalne, czerwony żwirek o granulacji 3-4 mm, którego się pozbyłem.

Chciałem robić restart ale nie miałem gdzie zostawić ryb na czas dojrzewania akwarium.

Całuśnik tak bardzo mi się spodobał, że  postanowiłem  go zostawić (w końcu jest od początku w tym akwarium) i chyba jest mu dobrze ma ok 17-18 cm.

 

Tak więc akwarium przeszło duzo zmian, szafka na której stoi akwa była w opłakanym stanie, więc została pomalowana i teraz wygląda o niebo lepiej, ale do rzeczy.

 

Akwarium ma wymiary 75x30x40 (96 L)

Oświetlenie to 2 świetlówki T8 po 18W każda, które świecą od 10 do 20 ( z tym że obie świecą razem przez 5 godzin)

Grzałka to: Eheim Jagger 150W (temp.25-26 st)

Filtr Fluval 2 plus

Podłoże to piasek

2 korzenie

Kilka kamieni.

Rośliny :

Limnophila sessiliflora

Egeria najas

Bacopa monnieri.

jedna jakaś doniczkowa, która nie rośnie.

I jescze 2 których nazwy nadal nie znam.

Tak je zidentyfikował Sławek121 i tu podziękowania.

 

Parametry wody (testy paskowe)

pH 6.4-6.8

KH 50-100 mg/l (bliżej 100)

GH 125-250 mg/l 

NO3 100 mg/l

NO2 0-0,5

Ryby to:

1 gurami całujący

9 żałobniczek

2 kirysy lapmarcie (mam zamiar dokupić ale za cholere nie mogę ich dostać w Liverpool)

1 samica mieczyka

para prętnika karłowatego

1 zbrojnik złoty

2 labeo albinos (które dostałem od kolegi i które będą do oddania, bo jeden pogania drugiego)

1 bojownik

Pytanie numer 1.

Kto może być winny wypadania roślin z podłoża? Mnie wydaje się że to sprawka zbrojnika, bo najczęściej znajduje pływające roślinki ranem, z tym że często jest to np 1 lub 2 łodygi z całej kępy.

Jak mocować rośliny w podłożu? Ja je wkładam tak jak je kupię, są owinięte w gąbke i dookoła jest taka metalowa obejma.

Pytanie numer 2.

Przez pewien czas miałem kamień kórego zdjęcię zamieszczę poniżej, który tak wydaję mi się podniósł drastycznie moje GH do 500 mg/l, czy to może być jego wina?

 

Nieszczęsny kamień

post-16751-0-28487200-1372111863_thumb.jpg

 

Całe akwa

post-16751-0-72162100-1372112104_thumb.jpg

 

Proszę o komentarze i odpowiedzi na moje pytania.

Edytowane przez andrerw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tutaj jeszcze wsypał vegety, pieprzu i dodał marchewki. Pyszna zupka rybna wyjdzie.
Przy takiej ilości ryb to już nawet nie zupka, a krem rybny ;).


Gurami całujące w 96L? To jest już śmiech na sali
Sverting dobrze napisał czego powinieneś się pozbyć.


Ta Dracena i to cośw lewym tylnim rogu akwarium to nie rośliny akwariowe.
To czerwone to chyba w ogóle plastik - OUT

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mieczy 100 cm czy 100 l czy minimum 90 l? 

 

 

Mieczyków hellera nie powinno się trzymać w akwariach mniejszych niż 90l. minimalna obsada powinna składać się z jednego samca i dwóch samic,przy większej obsadzie powinno się pamiętać aby zawsze liczba samic była większa niż samców.

http://forum.superakwarium.pl/topic/3729-xiphophorus-kompendium-wiedzy-mieczyki-oraz-zmienniaki/

Edytowane przez MCU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla gurami wiem że za małe ale ryba jest w nim kiedy była jeszcze młoda i już zostanie.

Jak masz możliwość to jednak oddaj tą rybę do większego akwarium.

Nie jest minimum. Dla mieczy minimum 100cm długości, a dla gurami całującego 150 cm. Miłego znęcania się dalej, pozdrawiam.

 

 

Ja bym tutaj jeszcze wsypał vegety, pieprzu i dodał marchewki. Pyszna zupka rybna wyjdzie.

Przy takiej ilości ryb to już nawet nie zupka, a krem rybny ;).

 

 

Gurami całujące w 96L? To jest już śmiech na sali

Sverting dobrze napisał czego powinieneś się pozbyć.

 

 

Ta Dracena i to cośw lewym tylnim rogu akwarium to nie rośliny akwariowe.

To czerwone to chyba w ogóle plastik - OUT

 

 

No oki Panowie, krytyka poszła.

A gdzie dobre rady ?

Nie jeden z nas słabo zaczynał, ale to nie powód żeby przekreślać kolegę jako akwarystę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W asumie mogę 

 

To, że praktycznie wszystko jest do wywalenia to ja wiem ;)

Kwestia tego, żeby dobrać koledze odpowiednia obsadę do tego akwa, ja mogę ew. pomóc z roślinami pod dobraną obsadę.

Skoro krytykujesz nas to sam coś podpowiedz.

Już w poprzednim poście na Twoim miejscu bym (edit) tak zrobił gdybym miał podobną wiedzę.

Edytowane przez grzegrzół
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W asumie mogę 

 

Skoro krytykujesz nas to sam coś podpowiedz.

Już w poprzednim poście na Twoim miejscu bym (edit) tak zrobił gdybym miał podobną wiedzę.

W "asumie" to napisałem, że doradzę zielsko, ale dobierzcie odpowiednią do tego akwa obsadę rybną i wspólnie pomożemy koledze zrobić fajny baniak.

 

Edit. Nie wiem gdzie widzisz krytykę z mojej strony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ta Dracena i to cośw lewym tylnim rogu akwarium to nie rośliny akwariowe.

 

To czerwone to chyba w ogóle plastik - OUT

 

 

 

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

Nie mam tam nic plastikowego, wszystkie rośliny kupiłem w zoologicznym, nie rozumiem tylko dlaczego takie sprzedają. Rośliny nie rosną ale też nie gniją czy coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedają takowe bo to dodatkowy zarobek.
Generalnie te rośliny polecane są do zbiorników paludaryjnych a jakby nie patrzeć to od paludarium do akwarium nie daleka droga :).

Takie rośliny żyją nawet do 3-4 miesięcy, a potem gniją. Gdybyś chociaż wystawił ich liście ponad wodę (a reszta rośliny będzie znajdowac sie w akwarium) to jest szansa, że będą pięknie rosnąć.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...