Skocz do zawartości

Pierwsze testy i podłoże.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zakupiłem akwarium 112L. To co aktualnie do niego posiadam to:

1. Filtr JBL e901.
2. Oświetlenie 2xT5 24W, ale nie pamiętam ich dokładnych parametrów. Jedna jest fioletowa, więc podejrzewam, że 7500K, druga biała, więc coś pewnie koło 6500K. Jutro sprawdzę.
3. Do tego oczywiście grzałka.

Zalałem je dzisiaj na razie bez wkładania do środka niczego oprócz węży od filtra żeby sprawdzić czy nie pęknie.

Na dniach chciałbym kupić jakiś żwirek i rośliny i niech dojrzewa.
Jeżeli chodzi o żwirek to chciałem kupić czarny bazalt w granulacji 3-5mm.
Ten się nadaje? http://allegro.pl/piekny-czarny-bazalt-3-5mm-rozne-rodzaje-gotowy-d-i3283115173.html

Pod to mam 2kg kermazytu jako podłoże dla roślin. Nawet nie wiem czy to nie jest za mało.
Co do zwierzątek to na razie trzymałbym tam kilka gupików moskiewskich, dwie kosiarki i helenki.

Czy taki zestaw jako podłoże będzie dobry?

Druga sprawa to testy. Troszkę się wykosztowałem i chciałbym zrobić to jak najmniejszym kosztem.
Jakie kupić? Najważniejsze dla mnie co chciałbym wiedzieć to jakie w ogóle testy będą potrzebne? Ja osobiście wytypowałem: NH3, NO2, NO3. Mam jeszcze test na PH z poprzedniego akwarium.
Powiedzcie czy na początek jest sens kupować kropelkowe testy, czy też wystarczą na razie paskowe?

I to chyba tyle pytań na tą chwilę. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fitr, oświetlenie, grzałka- w porządku.

Ciekawe gdzie zalałeś to akwarium skoro masz obawy że pęknie-nowe czy używane?

Jak  zamierasz wprowadzić obsadę denną to, ten grys (bo raczej nie żwir) jest za gruby, a do obsady dennej na ogół zaliczamy kiryski lubiące trochę pogrzebać w podłożu.

Nie syp keramzytu pod podłoże jeśli zamierzasz hodować rośliny, nie wiem dokładnie jakie zamierzasz hodować ale, lepiej mieć na zapas żyzne podłoże bo, jak nie wybierzesz to i wymagającym i mniej wymagającym będzie bardziej sprzyjało niż keramzyt.

Kosiarki rosną spore i są stadne, masz za małe akwarium na nie.

Testy kropelkowe na ph, gh, kh i no2 to podstawa jaka powinieneś mieć przed wpuszczeniem i zaplanowaniem obsady.

Ale, skoro planujesz akwarium ogólne z roślinnością to dobrym uzupełnieniem będą testy kropelkowe na no3, po4 i fe.

Posługiwanie się testami paskowanymi, szczególnie na starcie akwarium jest ryzykowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalałem w pokoju ;). Nie mam obaw, że pęknie, ale strzeżonego...; stwierdziłem, że zaleję próbnie bo jakbym się wykosztował na rośliny i podłoże a to by pękło to troszkę bym wtopił.
Kupiłem używane na 5 letniej gwarancji. Kupione 11.02.2013r.

Jeśli nie kermazyt to co? Stosowałem w poprzednim akwarium ziemię, ale ze względu na słabe oświetlenie nic praktycznie nie rosło, ale i tak było lepiej.
Mam jeszcze kulki torfowe. Może nie będę bawił się w ogóle w podłoże tylko będę nawoził? Słyszałem, że jest to fajny sposób i dosyć skuteczny.

Jeżeli chodzi o testy to po prostu oprócz NH3, NO2 i NO3 musiałbym dokupić PO4 i FE?

E: To jaka granulacja grysu byłaby dobra? 2-3mm?

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość zalewaj akwarium na próbę w wannie na styropianie lub na dworze.

Na substracie aquabasis jbl większość roślin będzie dobrze rosła, dla początkujących może być.

Na nie wyściel siatkę do zatapiania styropianu i zasyp ciemniejszym żwirkiem 1-2 lub 2-3 mm, aby tylko nie był ostry dla obsady dennej.

Jak chcesz nawozić a mieć jałowe podłoże, to też tak można tylko, pod rośliny czerpiące pokarm przez korzenie trzeba wtedy naładować kulek.

Może być sam żwir. 

Przy nawożeniu te testy to konieczność 

:roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość zalewaj akwarium na próbę w wannie na styropianie lub na dworze.

Na substracie aquabasis jbl większość roślin będzie dobrze rosła, dla początkujących może być.

Na nie wyściel siatkę do zatapiania styropianu i zasyp ciemniejszym żwirkiem 1-2 lub 2-3 mm, aby tylko nie był ostry dla obsady dennej.

Jak chcesz nawozić a mieć jałowe podłoże, to też tak można tylko, pod rośliny czerpiące pokarm przez korzenie trzeba wtedy naładować kulek.

Może być sam żwir. 

Przy nawożeniu te testy to konieczność 

:roll: .

Nie mam takiej wanny. Mam profilowaną i za żadne skarby świata takie akwa by tam nie weszło. Z 54L byłby nawet problem, mimo, że nie jest mała.

 

Ile takiego substratu potrzeba? 5L wystarczy? To samo dotyczy żwiru. Nie chce kupić za mało ani za dużo. Chyba był jakiś przelicznik na to.

Do tego jeszcze umyśliłem sobie,że chcę piasek po środku, który w miarę odchodzenia od przedniej ściany będzie się zwężał. Powinno ładnie wyglądać, a dodatkowo dla dennych ryb byłoby to fajne rozwiązanie w razie gdyby jednak żwir był za gruby.

 

Testy kupię. Najważniejsze to chyba NH3 i NO2, ale postaram się kupić wszystkie.

 

Myślałem też o  sera nitrivec żeby ta woda troszkę szybciej dojrzała. Jeszcze nie jestem na to zdecydowany bo nie lubię dodawać przyspieszaczy, ale to chyba nie jest zwykły "uzdatniacz"? Warto w to inwestować?

 

O co w ogóle chodzi z tym nawożeniem solami ?

E: Cofam pytanie. Już poczytałem.

Edytowane przez Spirit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już testy to NO3 i PO4, NO2 też się przyda ale po kilku tygodniach z ceramiką jako wkład raczej nie powinno przekroczyć zera, ale wszystko kwestia finansów - co miesiąc można 1 kupować. 

 

Ja przy 112 dałem 5l SERA floredepot + 20kg piasku do piaskownic - teraz uważam że za mało - powinienem dać z 30kg. Jeżeli z piasku ma być plaża bez roślin to pod piach oczywiście bez nawozu. 

 

Podłoże - zależnie od tego co kupisz - producent najczęściej podaje ile do jakiej wielkości dna, dodaje też jaka warstwa żwiru, piasku itp powinna być nad nim. 

 

Co do przyśpieszaczy - nie stosowałem bo mi odradzono i zrobiłbym tak jeszcze raz. 

 

W sprawie roślin - najlepiej kupować ze znanych źródeł lub w naturalny sposób przeprowadzić pozbycie się ewentualnych glonów przed włożeniem do baniaka, to samo jeżeli chodzi o ślimaki - chociaż te są łatwiejsze do usunięcia z baniaka niż glony. 

 

Czas też pomyśleć o obsadzie i parametrach wody w kranie - z wodociągów. Jak chce mieć się wodę miękką i kwaśną to pewnie nie obejdzie się bez filtra RO (co jest chyba najlepszym i najtańszym rozwiązaniem rozwiązaniem przy akwarium)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Podsumowując kupię grys czarny bazalt o granulacji 2-3-4mm. NIe wiem jeszcze jakie znajdę.
Myślę, że zdecyduję się na jałowe podłoże i będę stosował kulki. Do tego jeszcze piasek. Zobaczymy jak to się sprawdzi.
Co do testów to jeszcze trochę poczytam i się zastanowię, które kupić pierwsze. Najchętniej kupiłbym teraz 3.
Chociaż myślę, że nawet bez testów bym sobie dał radę. Wydaje mi się, że akcje z testami są trochę przesadzone, ale to tylko taka moja amatorska opinia.
Dobra, dzięki wielkie za pomoc. Pewnie pojawię się niebawem w dziale o roślinach ;).
Pozdrawiam ;).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...