Skocz do zawartości

odziedziczylem akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 

Niedawno dostalem akwarium od znajomego i potrzebuje kilku fachowych porad .

Akwarium ma 100l  filtr Fluval u2, grzalka z termostatem .Obsada  to :1 mieczyk ,1 neon, 2 glonojady, 1bojownik ,4 chyba zalobnice ale nie jestem pewien , w przyszlosci chcialbym dokupic skalary i gurami .podloze jest czesciowo bialy grys czesciowo piasek , brak zywych roslin,kilka sztucznych kryjowek

Pytania

1 -czy swiatlo moze palic sie cala dobe ?

2-czy uzywajac filtra fluval u2 potrzebuje dodatkowego dotlenienia?

3- jakie rosliny wybrac na poczatek 

 

Przepraszam za pisownie ale niestety nie mam polskiej czcionki

pozdrawiam

 

 

 To proszę sobie ustawić . Na forum  wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.

Edytowane przez Gagatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że jest za małe i za niskie.

 

. Światło powinno sie palić ok. 10h,

Dlaczego? Przy sztucznych też??????

Opisz akwarium to coś się poradzi.

http://forum.superakwarium.pl/forum-4/announcement-3-jak-zadawa%C4%87-pytania-na-forum-superakwariumpl/

 

  

 

Regulamin 5.1 .

Edytowane przez Gagatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 100 litrowe akwarium jest za małe dla skalara?. Nie ,nie planuje co2 , przynajmniej nie teraz .

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4

 

Dla tego że rosną do dużych rozmiarów i będzie im po prostu ciasno.Po drugie produkują sporo odchodów skoro rosną duże , co wiąże się z szybkim zabrudzeniem wody.

Edytowane przez xtigerx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 100 litrowe akwarium jest za małe dla skalara?

Ponieważ skalar to duża ryba. Poczytaj wymagania skalara.

 

 

Dlaczego? Przy sztucznych też?

Tak. Chyba że ma sie sztuczne nie tylko rośliny ale i ryby :)

Edytowane przez hanuer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czytałem, że minimum dla skalara to 100 litrów. Odnośnie światła to w pokoju pali się całą noc, ponieważ mam maleńkie dziecko i fajnie by było żeby zamiast lampki nocnej paliło się światło w akwarium.
A pomyślałem sobie, że może zainstalować kolorowe Led , czy takie światło może palić się w nocy ?.

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4
 

 

Regulamin 6.1

Gagatek  

Edytowane przez Gagatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w akwarium mam zamontowane bardzo delikatne niebieskie światło. Świeci się cały czas i polecam :)

A co do skalara akwarium powinno mieć wymiary przynajmniej 100cm długości. niektórzy mówią że 120, oraz 50cm wysokości tak więc w standardzie minimum to 240 lub 250L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czytałem ze minimum dla skalara to 100 litrów. ..odnośnie swiatla to w pokoju pali sie całą noc ponieważ mam maleńkie dziecko i fajnie by było żeby zamiast lampki nocnej palilo się światło w akwarium.

 

 

Dziecku kup diodową lampkę nocną do kontaktu za 5 zeta, a rybom oszczędź stresu świeceniem 24/h. Nawet niebieska poświata z ledów przez całą noc nie jest dla nich najszczęśliwszym rozwiązaniem.

Edytowane przez MarioM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A ja tak zapytam - jakie są wymiary tego akwarium?

Co do roślin... Jakie masz oświetlenie?

wymiary akwarium to 77/31/39 , oświetlenie w tym momencie jest bardzo słaba , jest to jedna świetlówka odlugosci 60cm i 18wat.
Chciałbym zmienić oświetlenie na ledowe ale w jaki sposób przeliczyc wartosci jak mocne swiatlo potrzebuje?

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4


 




No właśnie czytałem ze minimum dla skalara to 100 litrów. ..odnośnie swiatla to w pokoju pali sie całą noc ponieważ mam maleńkie dziecko i fajnie by było żeby zamiast lampki nocnej palilo się światło w akwarium.



Dziecku kup diodową lampkę nocną do kontaktu za 5 zeta, a rybom oszczędź stresu świeceniem 24/h. Nawet niebieska poświata z ledów przez całą noc nie jest dla nich najszczęśliwszym rozwiązaniem.


dzięki za radą ale tu gdzie mieszkam nie mogę używać złotówek do zapłaty:) a szczerze to rozumiem iz po prostu kategorycznie nie może palic sie 24h

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4 

 

 

 

 Regulamin 6.1 ; 6.2 .

 +3 punkty .

Edytowane przez Gagatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziecku kup diodową lampkę nocną do kontaktu za 5 zeta, a rybom oszczędź stresu świeceniem 24/h. Nawet niebieska poświata z ledów przez całą noc nie jest dla nich najszczęśliwszym rozwiązaniem.

 Zgadzam się. Akwarium to nie lampka, tam żyją żywe stworzenia. Ja mam co prawda zamontowane tzw. oświetlenie nocne ale nie służy do oświetlania pokoju. Używam go zgodnie z cyklami księżyca. Czyli świeci się w sumie 4-5 dni w ciągu miesiąca. Zrobiłem je z żarówki LED (rozciąłem, wydłubałem ze środka elektronikę, klosz zrobiłem z pustego aluminium po podgrzewaczu-świeczce), całość wpakowałem do pokrywy koło statecznika napięcia. Od spodu ma wycięte "okienko" i wstawiony kawałek pleksi na silikon. Całość wygląda tak.

 

post-17643-0-25505500-1372061437_thumb.jpg                 post-17643-0-58111000-1372061474_thumb.jpg

 

Co to są "sztuczne kryjówki", bo brzmi złowrogo. Mam nadzieję, że nie chodzi o zamki-statki-płetwonurki? Jeśli tak to je od razu zutylizuj. Zainwestuj w korzenie i/lub kamienie. Można też udać się na przechadzkę po okolicy albo na spacer do lasu i poszukać kilku ciekawych dodatków do akwarium.

Zastanów się jaki efekt chcesz uzyskać i kierując się tym dobierz obsadę zbiornika, różne stworzenia potrzebują różnych warunków. Jedne wolą wodę twardą inne miękką.

Znalezione korzenie trzeba spreparować, czyli wygotować z dodatkiem soli (no chyba że leżały w torfie, a twoim celem będą wody miękkie jest na forum z tego co zauważyłem kilku specjalistów od "brudnych wód"). Przy kamieniach uważaj na to jakie to skały, najbezpieczniejsze są piaskowce, zieleńce i inne łupki. Unikaj wapieni (ponownie, zależy od tego jakie środowisko chcesz stworzyć, weźmy na to jeziora tektoniczne Afryki, gdzie woda jest dość twarda, też widziałem na forum kilka fajnych afrykańskich zbiorników).

I na koniec pytanie, to Twoja pierwsza przygoda z akwarystyką? Czy wiesz już co nieco, a ja się mądruję bez celu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc powiem tak ze kilka lat temu miałem akwarium ale to były czasy kiedy kitowalo sie szybę w metalowa rame a oświetlenia z oprawki od lodówki:) a roslinka wykopana w stawie rosla jak szalona w warunkach akwariowych, a teraz kiedy dostalem taki podarek chciałbym zeby to wszystko mialo sens i grało z naturą.

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4
 

 

  

 

Pisownia.

Edytowane przez Gagatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mądrowałem się bez sensu ;] ktoś kto bawił się w akwarystykę w czasach kitowanych zbiorników i filtrów samoróbek, dobrze wie jak przygotować wystrój baniaczka ze skarbów wydartych naturze własnoręcznie. Sam zaczynałem ze zbiornikiem w ramce, to były czasy, człowiek był piękny i młody. 

A w temacie. Co do podłoża, to próbowałem z substratem JBL Aquabasis+ (czy jakoś tak) pod żwirem. Rośliny rosły pięknie, ale jak zbrojnik się do niego dokopał, to do roślin dołączyły zakwity glonów. Więc teraz, w starym stylu, pakuje pod piasek/żwir ziemię doniczkową, w którą wtykam nawóz jbl w "bobkach" (wygląda jak herbata rozpuszczalna, młodsi mogą nie pamiętać takiego wynalazku, ale starsi...powiew zachodu). Na to rozkładam piasek/żwir. Kryptokoryny (po staremu zwartki chyba) rosną mi w tym jak na drożdżach, nawet moczarka, która nie polubiła substratu, w ziemi szaleje.

Dla skalarów za mały  zbiornik, niby się w nim zmieszczą ale dorosłe mogą praktycznie pływać tylko na jednym poziomie, zero swobody. Osobiście nie lubię skalarów. Gurami też rosną spore, lepiej prętniki karłowate, ew g. czekoladowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyliczeniu z podanych przez Ciebie wymiarów wychodzi mi ok. 93l brutto.

Zgadzam się z poprzednikiem - na skalary akwarium za małe, to duże ryby, podobnie jak gurami. Za to prętniki mógłbyś tutaj bez obaw wpuścić, na przykład harem 1+3.

 

 

Obsada to :1 mieczyk ,1 neon, 2 glonojady, 1bojownik ,4 chyba zalobnice

Mieczyki trzymamy w haremach i od biedy mogłoby tutaj być 1+2/3. Pozbyłbym się neona, a zamiast niego albo jeszcze parę żałobniczek, albo jakieś inne stadne. A na dno zamiast tzw. glonojadów, czyli zapewne zbrojników niebieskich, dałbym stado kirysków panda.

 

Możliwości jest naprawdę dużo. Napisz tylko, czy interesuje się akwarium ogólne czy raczej ryby z jakiegoś kontynentu lub biotopu?

Wtedy można coś konkretniej doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace ruszyły. Akwarium ma być ogólne. Podłoże przygotowane wedle wskazówek kolegi rafesor-a udałem się do sklepu i gość pomógł mi wybrać kilka roślin nadających się dla początkujących:) :) Wszystkie zabawki trafiły do pojemnika z plastikowymi odpadami a ich miejsce zajął konar I skała. Mieczyk dostał 3 koleżanki a neon kilku kompanów. Światło rozbudowane do 54wat (czekam jeszcze na led żeby podświetlana była skała) na razie tyle zmian. Za jakieś 2 tygodnie jak rośliny się przyjmą planuje założyć Co2. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia, zdjęcia ...  :razz:

 

Co do mieczyków to ciekawa z nimi sprawa, jeśli w stadzie zabraknie samców, to jedna z samic (dominująca) jest w stanie zmienić płeć i przeobrazić się w pełnoprawnego samca, tzn. zdolnego do rozrodu. Nie pamiętam jak się to zjawisko nazywa, ot taka ciekawostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia, zdjęcia ...  :razz:

 

Co do mieczyków to ciekawa z nimi sprawa, jeśli w stadzie zabraknie samców, to jedna z samic (dominująca) jest w stanie zmienić płeć i przeobrazić się w pełnoprawnego samca, tzn. zdolnego do rozrodu. Nie pamiętam jak się to zjawisko nazywa, ot taka ciekawostka.

 

To zjawisko nazywa się chyba "grodzkizm" ale nie jestem pewien ;) Co do wątku tematu, jak kolega wyżej, dawaj zdjęcia, coś na pewno jeszcze doradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to mniej więcej wygląda. Planuje w niedalekiej przyszłości filtr wymienić na zewnętrzny I założyć co2 , żonie tak sie spodobało że chyba niedługo będzie większy zbiornik do salonu.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4

 

post-17662-1372708906,07_thumb.jpg

post-17662-1372708939,35_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...